Dlouhý pro Impuls: Ať si každý nakupuje, kdy chce

  14:03aktualizováno  14:03
Zákon, který zavírá obchody o svátcích, je trojským koněm k prosazení zákazu prodeje i o nedělích. Je o tom přesvědčen prezident Hospodářské komory a bývalý ekonom Vladimír Dlouhý. V pořadu Rádia Impuls Kauza dne se také rozčiluje nad postojem některých evropských zemí vůči odměňování českých řidičů kamionů.

„Ten zákon se nám zatraceně nelíbí. Považujeme ho za zbytečný, nemyslíme si, že je to dobré opatření. My se zaprvé bojíme, že je to trojský kůň směrem k nedělím a vůbec dalším dnům, kdy by mělo být zavřeno. A máme veliké pochybnosti dokonce o ústavnosti,“ uvedl Dlouhý (více čtěte zde).

Hospodářská komora spolu se Svazem obchodu a cestovního ruchu chtějí proti zákonu podat ústavní stížnost. K tomu potřebují přesvědčit celkem sedmnáct senátorů.

Kauza dne na Rádiu Impuls

Kauza dne Rádia Impuls s Jaroslavem Pleslem

Celý rozhovor s prezidentem Hospodářské komory České republiky Vladimírem Dlouhým odvysílá Rádio Impuls ve čtvrtek 27. října 2016 v 18 hodin. Celý záznam najdete včetně videa od 18:10 na webové stránce rádia.

Dlouhý, který připouští, že má sám výhrady k obchodním řetězcům, namítá, že zákon, regulující prodejní dobu během sedmi státních svátků, odporuje zdravému rozumu. „Hrome, proč mi má kdo říkat, když jsem soukromým podnikatelem, kdy mám mít otevřeno nebo zavřeno? Proč mě někdo chce vychovávat, jak je uvedeno v důvodové zprávě k tomuto zákonu, k tomu, jak se mám chovat, kdy mám a nemám chodit nakupovat?“ řekl v rozhovoru s Rádiem Impuls.

Rozčiloval se také nad postihováním tuzemských řidičů kamionů, kteří dostávají v zahraničí pokuty za nízkou mzdu a slíbil, že proti tomu bude Hospodářská komora bojovat ve vládě i v Evropské unii.

„Naší europoslanci jsou v tom aktivní, Česmad je v tom aktivní. Takže my budeme tlačit bezesporu dál. Aspoň kdybychom dokázali nějaký kompromis. Jako, kde to jsme? To nejsme na jednotném vnitřním trhu,“ řekl.

Vyjádřil se i k elektronické evidenci tržeb. Klíčový projekt hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem se podle něj měla pořádně připravit a spustit bez výjimek nejdříve v únoru.

„Já si pořád myslím, že se s tím mělo počkat na prvního února, že to od prvního prosince bude těžké. Řeší se to různými výjimkami pro trhovce, ale zase když něco zavádíte a začnete s příliš mnoha výjimkami, ono je potom těžké ty výjimky rušit a postupně do toho ty lidi zatahovat,“ podotkl s tím, že opatření jako celek Hospodářská komora podporuje.

Křišťálová Lupa 2016
Autor:

Nejčtenější

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Další z rubriky

Měli bychom více spořit, ať máme polštář na krizi, říká Michl

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Když si dnes vložíte peníze na účet, ve většině bank nedostanete skoro nic. Prostor pro vyšší úroky však existuje,...

Světové módní značky končí s prodejem pravých kožichů, Češi je následují

V závěru přehlídky došlo i na kožichy.

Sehnat kožich z pravého norka je čím dál těžší. Čeští i zahraniční prodejci se kožešinovým zvířatům vyhýbají. Najít je...

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Najdete na iDNES.cz