Doba vodíková. První auta i čerpací stanice budou v Česku příští rok

  1:00aktualizováno  1:00
Zájemcům o ekologickou dopravu se v příštím roce otevře cesta k další technologii nahrazující klasické spalovací motory. Během prvního čtvrtletí vznikne první čtveřice vodíkových čerpacích stanic a zároveň začnou výrobci prodávat v Česku vozy poháněné vodíkovými motory.

Toyota Mirai | foto: Toyota

První stojany umožňující doplňování vodíku budou v Litvínově, Praze, Brně a v Ostravě. Jejich výstavbu podpořilo ministerstvo dopravy dotací 150 milionů korun, uvedl zmocněnec ministra dopravy pro čistou mobilitu Jan Bezděkovský. Vybrané projekty představují začátek budování sítě, která by měla mít v roce 2025 dvanáct až patnáct veřejně přístupných stanic a po dalších pěti letech by mělo v Česku stát ideálně 80 stanic umožňujících tankování vodíkem.

INFOGRAFIKA: Doprava bez emisí

INFOGRAFIKA: Doprava bez emisí

Nejblíže k výstavbě jsou aktuálně stanice v Záluží u Litvínova a v ostravském terminálu Hranečník. Tu za zhruba 70 milionů korun staví ostravský dopravní podnik, ale otevřena má být jak ostatním dopravcům, tak i budoucím majitelům osobních vozidel poháněných elektřinou vytvořenou z vodíkových palivových článků.

„Kapacita má být pro třicet autobusů, aby ji do budoucna mohli využívat i dopravci jezdící na příměstských linkách,“ řekl MF DNES předseda představenstva Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys. Zbylé tři stanice postaví se státní podporou Benzina. Denně by každou z nich mohlo využívat 30 až 60 aut. Stojany se samostatnými hadicemi pro plnění osobních vozů a autobusů budou mít kapacitu 150 až 300 kilogramů stlačeného vodíku. Nádrž osobního vozu pojme pět kilogramů paliva (dojezd zhruba 500 km) a nádrž autobusu sedminásobek, uvedl ředitel vývoje a inovací vzdělávacího centra společnosti Unipetrol Jiří Hájek.

Skluz proti Evropě i elektřině

Zatímco v Německu, které je v Evropě vodíkovým premiantem, existují desítky stanic, v Česku od roku 2009 funguje jediná. Tu v středočeských Neratovicích provozuje výzkumný ústav ÚJV Řež. Nejde přitom o stanici otevřenou veřejnosti. Původně sloužila pro dotankování autobusu jezdícího na městské lince v Neratovicích, po ukončení tohoto projektu funguje čistě jako zkušební,“ uvedl vedoucí obchodního oddělení jaderného výzkumného ústavu Petr Lamač.

Chybějící vodíkové stanice už komplikují život firmám působícím v automobilovém průmyslu. „Měli jsme nabídku na testování vodíkového vozu, ale museli jsme ji odmítnout. V celém Česku totiž není kde natankovat,“ uvedl šéf plzeňského prototypového centra společnosti Akka Václav Mach.

Napřed musí být kde tankovat

Ze stejného důvodu se vodíkové automobily nemůžou zabydlet ani v garážích movitějších Čechů. Prvním krokem k využití vodíku jako alternativě k bateriovým elektromobilům musí být výstavba alespoň základní sítě plnicích stanic. Teprve ta umožní postupné rozšíření technologie i k běžným řidičům. „Máme přislíbeno od výrobců Hyundai a Toyota, že vodíkové automobily na český trh uvedou v okamžiku, kdy vzniknou plnicí stanice,“ dodal Bezděkovský. To potvrzuje i mluvčí českého zastoupení Toyoty Jitka Jechová. Podle ní v okamžiku otevření prvních plnicích stanic začnou dealeři nabízet vodíkový model Mirai.

Fotogalerie

Celkem ministerstvo dopravy počítá se zhruba čtvrtmiliardou korun na podporu vzniku základní sítě vodíkových plnicích stanic.

K první výzvě, jejímž výsledkem jsou zmíněné čtyři stanice letos na jaře, přibyla další dotační výzva, ve které je pro investory připraveno dalších sto milionů korun. Z těch je možné zaplatit až 85 procent výdajů na jejich výstavbu.

Podle ministerské studie by české silnice mohlo brázdit až dvanáct a půl tisíce osobních vozidel na vodík a dalších 700 autobusů, pokud by se podařilo postavit alespoň 12 veřejných plnicích stanic.

Kromě chybějící infrastruktury ale masivnímu rozšíření vodíkových aut brání především vysoká cena – ta je ještě vyšší než u klasických elektromobilů. Například cena výše uvedené Toyoty Mirai činí zhruba dva miliony korun. Do deseti let – s příchodem třetí generace vodíkového modelu– slibuje japonská automobilka, že se ceny srovnají s hybridními vozy. Měly by být tedy k dostání za méně než milion korun.

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Navrhnu, ať řešíme důchodový věk, říká ministryně Schillerová

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová

Ministryni financí čeká v rámci jednání o rozpočtu přetahování o dvacet miliard korun s koaličními ministry a také s...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Kočičí hlavy ničí e-koloběžky. Firmy vymýšlejí, jak z turistů nevytřást duši

Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Po příchodu do Evropy začaly firmy nabízející elektrokoloběžky narážet na mnohé problémy. Lidé proti nim protestují,...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Další rána pro Boeing. Odkládá první let stroje řady 777X na rok 2020

Boeing 777x

Americký výrobce letadel Boeing odložil první let nového širokotrupého letounu řady 777X z konce letošního roku na rok...

KOMENTÁŘ: Systém stravenek funguje, není důvod ho měnit

Ilustrační snímek

Ministryně financí Alena Schillerová navrhla, že by lidé místo stravenek mohli dostávat rovnou peníze. Jenomže proč?...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz