Jak se Babišovi daří vybírat daně? Hůř než loni, ale slibuje zlepšení

  15:24aktualizováno  15:24
Výběr daní v Česku je v prvním pololetí stále nižší než loni, a to o 3,3 miliardy. Vyplývá to z nových statistik ministerstva financí. Na vině jsou vládní dárky i mimořádné vlivy z loňského roku.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v úvodu sněmu hnutí na pražském Chodově (28. února 2015) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Když ministr financí Andrej Babiš nastoupil, sliboval, že získá na daních o desítky miliard korun víc. Na to si ale zřejmě ještě budeme muset počkat. Zatím zaostává jak výběr DPH, tak spotřebních daní a kvůli vyšším slevám na daních se vrací víc peněz lidem, kteří podávají daňová přiznání.

Babiš je přesto přesvědčen, že daně se daří vybírat lépe než minulý rok. „Vybralo se o 4,3 miliardy víc na dani od firem, o 400 milionů víc od zaměstnanců. A výběr DPH se počínaje březnem začal meziročně zvedat,“ vyzdvihuje. Krajům a obcím, které si stěžují na propad sdílených daní, pak ministerstvo slibuje, že na konci roku dodrží plán. Na daních podle něj získají o pět miliard víc než loni.

Jak vláda hospodařila se státním rozpočtem

Propad výběru DPH ze začátku roku ministerstvo vysvětluje zadrženými odpočty DPH z předchozího roku. Ty se postupně vracely, což meziročně zhoršilo statistiku výběru daně. „Je tam časový posun stejně jako u spotřební daně z tabáku,“ vysvětluje ministr.

Zadržené nadměrné odpočty představují DPH, kterou si firmy nárokují na státu vrátit poté, co zboží prodají v řetězci dál a povinnost zaplatit z něj daň vznikne někomu dalšímu. Finanční správa u podezřelých případů prověřuje, jestli nejde o podvodný řetězec firem a jestli skupina podvodníků nechce stát na DPH okrást. Teprve když se ujistí, že ne, vratku jim pošle.

Vzhledem k tomu, že daňová správa výrazně nezvýšila počet kontrolorů a za uplynulý rok nepořídila žádný speciální analytický software, nedá se ani očekávat, že by se její efektivita při výběru daní citelně zlepšila.

Trochu jí v práci pomohlo několik změn předpisů. Od dubna platí přísnější režim výběru DPH pro některé zboží náchylné k podvodům (mobily, technické plodiny), od července se přidají další položky (obiloviny). Kvůli podvodům na pohonných hmotách se zpřísnila pravidla pro správu spotřební daně. Více se uplatňovaly zajišťovací příkazy, finanční správa také zarazila daňovou turistiku firem do regionů, kde je méně kontrol, zpřísnila kontrolu transferových cen mezi příbuznými firmami a nově je snazší ocitnout se na černé listině nespolehlivých plátců DPH. Loni se také rozjela činnost daňové Kobry, specializované skupiny pro potírání daňových úniků.

Velké plány

Výběr daní nicméně nabourávají úlevy na daních, které vláda Bohuslava Sobotky schválila v prvním roce po svém nástupu.

Snížila DPH z 15 na 10 procent na léky, knihy a dětskou výživu, a připravila tak státní rozpočet o 2,4 miliardy ročně. Zvedla také daňovou slevu pro rodiče na druhé a třetí dítě. Zářez do rozpočtu v řádu několika jednotek miliard má na svědomí zpětné doplacení slevy na dani pracujícím důchodcům za roky 2013 a 2014 a nově zavedená sleva na dani pro všechny, kdo dávají dítě do školky.

Šéf státní kasy Babiš má nicméně nadále velké plány. Do každoroční zprávy do Bruselu jeho ministerstvo napsalo, že v příštích třech letech vybere celkem 53 miliard korun navíc na DPH. A k tomu dalších 18 miliard dostane na daních z příjmů. Nejvíc si Babiš slibuje od dvou opatření. Zavedení kontrolního hlášení DPH pro firmy má omezit podvody s DPH. A centrální elektronická evidence tržeb má zabránit zatajování příjmů obchodníků a neplacení daní.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Dukovany nestačí, musíme rozšířit i Temelín, říká ministr Havlíček

Jen obnovitelné zdroje nedokážou uhlí nahradit. Nezbývá nám nic jiného než do jádra jít, říká ministr průmyslu a...

Sazenic bude dost, nářadí se chopím i já, zve šéf Lesů ČR na veřejné sázení

Lesy České republiky vůbec poprvé ve své historii připravily společné sázení stromků ve všech krajích. Výsledkem má být...

Další případ obírání cizinců. Pokutu 60 tisíc dostalo pražské muzeum

Pražské muzeum iluzí dostalo pokutu 60 tisíc korun za diskriminaci cizinců a další nekalé jednání. Letos v lednu podnik...

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz