Nebudeme firmy trestat za skokový růst tržeb po EET, řekl Babiš v Rozstřelu

  18:31aktualizováno  21. října 11:58
Andrej Babiš, ministr financí a šéf hnutí ANO byl hostem živého diskuzního pořadu iDNES.tv Rozstřel. Potvrdil, že rozpočet letos nejspíš skončí v přebytku. Uklidnil také podnikatele, kteří se bojí penalizace kvůli nárůstu tržeb po zavedení elektronické evidence tržeb.

Rozhovor s Andrejem Babišem živě od pátečních 12:00 moderovala vedoucí ekonomické rubriky MF DNES Zuzana Kubátová. Kromě politických otázek se v něm řešila i ekonomika.

Fotogalerie

Padly například otázky na hospodaření státní kasy. Česko letos plánuje vyrovnaný státní rozpočet. Tuzemské ekonomice se navíc daří. Hrubý domácí produkt Česka letos roste více než dvouprocentním tempem.

Babiš k rozpočtu podotkl, že nejspíš za celý rok skončí v přebytku. Na poznámku, že rozpočet je tak úsporný i díky tomu, že se nepodařilo dotáhnout některé investice v dopravě namítl, že se nikdy tolik nestavělo a neopravovalo. Poté opatrně připustil, že výstavba by mohla být rychlejší.

ROZSTŘEL: Vláda je úspěšná. Hádáme se o to, čí je to zásluha, řekl Babiš

„Výsledky jsou, ale jde to pomalu, to uznávám,“ podotkl a dodal, že ministerstvo dopravy nepřebrala vláda v ideální stavu. Dodal, že za pomalou výstavbu mohou i kraje, které pomalu vyřizovali agendu kolem posudků k dopadu staveb na životní prostředí (EIA) (více o EIA čtěte zde).

Čtenáři se ministra financí ptali také na elektronickou evidenci tržeb (EET), která budí velké kontroverze. Nová oznamovací povinnost začne v první fázi platit například pro restauratéry, a to od začátku prosince letošního roku.

Křišťálová Lupa 2016

Babiš naznačil, že stát nebude trestat podnikatele, kterým podezřele vyskočí po spuštění EET tržby. „Chodí za námi lidé a ptají se, co nám uděláte, pokud budeme mít nárůst tržeb o tři sta nebo čtyři sta procent? Nic neuděláme, nechceme nikoho trestat. Chceme prostředí narovnat,“ uvedl. Podle něj se kolem tématu vytváří hysterie, kolik lidí zkrachuje.

Ministr financí a vicepremiér dodal, že některé restaurace podvádějí hned čtyřikrát. „Restaurace nedává účtenku, nemá pokladnu, podvádí na DPH, neodvádí sociální a zdravotní pojištění a ještě zaměstnává načerno lidi, kteří berou podporu v nezaměstnanosti. Takže stát okrádají hned čtyřikrát,“ uvedl.

Ekonomickým tématům předcházela debata o politice (více čtěte zde). Babiš vysvětloval otázky na vztahy ve vládní koalici, kde se tento týden vedly spory ohledně návštěvy dalajlámy v Česku. V této souvislosti poznamenal, že nedokáže vyloučit, že politiku budou ovlivňovat peníze z čínského byznysu v Česku.

Řeč byla i o zákonu, kterému se přezdívá „Lex Babiš“ a má sloužit k omezení mediálního vlivu ústavních činitelů. Pro klíčový zákon zvedli ruku i zástupci koalice.

Mediální skupina MAFRA, která vydává i internetový deník iDNES.cz, je součástí holdingu Agrofert ministra financí Andreje Babiše.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Konec kalamity je v nedohlednu. Na zalesnění potřebujeme 7 miliard, říká sdružení

Lesy kolem Huzové na severu Olomoucka jsou plné holin, které jsou následkem...

Kůrovec se letos vyrojí až třikrát a z českých lesů se vytěží až 30 milionů metrů krychlových dřeva. To je pětkrát víc...

Tatra vybaví českou armádu. Dodá nákladní auta za půl miliardy korun

Tatra Tactic 4x4

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks dodá české armádě v příštích letech 71 nákladních vozidel. Hodnota těchto zakázek...

Agrobanka opět u soudu. Spor o odškodnění akcionářů jde po 21 letech do finále

Centrála Agrobanky v Hybernské ulici v Praze

Po devíti letech znovu ožívá kauza prodeje Agrobanky Praha. V září se u Obvodního soudu pro Prahu 2 odehraje soudní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz