KOMENTÁŘ: Babiš hrál vabank, EET může změnit v předvolební trumf

  14:43aktualizováno  14:43
Překotné zavedení EET je nejrizikovější politické rozhodnutí Andreje Babiše. Ale může se změnit v jeho předvolební trumf, píše v komentáři vedoucí ekonomické redakce MF DNES Zuzana Kubátová.

Ministr financí Andrej Babiš se přijel osobně seznámit s tím, jak na Vysočině funguje EET. Zastavil se v hospodách na Lipnici (na snímku) a v Pohledi. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Babišova elektronická evidence tržeb štve obrovskou spoustu lidí.
Vezměme je pěkně popořadě: štve nepoctivé podnikatele zvyklé zatajovat část tržeb, šidit daně nebo vyplácet personál načerno. Nemyslím, že jich je u nás většina. Ale jsou.

I v české gastronomii, jíž Babiš nadiktoval od začátku prosince nevítané EET, se nepochybně takoví vyskytovali.

EET však oprávněně štve i mnoho poctivých hostinských, jimž přidělává práci a zvyšuje náklady. Štve všechny živnostníky konzervativnější nátury, kteří nemají vztah k technologiím a celkově nemilují novinky a změny. Štve číšníky a servírky, protože jim znemožňuje šidit jejich šéfy, navíc se kvůli evidenci víc naběhají po place.

Minulý týden EET naštvala tisíce zákazníků, jimž donedávna byla úplně lhostejná: podle průzkumu MF DNES s ní zdražila zhruba čtvrtina hospod a restaurací. A další podniky netají plány zdražit do budoucna. Navíc EET namíchne i řadu občanů čistě z principu – protože je to symbol „velkobratrismu“, nepopulárního zvyšování státní kontroly nad podnikáním a životem lidí. Další ho cítí jako urážku podnikatelů.

EET je pro opozici a Babišovy kritiky požehnáním, protože se díky ní dá do ministra financí i celého jeho hnutí ANO krásně strefovat. Proto se z EET stalo v minulých týdnech hlavní téma domácí politiky. Už to vypadalo, že se kvůli EET zhroutí živnosti a životy tisíců lidí.

Teď EET už víc než týden běží. Humbuk se rychle uklidňuje. Tak zaprvé: nevyšly sázky na to, že systém po náběhu technicky selže. Mimochodem – při rychlosti a zmatku, v němž ho ministerstvo financí chystalo, by to nebylo žádné překvapení. Zatím zcela vyhráno není, mašina se může ještě zadrhnout. Pokud se tak nestane, je to první Babišova výhra.

Nepotvrzuje se zatím ani prognóza Asociace hotelů a restaurací, podle níž má kvůli EET zaniknout 15 až 20 procent podniků. Některé hospody skutečně zavírají a někdy skutečně i kvůli EET. Buď se staly náklady na pořízení EET posledním hřebíčkem do rakve jejich skomírajícího podnikání, nebo měly byznysplán nastavený na zatajování tržeb. Jenomže hospody v Česku zanikají pořád a z daleko prostšího důvodu: nevydělávají tak, jak si jejich majitel představoval a jak to potřebuje k živobytí. Také jich každoročně spousta nových vzniká.

EET mění některé zaběhané zvyklosti, ale nepřichází s ním apokalypsa, která by otřásla českým pohostinstvím. Už dnes se z branže ozývá řada hlasů vítajících férovější podmínky na trhu.

Pokud se k tomu přidá navíc slibovaný vyšší výběr daní, může se EET stát naopak velkou Babišovou politickou výhrou. Tím spíš, bude-li otevřený diskusi s veřejností a bude systém upravovat postupně tak, aby vychytal jeho zbytečné chyby a nesmysly: jako třeba povinnost zavádět elektronický účtenkový systém pro nejmenší podnikatele, kteří utrží za rok sotva 250 tisíc korun, nebo pro bezhotovostní platby v internetových obchodech.

Babiš jel na kontrolu EET do malých restaurací a hospod, 4. prosince 2016:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Pošta sice na pobočkách přijímá karty, složenky ale zaplatit nemůžete

Ilustrační snímek

Od začátku července mohou lidé na všech pobočkách České pošty (ČP) platit kartami VISA a MasterCard. Dlouho očekávanou...

KOMENTÁŘ: Když čínské dluhy překrývají jen další dluhy. Kdy to praskne?

Čínský prezident Si Ťin-pching na konferenci o projektu nové Hedvábné stezky v...

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejpomaleji od března 1992. Jak to, že nepanikaří burzy? Všichni čekají, že...

Záchranářům zůstanou „staré“ vysílačky, ministerstvo modernizaci vzdalo

Ilustrační snímek

Hlavním prostředkem pro vzájemnou komunikaci mezi policií, hasičskými sbory a záchrannou službou zřejmě zůstanou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz