„Evidujeme asi pět lyžařských středisek, která zlevnila. Jde například o Benecko či Kraličák,“ doplnil ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.
Areály v Krkonoších příliš nezdraží, ušetřit se dá na skipasech online |
Připomněl také, že již několikátou sezonu nabízí skiareály také tzv. plovoucí skipasy, jejichž cenu určuje čas čerpání či způsob pořízení. „Lyžaři tak mohou ušetřit proti běžným cenám mezi 20 až 30 procenty,“ řekl Knot.
V Alpách i letos lyžování podražilo o pět až deset procent. Podle AHS lyžař na českých horách v průměru za celodenní skipas zaplatí 750 až tisíc korun (30 až 40 eur), v průměrném alpském středisku vydá 60 eur a v prémiovém téměř 80 eur.
„Přesto si držíme služby na úrovni alpských středisek, ale stojí nás to velké úsilí a s provozem některých areálů musí pomáhat města nebo partneři,“ doplnil Knot.
Nové lanovky a zasněžování
Letošní investice dosáhly rekordních 1,75 miliardy korun, loni to byla jedna miliarda. Lyžařské areály se zaměřují hlavně na zasněžování, aby si prodloužily zimní sezonu. Nakoupily sněžná děla či tyče, která jsou nejúčinnějším a nejúspornějším řešením.
„Jen za posledních deset let se efektivita technického zasněžování zdvojnásobila, přitom technický sníh neobsahuje nic jiného než vodu a vzduch,“ uvedl Knot.
Úspornější rolby si pořídily areály Bílá v Beskydech, Dolní Dvůr, Dolní Morava, Rokytnice nad Jizerou, Harrachov, Herlíkovice, Lipno, Malá Úpa, Plešivec, Špičák Železná Ruda, Tanvaldský Špičák, Vítkovice a Zadov.
„Výstavbu akumulační nádrže na vodu zahájily ve SkiResortu Černá Hora-Pec, která bude zakrytá parkovištěm a speciální technologie na výrobu sněhu pořídily v Harrachově a Rokytnici nad Jizerou,“ doplnil šéf AHS Knot. Podle něj dosud areály vybudovaly na čtyřicet akumulačních nádrží.
Skončí v Česku lyžování? Snad se tak extrémní výkyv počasí už neobjeví, říká expert |
Díky tomu mohou střediska zahájit včasný start zimní sezony a má to pozitivní vliv na fungování. „V zahraničí jsou akumulační nádrže zcela běžné, ovšem v České republice je schvalování výstavby mnohem komplikovanější a dlouhé,“ upozornil Knot.
Nejvýznamnější investici si připsala Dolní Morava, která letos do rozšíření svých ubytovacích kapacit investovala 950 milionů korun.
Ve dvou českých střediscích také vyrostly nové lanovky. Nová šestisedačková lanovka s bublinou bude vozit lyžaře v Deštném v Orlických horách a novou lanovku spouští také ve Filipovicích v Jeseníkách. V Dolním Dvoře přibude nový vlek.
Stále probíhá také modernizace odbavovacích systémů a rozšiřování samoobslužných pokladen u sjezdovek, které slouží k nákupu či aktivaci online skipasů. „Vylepšenou podobu pokladen najdou návštěvníci v Deštném, Lipně nebo Malé Úpě,“ uzavřel ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.