„Sousedíme s hradem Velhartice a šlechtíme odrůdy brambor, které také prodáváme. Okolo nás chodí spousta lidí na hrad, tak jsme to brali jako takovou propagaci našich odrůd. Prodáváme výhradně to, co vypěstujeme u nás,“ řekl Kopačka.
Aktuálně se prodává odrůda Suzan, pak bude následovat Magda a pak podle sklizně další odrůdy. Automat totiž umí prodávat jen jednu odrůdu. „Neinvestovali jsme do toho velké peníze, udělali jsme to velmi jednoduše,“ uvedl ředitel.
Fotogalerie |
Bramboromat nevypadá jako běžné automaty, není to plechová skříň s bramborami uvnitř. Prodej je nastaven na dvě kila brambor. Zákazníci přijdou k vratům od stodoly, ze kterých vychází roura. Vezmou si připravenou papírovou tašku, vhodí do mincovníku přesně 30 korun a z roury se jim do nastavené tašky vysypou čerstvé brambory. Uvnitř stodoly je pásová váha, která odváží dvě kila plodiny a když zákazník vhodí na druhé straně vrat mince, pás dopraví odvážené brambory k ústí roury.
Kombajn může po silnici I. třídy jen s povolením kraje. Zemědělci zuří |
Denně se podle Kopačky uskuteční přes 60 nákupů. „Chodí tam hodně turisté i místní a asi jsou spokojení s kvalitou i chutí našich brambor,“ řekl. Nápad s automatem na brambory měl podle něj především vzbudit v lidech zájem o české produkty, o lokální potraviny a taky připomenout, že si mohou ve Velharticích na podzim nakoupit i brambory na uskladnění.
„Bylo to myšleno tak, aby lidé ochutnali naše brambory a zjistili, že jsou chutné. Ze sortimentu odrůd, které jsou na českém trhu, je zhruba 80 procent zahraničních a jen 20 procent českých. My myslíme, že máme dobré odrůdy, které by se měly více konzumovat doma,“ dodal Kopačka. Velhartická firma, která hospodaří zhruba na 430 hektarech zemědělské půdy, za dobu své existence vyšlechtila desítky odrůd brambor.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.