Babiš vyráží do Asie. Chce podpořit politické a obchodní vztahy

  19:45aktualizováno  19:45
Premiér Andrej Babiš v neděli odlétá na týdenní cestu do Singapuru, Thajska a Indie. S Babišem do Asie zamíří ministryně průmyslu Marta Nováková. V delegaci vedené Svazem průmyslu a dopravy ČR jsou také zástupci 42 českých firem. Ve všech zemích má Babiš v plánu setkání s tamními předsedy vlád.

Stroje v letky vlády ČR. | foto: Profimedia.cz

„Velký zájem podnikatelů o účast v misi potvrzuje důležitost ekonomické diplomacie realizované premiérem a ministerstvem průmyslu a obchodu,“ uvedl Stanislav Kázecký, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který podnikatelskou misi vede.

V Singapuru se vybraní byznysmeni setkají s premiérem Lee Hsien Loongem.  Podle úřadu vlády by se mělo hovořit především o otázkách obchodní spolupráce i v kontextu širšího regionu.

O den později v thajském Bangkoku podnikatelé doprovodí Andreje Babiše a Martu Novákovou na jednání s thajským ministrem obrany. Český premiér se setká i se svým místním protějškem Prajutchem Čan-Očou. „Je to první návštěva českého premiéra v Thajsku,“ uvedl Babiš a připomněl, že s Čan-Očou se setkal již při dvou příležitostech v Evropě. 

„Je to velice důležité teritorium pro náš obranný průmysl, například tam nabízíme naše letouny L-39,“ dodal premiér. Při návštěvě by mělo být slavnostně oznámeno zahájení přímé letecké linky Bangkok - Praha v letošním roce.

V Indii se Babiš ve městě Gándhínagar zúčastní ekonomického fóra Vibrant Gujarat Summit. Česko patří mezi partnerské země letošního devátého ročníku, který se ve státě Gudžarát koná každé dva roky. Při příležitosti konání summitu by se měla uskutečnit schůzka s indickým premiérem Naréndrou Módím.

„Indie je jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik. Thajsko a Singapur jsou pro české firmy bránou do jihovýchodní Asie a celého asijsko-pacifického regionu. Singapur je navíc jednou z nejvíce konkurenceschopných zemí světa s velkou kupní silou,“ dodal Stanislav Kázecký.

Roční vývoz za 36 miliard korun

České firmy do Indie vyvážejí zboží za 15 miliard korun ročně, největší podíl mají dodávky pro automobilový průmysl. Vývoz do Singapuru za posledních osm let narostl ze dvou na 7 miliard korun za rok. Nejžádanější jsou české elektronické komponenty a zařízení, systémy pro automatizaci výroby či měřící přístroje. Do Thajska se z Česka vyváží zboží za 4 miliardy korun ročně, dominují energetická zařízení, automobilové komponenty nebo umělá střívka pro potravinářství.

„Je velice důležité, abychom neměli 85 procent celého exportu do Evropské unie, ale měli jasnou strategii v Asii i Africe. Je to velká příležitost pro naše firmy,“ uvedl tento týden Babiš.

Do Asie s Babišem odjíždějí firmy z obranného a energetického průmyslu, výrobci zdravotnických prostředků, letecké techniky, strojírenské firmy, ale také výrobci luxusního skla, finanční společnosti nebo zástupci e-commerce.

Premiér Andrej Babiš dlouhodobě prosazuje větší ekonomickou diplomacii a napomáhání zájmů českých firem v zahraničí. Naposledy ho v loni v prosinci při diplomatické misi v Maroku doprovázela čtyřicítka tuzemských podniků. V letošním roce plánuje Svaz průmyslu a dopravy ČR zorganizovat dalších nejméně 11 podnikatelských misí.

Vývoz českých firem do Indie, Singapuru a Thajska
RokIndie SingapurThajsko
2010 15,067 mld. 2,079 mld. 2,059 mld.
2011 15,086 mld. 3,215 mld. 2,396 mld.
2012 12,804 mld. 3,955 mld. 3,140 mld.
2013 10,987 mld. 4,030 mld. 3,056 mld.
2014 12,313 mld. 5,632 mld. 3,618 mld.
2015 13,446 mld. 5,884 mld. 4,019 mld.
2016 15,237 mld. 5,933 mld. 3,572 mld.
2017 15,499 mld. 7,290 mld. 4,215 mld.
I-XI 2018 14,185 mld. 6,964 mld. 3,659 mld.
Zdroj dat: ČSÚ

Nejčtenější

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Další z rubriky

Místo na skládku do třídírny. Česko se chystá zatočit s odpady

Třídit plasty a papír není žádná procházka růžovou zahradou

Během příštích patnácti let se má zásadně změnit osud odpadů z domácností. Do jaké míry, závisí na tom, jak důsledně...

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Světové módní značky končí s prodejem pravých kožichů, Češi je následují

V závěru přehlídky došlo i na kožichy.

Sehnat kožich z pravého norka je čím dál těžší. Čeští i zahraniční prodejci se kožešinovým zvířatům vyhýbají. Najít je...

Najdete na iDNES.cz