Babiš má zájem o United Bakeries, pečivo by mohlo znovu zdražit

  2:59aktualizováno  10:46
Druhý nejbohatší Čech Andrej Babiš údajně jedná o koupi pekárenské jedničky na českém trhu United Bakeries. Vlastní už přitom pekárny Penam. Jeho impérium Agrofert by tak pokrylo celé území Česka a sloučení by mohlo vést ke zdražení pečiva.

Podnikatel Andrej Babiš. | foto:  David Neff, MAFRA

Babiš už se s Markem a Jaroslavem Michaelem Paříkovými, kteří vlastní United Bakeries, podle deníku E15 dohodl i na ceně. Prý zaplatí 6,1 miliardy korun. Zdroj blízký vedení United Bakeries potvrdil MF DNES, že dohoda mezi oběma společnostmi bude uzavřena 19. srpna.

Babiš i zástupci United Bakeries spojení firem odmítají. "Není to pravda, nic není podepsané. United Bakeries je na prodej asi čtyři roky. Pokud ale vím, tak United Bakeries není na prodej ani připravené," reagoval na zprávy Babiš a odmítl i částku, kterou měl za pekárenskou jedničku zaplatit. Dříve se spekulovalo o ceně kolem tří miliard a Babiš také nevyloučil, že jednání o prodeji United Bakeries už mezi ním a Paříky proběhla.

Podle zdroje MF DNES byla fúze naplánovaná už na podzim loňského roku, poté ale výrazně vzrostla cena pšenice, čímž klesla ziskovost podniků a tím i jejich hodnota. Obě strany proto čekaly, zda se u obchodních řetězců podaří prosadit růst cen pečiva. K tomu došlo minulý měsíc, když pečivo podražilo o více než 15 procent. Podle obchodníků prosadily zdražení právě Penam a United Bakeries. Jinak hrozily zastavením dodávek do prodejen.

Fúzi firem by však nejdříve musel povolit antimonopolní úřad a jeho rozhodnutí se pohybuje hodně na hraně. Nelze proto vyloučit, že všichni aktéři se nejdříve chtějí ujistit, že úřad nevznese námitky.

Podle znaleckého posudku o situaci na trhu s pečivem, který si nechaly vypracovat United Bakeries, ovládá firma bratří Paříků 20 procent trhu v Česku, zatímco Penam drží 17 procent. Obě společnosti mají dohromady 26 pekáren (každá polovinu) a kontrolují 37 procent trhu.

"V případech, kdy společný podíl na trhu dosahuje 40 procent, platí domněnka, že by spojení vedlo k vytvoření nebo posílení dominantního postavení," vysvětluje Barbora Dubanská z právní kanceláře Weinhold Legal.

Bude tedy především záležet na tom, podle čeho bude antimonopolní úřad posuzovat relevantní trh a podíl jednotlivých subjektů.

Ani situace, kdy tržní síla obou firem přesáhne čtyřicetiprocentní hranici, nemusí podle Dubanské znamenat, že úřad fúzi nepovolí. Může však spojení podmínit určitým požadavkem vůči firmám, například prodejem jednoho závodu.

Konkurence strach nemá

Obě společnosti už spolu dobře vycházejí delší dobu. Za nedávným růstem cen pečiva o patnáct a více procent stojí podle zástupců obchodníků právě domluva Babiše s bratry Paříkovými o postupu při vyjednávání o cenách. I když za zdražením stála vyšší cena vstupů, především  pšenice a energií, řetězce Penam a United Bakeries vyšší ceny protlačily až poté, co pohrozily zastavením dodávek.

Spojení obou firem se proto nebojí ani konkurenční pekaři, místo strachu ze silné konkurence si slibují, že velké pekárny vylepší pozici při cenových jednáních s řetězci celému odvětví.

"Horší dopad to bude mít na řetězce, které doteď měly dva dodavatele a takhle budou mít jen jednoho. Takže si nebudou moci vybírat," odhadl jednatel Jizerské pekárny František Kuberka. To by vedlo v konečném důsledku k dalšímu zdražení pečiva.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračky může velký dodavatel pečiva představovat riziko hlavně pro malé prodejce. "Zahraniční obchodní řetězce by podle mě problém mít neměly. Ty si podmínky vždycky sjednají. Horší to budou mít menší obchodníci," řekl Juračka. Ti budou muset ze své pozice buď  akceptovat cenu, kterou jim nabídne velkododavatel, nebo se obrátit na regionální pekárnu. Ty ale mají často vyšší ceny už dnes.

Mnozí malí prodejci přesto nakupují raději u místních pekáren a jejich zákazníci zaplatí i vyšší cenu. Místní výrobky považují za kvalitnější.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Cestovatele Zikmunda s Hanzelkou uctí i nově vydaná speciální známka

Příležitostný aršík Století cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

Cestovatel Miroslav Zikmund slaví 100. narozeniny a ke gratulantům se přidává i Česká pošta. Od čtvrtka budou na...

Českem se šíří prašivé dluhy. Roste počet firem, které přestaly splácet

peníze, ilustrace

Na trhu dluhopisů přibývají firmy, které si půjčily od drobných investorů peníze na další rozvoj a nyní jim je nechtějí...

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Najdete na iDNES.cz