Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v úvodu sněmu hnutí na pražském Chodově (28....

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v úvodu sněmu hnutí na pražském Chodově (28. února 2015) | foto: Dan Materna, MAFRA

Jak se Babišovi daří vybírat daně? Hůř než loni, ale slibuje zlepšení

  • 287
Výběr daní v Česku je v prvním pololetí stále nižší než loni, a to o 3,3 miliardy. Vyplývá to z nových statistik ministerstva financí. Na vině jsou vládní dárky i mimořádné vlivy z loňského roku.

Když ministr financí Andrej Babiš nastoupil, sliboval, že získá na daních o desítky miliard korun víc. Na to si ale zřejmě ještě budeme muset počkat. Zatím zaostává jak výběr DPH, tak spotřebních daní a kvůli vyšším slevám na daních se vrací víc peněz lidem, kteří podávají daňová přiznání.

Babiš je přesto přesvědčen, že daně se daří vybírat lépe než minulý rok. „Vybralo se o 4,3 miliardy víc na dani od firem, o 400 milionů víc od zaměstnanců. A výběr DPH se počínaje březnem začal meziročně zvedat,“ vyzdvihuje. Krajům a obcím, které si stěžují na propad sdílených daní, pak ministerstvo slibuje, že na konci roku dodrží plán. Na daních podle něj získají o pět miliard víc než loni.

Jak vláda hospodařila se státním rozpočtem

Propad výběru DPH ze začátku roku ministerstvo vysvětluje zadrženými odpočty DPH z předchozího roku. Ty se postupně vracely, což meziročně zhoršilo statistiku výběru daně. „Je tam časový posun stejně jako u spotřební daně z tabáku,“ vysvětluje ministr.

Zadržené nadměrné odpočty představují DPH, kterou si firmy nárokují na státu vrátit poté, co zboží prodají v řetězci dál a povinnost zaplatit z něj daň vznikne někomu dalšímu. Finanční správa u podezřelých případů prověřuje, jestli nejde o podvodný řetězec firem a jestli skupina podvodníků nechce stát na DPH okrást. Teprve když se ujistí, že ne, vratku jim pošle.

Vzhledem k tomu, že daňová správa výrazně nezvýšila počet kontrolorů a za uplynulý rok nepořídila žádný speciální analytický software, nedá se ani očekávat, že by se její efektivita při výběru daní citelně zlepšila.

Trochu jí v práci pomohlo několik změn předpisů. Od dubna platí přísnější režim výběru DPH pro některé zboží náchylné k podvodům (mobily, technické plodiny), od července se přidají další položky (obiloviny). Kvůli podvodům na pohonných hmotách se zpřísnila pravidla pro správu spotřební daně. Více se uplatňovaly zajišťovací příkazy, finanční správa také zarazila daňovou turistiku firem do regionů, kde je méně kontrol, zpřísnila kontrolu transferových cen mezi příbuznými firmami a nově je snazší ocitnout se na černé listině nespolehlivých plátců DPH. Loni se také rozjela činnost daňové Kobry, specializované skupiny pro potírání daňových úniků.

Velké plány

Výběr daní nicméně nabourávají úlevy na daních, které vláda Bohuslava Sobotky schválila v prvním roce po svém nástupu.

Snížila DPH z 15 na 10 procent na léky, knihy a dětskou výživu, a připravila tak státní rozpočet o 2,4 miliardy ročně. Zvedla také daňovou slevu pro rodiče na druhé a třetí dítě. Zářez do rozpočtu v řádu několika jednotek miliard má na svědomí zpětné doplacení slevy na dani pracujícím důchodcům za roky 2013 a 2014 a nově zavedená sleva na dani pro všechny, kdo dávají dítě do školky.

Šéf státní kasy Babiš má nicméně nadále velké plány. Do každoroční zprávy do Bruselu jeho ministerstvo napsalo, že v příštích třech letech vybere celkem 53 miliard korun navíc na DPH. A k tomu dalších 18 miliard dostane na daních z příjmů. Nejvíc si Babiš slibuje od dvou opatření. Zavedení kontrolního hlášení DPH pro firmy má omezit podvody s DPH. A centrální elektronická evidence tržeb má zabránit zatajování příjmů obchodníků a neplacení daní.