Bionické ruce a pojízdné pásy. Nahlédněte do pražského skladu léků

  9:53aktualizováno  9:53
Ibalgin, Paralen a vitamin C. To jsou tři položky, které odjíždějí z centrálního skladu léků společnosti Alliance Healthcare v pražských Malešicích nejčastěji. Auta z něj odvážejí tisíce objednávek denně. Aby firma zrychlila distribuci, pořídila si první automatickou linku na léky v Česku.

Linka dokáže zkrátit přípravu objednávky proti manuálnímu zpracování o polovinu. Pracuje na základě čárového kódu, jenž jí řekne, který ze dvou tisíc nejžádanějších produktů, jež má firma uložené v zásobnících, má poslat na pás.

Pracuje rychle, jednu objednávku čítající až třicet různých položek nasype do přepravky za tři až čtyři sekundy. Za hodinu naplní až 1 110 beden, které odjíždějí k zákazníkům. "Kolik krabiček se do přepravky vejde, záleží na objemu. V jedné přepravce může být až sto malých krabiček nebo dvacet velkých," vysvětluje Pavel Petřík, provozní ředitel společnosti Alliance Healthcare (AH), která dodává léky českým nemocnicím a lékárnám.

lekarna online

Linka však dává do přepravek jen ty položky, které si nemocnice či lékárny objednávají nejčastěji. Pokud pacienti potřebují méně frekventovaný lék, doplňuje ho do přepravky člověk. Pomáhá mu v tom takzvaná bionická ruka, která mu ukáže, jaký produkt a v jakém množství v přepravce ještě chybí. Skladník pak najde jednu z 18 tisíc položek, kterou sklad obsahuje, a do bedny ji doplní ručně.

Sklad je přitom rozdělen na několik částí podle druhu objednávaného zboží. V jedné části jsou uskladněny chlazené látky, v druhé psychotropní, v další velkoobjemové položky a v poslední standardní produkty. Linka tak hned na začátku objednávky musí vyhodnotit, odkud kam bude přepravka jezdit tak, aby doba pro vyskladnění celé objednávky byla co nejkratší.  

Chřipky a reklama naruší standardní chod linky

Během roku se poptávka po lécích předepsaných doktorem příliš nemění. Ať už je léto nebo zima, základní léčiva polykají Češi zhruba ve stejném množství. "Sezonnost není u léků zásadní. V srpnu je sice obrat léků nižší, ale není to tak výrazný rozdíl. V průběhu roku bývá u jednotlivých léků rozptyl zhruba deseti procent," říká Jan Rohrbacher, výkonný ředitel distribuční firmy.

Fotogalerie

Výjimku však tvoří léky, které lidé vyhledávají v období chřipek a nachlazení. Firma měsíčně vyskladní v průměru šest milionů položek. Mezi nimi se nejčastěji objevuje Paralen, Ibalgin či různé formy vitaminu C. "U Paralenu se jedná v průměru o 95 tisíc kusů měsíčně, u Ibalginu je to přibližně 65 tisíc kusů. Když však přijde období chřipek, je toto číslo výrazně vyšší," vysvětluje ředitel velkoskladu.

Vedle ročního období poptávkou po lécích hýbe reklama. Ta může být jen na volně prodejné přípravky, léky na předpis totiž v reklamě být nesmí. "Vzpomínám si na koňskou mast. Po odvysílání reklamy vzrostl zájem o prodej tohoto přípravku, který se jinak v masovém měřítku neprodává, několikanásobně," říká Rohrbacher. Když se má kampaň na léky objevit v médiích, firma se na to proto dopředu připravuje a posiluje zásoby propagovaných léků.

Podle odborníka na propagaci je citlivost lidí na reklamu u léků pochopitelná. "Zdraví je to nejcennější, co máme, takže lidé na to, co jim může pomoci, slyší. Reklama je v jejich rozhodování hodně ovlivňuje. Vedle ní na to má vliv ale i doporučení lékaře," říká Michal Winkler, expert na reklamu ze společnosti Publicis Prague, která dělala například kampaň pro Zentivu.

Podle něj na lidi zabírá, když se jim před příchodem chřipkového období připomenou přípravky na nachlazení, vitaminy, ale i bylinné čaje. Podíl lidí, kteří se léčí čistě přírodními prostředky, totiž podle něj vzrůstá.

Chybějící lék doputuje do lékárny do dvou hodin

Alliance Healthcare je jednou ze čtyř větších společností, která po Česku distribuuje léčivé produkty. Zboží nakupuje od zhruba 400 českých i zahraničních dodavatelů a rozváží je do zhruba stovky českých nemocnic a 1 700 lékáren po celém Česku. Vzhledem k tomu, že konkurence mezi distributory roste a lékárny tlačí na co nejrychlejší dodávku zboží, pořídila si firma na vyskladnění léků automat.

Do lékáren po Praze tak nyní doručí zboží do dvou hodin po jejich objednání. Když jsou však například po hromadné nehodě na sále pacienti a jde o život, je doba i kratší. "V případě urgentních závozů, kterým říkám vitálky, jsme schopni vypravit auto s požadovanými přípravky do 35 minut od přijetí objednávky," říká Rohrbacher s tím, že v případě nehod vozí dodávky nejčastěji produkty na srážlivost krve.

Měsíčně takto urgentně vyjíždějí auta ze skladu do nemocnic zhruba osmkrát. Podobně jsou připraveny vyrazit do terénu také během epidemií. 

  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Rychlý nástup robotů. V Česku má zaniknout 40 procent pracovních míst

Téměř třetina pracovních míst by v následujících letech mohla celosvětově zaniknout v souvislosti s robotizací. Analýza...

Na jatka, kde se týrala zvířata, míří žaloba. Nejde o běžnou praxi, brání se

Po zveřejnění šokujícího videa z prostředí jatek ve Všeticích na Benešovsku podávají veterináři na zařízení trestní...

Dotace pro zemědělce ovlivní změna klimatu i brexit, říká náměstek

Brexit připraví v příštích sedmi letech české zemědělství o 14 miliard korun. Alespoň tak vypadá návrh společné...

Ministerstvo vyčíslilo cenu za slevy na jízdném, za rok stály 5,6 miliardy

Státní slevy v dopravě pro studenty a důchodce stály za rok fungování přes 5,6 miliardy korun. Je to o něco méně, než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz