Babišův plán: přenesení daňové povinnosti i konec superhrubé mzdy

  8:38aktualizováno  15:44
Andrej Babiš na sněmu ANO rozkryl některé své plány. Chce s Evropskou komisí vyjednat výjimku, aby ty členské státy EU, jež o to stojí, samy rozhodovaly o tom, u jakého zboží a služeb použijí reverse charge. Tedy přenesenou daňovou povinnost u DPH. Babiš také řekl, že chce zrušit superhrubou mzdu.

Andrej Babiš na sněmu hnutí ANO (28. února 2015) | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Přesvědčujeme Evropskou komisi, že při potírání daňových podvodů, kde členským státům EU jen v roce 2012 uniklo 177 miliard eur na DPH, je nejlepším řešením reverse charge, tedy přenos daňové povinnosti. O jejím zavedení si musí každá členská země rozhodnout sama. S ministry financí Unie proto jednám velice intenzivně a v tomto úsilí nás podporuje řada států Unie,“ prohlásil Babiš na volebním sněmu, který zvolil nové vedení ANO (více o volbě vedení zde).

Sněm hnutí ANO

Režim reverse charge, který znamená, že DPH přiznává odběratel a ne ten, kdo služby nebo zboží dodává, se přitom částečně rozšíří už letos. Od 1. dubna se bude týkat i dodávek telefonů, integrovaných obvodů, herních konzolí, tabletů, laptopů, ale i obilovin a technických plodin.

Povinnost platí tam, kde celková částka základu daně za toto zboží překročí sto tisíc korun. Rozšíření reverse charge schválil český parlament loni těsně před koncem roku (více zde). Přenesení daňové povinnosti má pomoci bránit daňovým podvodům. „Evropská unie odhaduje, že jenom na DPH bychom mohli oproti dnešku vybrat až o desítky miliard korun víc,“ říká Babiš.

Superhrubá mzda už nemusela být, upozorňuje Kalousek

Ministr financí ve svém vystoupení na sněmu také řekl, že pracuje na zrušení superhrubé mzdy. To, že lidé odvádějí 15 procent ze superhrubé mzdy, do níž jsou započteny vedle hrubého platu odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, prosadila pravicová vláda a byl to nápad Miroslava Kalouska z TOP 09.

„Zákon o jednom inkasním místu počítal s tím, že superhrubá mzda skončí v roce 2015. Byla to současná vláda s ministrem financí Babišem, která se postarala o to, že tento návrh, který jsme předložili my, nezačal platit. Je tedy trochu legrační, když ministr Babiš hovoří o zrušení superhrubé mzdy. Kdyby začal letos platit náš návrh, občané by ušetřili 14 miliard korun,“ řekl iDNES.cz exministr Kalousek.

Ke zrušení superhrubé mzdy se koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL zavázala v dohodě o vytvoření vlády. „Koalice zruší koncept superhrubé mzdy a solidární přirážky zavedením druhé sazby daně z příjmů fyzických osob,“ shodly se vládní strany.

Pro vyjednávání ve vládní koalici, kde chtějí sociální demokraté usilovat o zvýšení části firemních daní zavedením sektorové daně, tedy vyšší sazby daně pro některá odvětví, našlo hnutí ANO argument, jak tomuto tlaku ČSSD bránit. Šéf poslanců ANO a nový první místopředseda Jaroslav Faltýnek upozornil na znění koaliční smlouvy.

Vládní strany se totiž dohodly na snížení sazby DPH na léky, knihy a dětskou výživu od roku 2015. „Pro financování této změny koalice zváží zavedení sektorové daně pro regulovaná odvětví od roku 2015,“ píše se ve smlouvě. Smlouva tedy nejenže říká, že koalice sektorovou daň zváží, ale pouze v jednom konkrétním kontextu. A hlavně k datu, které již uplynulo.

„Zvažujeme také, jak snížit zdanění práce,“ oznámil také na sněmu Babiš.

Podívejte se na sestřih sobotního zahajovacího Babišova projevu:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Českem se šíří prašivé dluhy. Roste počet firem, které přestaly splácet

peníze, ilustrace

Na trhu dluhopisů přibývají firmy, které si půjčily od drobných investorů peníze na další rozvoj a nyní jim je nechtějí...

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Najdete na iDNES.cz