Tisíce míst kvůli svátkům navíc. Dráhy vypravují i velikonoční pendolino

  11:15aktualizováno  11:15
Zvýšený zájem o cestování během velikonočních svátků plánují dopravci pokrýt přidáním mimořádných posilových vlaků i prodloužením běžných spojů. České dráhy celkem slibují až deset tisíc míst k sezení navíc. Tisíce míst slibuje konkurenční RegioJet, podle kterého budou Velikonoce první zátěžovou zkouškou pro systém státních slev pro důchodce a studenty.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Velikonoce jsou prvním obdobím, kdy očekáváme poprvé masivní využití slev pro studenty a seniory pro turistické výlety,“ řekl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Plnější by kvůli zvýhodněným výletníkům mohly být spoje během celého prodlouženého víkendu, ne jen na jeho začátku a konci, jak bylo doposud zvykem.

Tříčtvrtinové slevy platí od loňského září, zatím ale v železniční i vlakové dopravě zvýšily počet cestujících jen řádově o jednotky procent. Dopravci proto doporučují, aby si cestující místa ve vlacích a autobusech na toto období rezervovali s předstihem.

Kdo ušetří na slevách na jízdném

Podle počtu rezervací totiž budou například České dráhy přidělovat posilové vozy na jednotlivé tratě. Podobně jako žlutý dopravce plánují posilovat především linku mezi Prahou a Ostravou.

„Tradičně posilujeme vlaky linek z Prahy na Moravu jako jsou linky „Ostravan“, „Slovácký expres“, „Valašský expres“, ale s posilami počítáme i na dalších linkách mezi Prahou a krajskými městy, např. ve směru Plzeň - Cheb, České Budějovice nebo Hradec Králové - Trutnov,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Navíc společnost na trase do Ostravy vypravily ve středu, čtvrtek a ještě o Velikonočním pondělí mimořádný spoj pendolino. Ten za pražského hlavního nádraží vyjíždí v 15:35 a na ostravské hlavní nádraží dorazí v 18:44.

Zpět poté jede v 19:19 a do Prahy dorazí ve 22:22. Počet míst mezi Prahou a Slovenskem pak ještě rozšíří posílení nočních vlaků EN 444/445 Bohemia z Prahy do Košic, které budou od 16. dubna do 29. dubna v provozu denně.

Zvýšení počtu spojů nachystal i autobusový dopravce Flixbus. „Nejvyšší obsazenosti aktuálně dosahují naše čtvrteční a páteční spoje ve směru z Prahy. Už máme vyprodané některé páteční spoje do Košic, Krakova nebo Vratislavi,“ uvedla mluvčí společnosti Martina Čmielová.

Proti běžnému provozu přitom společnost navýšila na vnitrostátních linkách po Česku počet sedaček o pětinu.

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Každý Čech loni vytřídil 63 kilogramů odpadu. Nejvíce se třídí na Hradecku

Ilustrační snímek

Každý obyvatel Česka loni vytřídil v průměru skoro 63 kilogramu papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. To je o tři...

Uvnitř reaktoru. Podívali jsme se do srdce Temelína během výměny paliva

Reaktor po výměně části paliva.

Jaderná elektrárna Temelín patří k nejhlídanějším objektům v zemi. A přímo do jejího srdce, k reaktoru, nemůže každý....

Česko nesmí mít horší potraviny, shodl se Babiš s potravinářskými giganty

Ilustrační snímek

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek jednal na Úřadu vlády se zástupci globálních potravinářských koncernů o problému...

Najdete na iDNES.cz