Babiš by jako ministr financí viděl pod ruce konkurentům v byznysu

  4:01aktualizováno  4:01
Pokud by se šéf ANO Andrej Babiš stal ministrem financí, hrozil by mu střet zájmů. Prostřednictvím Finančního analytického útvaru, který ministr financí řídí, by totiž mohl vidět pod ruce svým konkurentům. Babiš přitom dříve prohlásil, že post ministra financí je jediný, který by byl ochoten ve vládě přijmout.
Andrej Babiš již dříve prohlásil, že by se "obětoval" a v nové vládě přijal post ministra financí.

Andrej Babiš již dříve prohlásil, že by se "obětoval" a v nové vládě přijal post ministra financí. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Finanční analytický útvar umí zjistit vše o tocích peněz na vašem osobním účtě i účtech vašich firem. Velí mu ministr financí. Co by se však stalo, kdyby se novým šéfem ministerstva financí stal miliardář Andrej Babiš, jeden z nejvlivnějších podnikatelů v Česku? (Babiš je majitelem holdingu Agrofert, pod který spadá i vydavatelství Mafra a tudíž i iDNES.cz. pozn. red.).

Spadal by tak pod něj i útvar, vnímaný v posledních letech jako kladivo na podezřelé transakce. Ten má v reálném čase přístup k informacím, odkud kam tečou peníze na účtech.

"Na trhu panuje určitá obava, zejména mezi velkými firmami a finančními skupinami. Jejich faktický konkurent by nyní mohl z pozice ministra financí ovlivňovat právní a daňové prostředí českého byznysu, z tohoto pohledu je tu jistě latentní střet zájmů," myslí si významný tuzemský byznysmen, který si nepřál uvést své jméno.

Ředitel Finančního analytického útvaru Milan Cícer se hájí, že jeho oddělení pracuje na základě podnětů na podezřelé transakce, které primárně směřují k legalizaci výnosů z trestné činnosti. Na druhé straně nevidí důvod, proč by se na základě ministrova podnětu ohledně něčeho nekalého útvar věcí nezabýval. A ministr může detektivům kdykoliv nahlížet pod ruce.

Informace o převodech peněz z konkurenčních firem by přitom v Babišových rukou znamenaly ohrožení byznysu takto finančně odhalených společností.

Útvar posílil za Kalouska

V minulosti se už spekulovalo o využití útvaru v politickém boji - šlo o předražené zakázky ProMoPro, které útvar rozkryl na základě podnětu z banky. Kauza připravila o křeslo tehdejšího ministra obrany Nečasovy vlády Alexandra Vondru  z ODS (více čtěte zde). Tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (z konkurenční TOP 09), se musel opakovaně hájit, že nešlo o politickou objednávku.

Právě za Kalouska začalo být o Finančním analytickém útvaru víc slyšet. V roce 2009, kdy končila Topolánkova vláda, dosadil do jeho čela Milana Cícera (více čtěte zde). Před třemi lety pak došlo také k navýšení počtu jeho analytiků z 5 na zhruba 17. Kromě boje proti praní špinavých peněz útvar pomáhá řešit daňové úniky a případy předává k šetření daňové správě. Právě na odhalených daňových únicích chtějí plnit státní kasu vítězové voleb ČSSD i hnutí ANO. Hovoří o stovkách miliard korun.

"Dříve jsme měli pouhé desítky podnětů od Finančního analytického útvaru, loni už jich bylo 950. Je to kvalitou i počtem lidí," pochvaluje si spolupráci finanční detektiv z Generálního finančního ředitelství, který si přeje zůstat v anonymitě.

Útvar může reagovat velmi rychle a jediným telefonátem podezřelé peníze na účtě zablokovat, daňoví detektivové musí čekat na povolení. Podle daňového detektiva se ještě nestalo, že by Finanční analytický útvar nebo Generální finanční ředitelství zablokovaly finanční transakci neoprávněně. "Jsme natolik vybaveni informacemi, že blokujeme případy, které jsou jednoznačné," dodává.

Andrej Babiš oslavil úspěch ve volbách s tygrem:

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Mobilem od Applu platí desítky tisíc lidí, nástup je rychlejší než u Google

Apple Pay

Desítky tisíc klientů si během dopoledne aktivovaly placení mobilním zařízením od společnosti Apple v Česku. První...

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Najdete na iDNES.cz