Babiš vyráží do Asie. Chce podpořit politické a obchodní vztahy

  19:45aktualizováno  19:45
Premiér Andrej Babiš v neděli odlétá na týdenní cestu do Singapuru, Thajska a Indie. S Babišem do Asie zamíří ministryně průmyslu Marta Nováková. V delegaci vedené Svazem průmyslu a dopravy ČR jsou také zástupci 42 českých firem. Ve všech zemích má Babiš v plánu setkání s tamními předsedy vlád.

Stroje v letky vlády ČR. | foto: Profimedia.cz

„Velký zájem podnikatelů o účast v misi potvrzuje důležitost ekonomické diplomacie realizované premiérem a ministerstvem průmyslu a obchodu,“ uvedl Stanislav Kázecký, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který podnikatelskou misi vede.

V Singapuru se vybraní byznysmeni setkají s premiérem Lee Hsien Loongem.  Podle úřadu vlády by se mělo hovořit především o otázkách obchodní spolupráce i v kontextu širšího regionu.

O den později v thajském Bangkoku podnikatelé doprovodí Andreje Babiše a Martu Novákovou na jednání s thajským ministrem obrany. Český premiér se setká i se svým místním protějškem Prajutchem Čan-Očou. „Je to první návštěva českého premiéra v Thajsku,“ uvedl Babiš a připomněl, že s Čan-Očou se setkal již při dvou příležitostech v Evropě. 

„Je to velice důležité teritorium pro náš obranný průmysl, například tam nabízíme naše letouny L-39,“ dodal premiér. Při návštěvě by mělo být slavnostně oznámeno zahájení přímé letecké linky Bangkok - Praha v letošním roce.

V Indii se Babiš ve městě Gándhínagar zúčastní ekonomického fóra Vibrant Gujarat Summit. Česko patří mezi partnerské země letošního devátého ročníku, který se ve státě Gudžarát koná každé dva roky. Při příležitosti konání summitu by se měla uskutečnit schůzka s indickým premiérem Naréndrou Módím.

„Indie je jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik. Thajsko a Singapur jsou pro české firmy bránou do jihovýchodní Asie a celého asijsko-pacifického regionu. Singapur je navíc jednou z nejvíce konkurenceschopných zemí světa s velkou kupní silou,“ dodal Stanislav Kázecký.

Roční vývoz za 36 miliard korun

České firmy do Indie vyvážejí zboží za 15 miliard korun ročně, největší podíl mají dodávky pro automobilový průmysl. Vývoz do Singapuru za posledních osm let narostl ze dvou na 7 miliard korun za rok. Nejžádanější jsou české elektronické komponenty a zařízení, systémy pro automatizaci výroby či měřící přístroje. Do Thajska se z Česka vyváží zboží za 4 miliardy korun ročně, dominují energetická zařízení, automobilové komponenty nebo umělá střívka pro potravinářství.

„Je velice důležité, abychom neměli 85 procent celého exportu do Evropské unie, ale měli jasnou strategii v Asii i Africe. Je to velká příležitost pro naše firmy,“ uvedl tento týden Babiš.

Do Asie s Babišem odjíždějí firmy z obranného a energetického průmyslu, výrobci zdravotnických prostředků, letecké techniky, strojírenské firmy, ale také výrobci luxusního skla, finanční společnosti nebo zástupci e-commerce.

Premiér Andrej Babiš dlouhodobě prosazuje větší ekonomickou diplomacii a napomáhání zájmů českých firem v zahraničí. Naposledy ho v loni v prosinci při diplomatické misi v Maroku doprovázela čtyřicítka tuzemských podniků. V letošním roce plánuje Svaz průmyslu a dopravy ČR zorganizovat dalších nejméně 11 podnikatelských misí.

Vývoz českých firem do Indie, Singapuru a Thajska
RokIndie SingapurThajsko
2010 15,067 mld. 2,079 mld. 2,059 mld.
2011 15,086 mld. 3,215 mld. 2,396 mld.
2012 12,804 mld. 3,955 mld. 3,140 mld.
2013 10,987 mld. 4,030 mld. 3,056 mld.
2014 12,313 mld. 5,632 mld. 3,618 mld.
2015 13,446 mld. 5,884 mld. 4,019 mld.
2016 15,237 mld. 5,933 mld. 3,572 mld.
2017 15,499 mld. 7,290 mld. 4,215 mld.
I-XI 2018 14,185 mld. 6,964 mld. 3,659 mld.
Zdroj dat: ČSÚ

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Další z rubriky

Nechci, aby realitky nabízely úschovu peněz, řekla Dostálová v Rozstřelu

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v diskusním pořadu Rozstřel. (21....

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) by realitní kanceláře neměly klientům nabízet úschovu peněz....

Zlatá investiční horečka končí, firmy začínají dupat na brzdu

Ilustrační snímek

Slušný ekonomický růst i nedostatek pracovníků vedly loni k rekordním firemním investicím. Objem peněz, které firmy...

Rudí vyvolení. Za totality bohatly protežované profese, ale i překupníci

Dělníci pražské ČKD během listopadových dnů  roku 1989

Horníci, vojáci, zemědělci. Některá povolání minulý režim vyzdvihoval nad ostatní a jejich zástupci mnohdy dostávali...

Najdete na iDNES.cz