Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tvRozhovor s Andrejem Babišem živě od pátečních 12:00 moderovala vedoucí ekonomické rubriky MF DNES Zuzana Kubátová. Kromě politických otázek se v něm řešila i ekonomika.
Padly například otázky na hospodaření státní kasy. Česko letos plánuje vyrovnaný státní rozpočet. Tuzemské ekonomice se navíc daří. Hrubý domácí produkt Česka letos roste více než dvouprocentním tempem.
Babiš k rozpočtu podotkl, že nejspíš za celý rok skončí v přebytku. Na poznámku, že rozpočet je tak úsporný i díky tomu, že se nepodařilo dotáhnout některé investice v dopravě namítl, že se nikdy tolik nestavělo a neopravovalo. Poté opatrně připustil, že výstavba by mohla být rychlejší.
ROZSTŘEL: Vláda je úspěšná. Hádáme se o to, čí je to zásluha, řekl Babiš |
„Výsledky jsou, ale jde to pomalu, to uznávám,“ podotkl a dodal, že ministerstvo dopravy nepřebrala vláda v ideální stavu. Dodal, že za pomalou výstavbu mohou i kraje, které pomalu vyřizovali agendu kolem posudků k dopadu staveb na životní prostředí (EIA) (více o EIA čtěte zde).
Čtenáři se ministra financí ptali také na elektronickou evidenci tržeb (EET), která budí velké kontroverze. Nová oznamovací povinnost začne v první fázi platit například pro restauratéry, a to od začátku prosince letošního roku.

Babiš naznačil, že stát nebude trestat podnikatele, kterým podezřele vyskočí po spuštění EET tržby. „Chodí za námi lidé a ptají se, co nám uděláte, pokud budeme mít nárůst tržeb o tři sta nebo čtyři sta procent? Nic neuděláme, nechceme nikoho trestat. Chceme prostředí narovnat,“ uvedl. Podle něj se kolem tématu vytváří hysterie, kolik lidí zkrachuje.
Ministr financí a vicepremiér dodal, že některé restaurace podvádějí hned čtyřikrát. „Restaurace nedává účtenku, nemá pokladnu, podvádí na DPH, neodvádí sociální a zdravotní pojištění a ještě zaměstnává načerno lidi, kteří berou podporu v nezaměstnanosti. Takže stát okrádají hned čtyřikrát,“ uvedl.
Ekonomickým tématům předcházela debata o politice (více čtěte zde). Babiš vysvětloval otázky na vztahy ve vládní koalici, kde se tento týden vedly spory ohledně návštěvy dalajlámy v Česku. V této souvislosti poznamenal, že nedokáže vyloučit, že politiku budou ovlivňovat peníze z čínského byznysu v Česku.
Řeč byla i o zákonu, kterému se přezdívá „Lex Babiš“ a má sloužit k omezení mediálního vlivu ústavních činitelů. Pro klíčový zákon zvedli ruku i zástupci koalice.
Mediální skupina MAFRA, která vydává i internetový deník iDNES.cz, je součástí holdingu Agrofert ministra financí Andreje Babiše.