„Zmírní se dopad elektronické evidence tržeb a je to krok k postupnému ustavení jedné snížené sazby DPH ve výši deset procent,“ uvedl Babiš na úterní tiskové konferenci. Podle ministra je směřování k desetiprocentní snížené sazbě v souladu s koaliční smlouvou. Nyní má Česko tři sazby DPH (viz box).
Babiš doplnil, že v pondělí navrhne na příští koaliční radě snížení daně u točeného piva a nealkoholických nápojů ze 21 na 10 procent. Podle něj návrh není v rozporu se směrnicí EU, jak někteří upozorňují. Sníženou daň na pivo má podle něj také například Rumunsko.
DPH v ČeskuČeské republika má tři sazby DPH: Základní 21 procent, snížená 15 procent, nejnižší 10 procent. Patnáct procent platí na potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, městskou dopravu a ubytovací služby. Druhá snížená sazba je deset procent, uplatňuje se na dětskou výživu, léky, knihy a suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií. První dvě sazby platí od roku 2013, druhá snížená sazba platí od roku 2015. |
Snížení sazby u točeného piva a nealkoholických nápojů navrhuje ministerstvo zavést od 1. července. „Tu účinnost předkládáme ještě předtím, než by měla fungovat evidence tržeb,“ dodal. Pokud Sněmovna příští týden elektronickou evidenci tržeb schválí, mohla by podle resortu začít fungovat od listopadu nebo prosince letošního roku.
Rozpočet by podle náměstkyně ministra pro daně a cla Aleny Schillerové snížení daně připravilo ročně o 160 milionů korun u točeného piva a o 65 milionů u nealkoholických nápojů.
Zároveň se ale podle Babiše sníží cena - v případě piva za 22 korun o dvě, u piva za 33 korun o tři koruny. Podle Babiše průměrná hospoda vytočí sto piv denně, což by zvýšilo majiteli marži o 250 korun. „Na měsíční paušál na internet si tak vydělají za jediný den,“ uvedl ministr.
Podle průzkumu redakce iDNES.cz mezi restauratéry, pivovary a zájmovými skupinami, nicméně konečná cena piva pro zákazníky nejspíš zůstane stejná (více čtěte zde).
KOMENTÁŘ: Babišova pivní otočka |
Aktuální doprovodná předloha k evidenci tržeb počítá se snížením DPH na nealkoholické nápoje a jídlo v restauracích z 21 na 15 procent. Zařazení piva do nižší sazby by podle Babiše mělo kompenzovat tuto výhodu hospodám, které jídlo nenabízejí. U koaličních partnerů se ovšem návrh nesetkal se vstřícnou reakcí (více čtěte zde).
Například premiér Bohuslav Sobotka by raději přivítal převedení potravin do druhé snížené sazby. Podle Babiše je to ovšem otázka bilance státního rozpočtu. „Jsme rozpočtově zodpovědní a chceme směřovat k té snížené sazbě. Ale nedáváme návrhy jako opozice, které by zruinovaly celý rozpočet. Je potřeba jít v té linii snižování deficitu,“ uvedl ministr.
O návrhu snížit DPH u sudového piva z 21 na deset procent Babiš poprvé promluvil minulý týden ve čtvrtek v pořadu ČT Máte slovo (více čtěte zde).
Premiér považuje návrh na snížení DPH u piva za marketingový tah: