Babiš navrhne Švejnara do dozorčí rady Českého Aeroholdingu

  6:23aktualizováno  6:23
Ekonom a neúspěšný kandidát na českého prezidenta z roku 2008 Jan Švejnar míří po téměř 15 letech do dozorčí rady velké tuzemské státní firmy. Ministr financí Andrej Babiš ho bude navrhovat do dozorčí rady Českého aeroholdingu. Informaci potvrdil MF DNES přímo Babiš.

Prezidentský kandidát Jan Švejnar | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Na dotazy o možných dalších personálních změnách v čele aeroholdingu však už nereagoval. Švejnarův příchod je tak prakticky jistý, stát je jediným akcionářem aeroholdingu a jeho akcionářská práva vykonává právě Ministerstvo financí.

Podle informací MF DNES se v příštích dnech chystá podstatně větší výměna celé dozorčí rady. Zůstat má z devíti členů jen její šéf Michal Mejstřík. Babiš chce počet lidí v dozorčí radě snížit o dva na sedm, dva z toho mají být zástupci zaměstnanců.

"Nevím nic ohledně mého dalšího působení. Probíhá běžná komunikace ve věci dozorčí rady a mé komunikace s Evropskou komisí. Další je plně v rukou akcionáře," uvedl Mejstřík.

Kdo další usedne v dozorčí radě, není jasné: výbor pro personální nominace schválil jediného člověka – Petra Blažka. Toho ministerstvo financí navrhlo do celkem sedmi firem. "Nominant zdůraznil své akademické zázemí i své další zkušenosti z oblasti samosprávy i vysokých manažerských pozic v jiných podnicích," stojí v zápisu výboru o projednávání jeho nominace.

Odměna za členství v dozorčí radě je padesát tisíc korun měsíčně. V dozorčí radě aktuálně sedí například dva bývalí ministři: financí Jan Klak a dopravy Gustav Slamečka.

Švejnar na dotazy MF DNES nereagoval. Nyní působí jako profesor globální ekonomie na Columbia University v New Yorku.

Už několik měsíců se také spekuluje o konci šéfa aeroholdingu Miroslava Dvořáka. Jeho odvolání však není v kompetenci dozorčí rady. Podle informací MF DNES probíhá výběr jeho nástupce, má se jím stát manažer se zkušenostmi v zahraničí. Kdy k výměně dojde, není jasné. Jednou z verzí je možnost, že se tak stane až poté, co Evropská komise schválí navýšení podílů Korean Air a Travel Servicu v Českých aeroliniích. Tím se aerolinky stanou prakticky soukromými, dosud drží majoritu aeroholding.

Ten vznikl v roce 2011, jedním z důvodů byla i záchrana krachujících Českých aerolinií. Aeroholding vlastní například ziskové Letiště Praha, ČSA zachránil odkupem řady jejich dceřiných firem i dalšího majetku za několik miliard korun, které si aeroholding půjčil nebo použil peníze letiště. Některé transakce přitom působí zvláštně: například za charterové Holidays Czech Airlines dal aeroholding přes půl miliardy korun, o rok později se firma z charterového byznysu stáhla. Pod aeroholding patří například údržba letadel nebo odbavení.

Babiš na jaře v rozhovoru pro Týden uvedl, že by aeroholding rád umístil na burzu, takové plány dosud trvají. Politici by však kvůli tomu museli změnit zákony: v roce 2010 totiž schválili zákon, který znemožňuje prodej Letiště Praha, jež je největší a nejziskovější součástí aeroholdingu.

Autor:
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Mall.cz musí zaplatit uživateli 10 tisíc korun odškodného za únik hesla

E-shop Mall.cz musí zaplatit zákazníkovi odškodnění 10 000 korun za únik hesla. Uvedl to server Lupa.cz na základě...

Levnější naftu tirákům. České speditéry drtí konkurence, žádají slevy

Podíl českých šoférů na mezistátní přepravě zboží už pátým rokem strmě klesá. Na jejich místa se tlačí společnosti z...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

VIDEO: Dražba designových láhví Pilsner Urquell pomůže lidem na vozíku

Pivovar Pilsner Urquell představil kolekci deseti designových láhví, které mohou čtenáři iDNES.cz vydražit v tradiční...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz