Firma, jež pohltila ProMoPro, dobývá Brusel. Dodá konferenční techniku

  4:01aktualizováno  4:01
Deset let po vstupu do Evropské unie nestačilo na to, aby si české firmy našly cestu k bruselským tendrům. Jednou z vlaštovek je společnost AV Media, která právě vyhrála čtyřletou rámcovou smlouvu na dodávky konferenční techniky pro Evropskou komisi za deset milionů eur, v přepočtu 275 milionů korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

O částku se bude dělit se dvěma společnostmi, které jsou v Bruselu už známé. Budou vybavovat místnosti Komise audiovizuální technikou od mikrofonů přes kabely po nahrávací zařízení.

"Je to prestižní záležitost a je zajímavá i objemem. V našem případě může jít až o padesát milionů korun," sdělil MF DNES zakladatel a obchodní ředitel dvacetileté firmy AV Media David Lesch.

České společnosti se zatím do bruselských tendrů často nepouštějí. "Po pravdě o nich většinou nemají ani tušení anebo mají strach se do nich pustit. Není ale důvod, proč to nezkusit. Většinou rozhoduje jen a jen kvalita týmu a nabídky," míní Tomáš Hořejší, nezávislý bruselský konzultant.

Firma AV Media je regionálním lídrem v oboru. Má stovky klientů od škol, hotelů po státní instituce nebo kulturní domy. Loni zvedla tržby o pět procent na 725 milionů korun, zisk před zdaněním činí 50 milionů. Zaměstnává 170 lidí a podniká v Česku, na Slovensku, v Polsku či Rakousku.

Odrazový můstek do Unie

Své bruselské vítězství, které bude za pár dní zveřejněno v oficiálním věstníku EU, vnímá jako odrazový můstek. "Rádi bychom se dostali k dalším institucím a do užšího klubu dodavatelů. S referencí od Komise budeme mít lepší startovací pozici," dodal Lesch.

AV Media před pár týdny navíc za 14 milionů korun koupila konkurenční ProMoPro s tržbami 51 milionů. Ta technicky zajišťovala prestižní akce jako zasedání NATO, Světové banky a MMF. Potýkala se však se spornou zakázkou z doby českého předsednictví EU, která zničila kariéru ministra Alexandra Vondry a skončí patrně u soudu. Podle policie byla předražená o 388 milionů korun, obviněno je 12 lidí (o kauze čtěte zde).

Bruselskou zakázku si AV Media rozdělí s konsorciem Televic Conference / Televic Audiovisual, což je evropský a světový lídr v oboru, a řeckou společností Telmaco. Vybavovat budou 60 konferenčních sálů s 20 až 450 místy. "Zařízení se pravidelně obnovují. Pokaždé se udělají projekty na modernizaci, někde se bude vybavovat vše, někde třeba jen kabely," upřesnil šéf AV Media.

Srovnávat zakázku ProMoPro z předsednictví EU za 766 milionů a bruselský tendr podle něj nejde. "Je to úplně jiné. Zakázka ProMoPro byla na dočasný pronájem technologie do Kongresového centra a postavení salonků, zatímco Komise má vybavené sály se stálou obsluhou a my budeme jen modernizovat technologii," dodal Lesch.

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Amazon zvyšuje mzdy. Řadoví pracovníci budou vydělávat až 175 korun na hodinu

Dobrovízské distribuční centrum Amazonu má rozlohu 95 tisíc čtverečních metrů.

Amazon plánuje od září zvednout mzdy pracovníkům svého logistického centra v Dobrovízi u Prahy, zaměstnanci si polepší...

Zemědělci jsou s digitalizací dál než průmysl, tvrdí průzkum

Autonomní stroj Robotti poprvé v Česku. Stroj zvládne obdělat deset hektarů...

Zemědělci jsou v digitalizaci dál než průmysl, tvrdí nový průzkum Asociace malých a středních podniků, který se zabýval...

Za výplatu 112 litrů tuzemáku. Cena alkoholu roste úměrně se mzdou

Alkohol (ilustrační foto)

I když Češi pořád pijí nadprůměrně, spotřeba alkoholu v Česku klesá. Z jedné výplaty si pořídí 112 litrů lahví rumu,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz