Argentina odvrací krizi, trhy ožívají

  0:01aktualizováno  0:01
Finanční krize v Argentině, která v minulých dnech vylekala investory na všech mladých trzích včetně střední Evropy, polevila. "Nejhorší je možná za námi," uvedl varšavský analytik společnosti CA IB Robert Najman, v jehož zemi následkem argentinské krize spadl devizový kurs v průběhu týdne až o 13 procent.

Druhá největší ekonomika Jižní Ameriky za cenu bolestných rozpočtových "balíčků" zastavila úprk investorů a odvrátila jejich strach z bankrotu státní pokladny a z devalvace argentinského pesa.

Ekonomové ale varují, že pokud se krize opět vrátí, půjde o nejhorší události od obdobných krizí v Rusku a ve východní Asii v letech 1997 a 1999. Experti rovněž považují události v Argentině za závažné varování.

"Střední Evropa se stále více stává součástí globálního světa, takže nemá-li země zdravou ekonomiku, snadno může podlehnout panice šířící se z druhé strany zeměkoule," uvedla analytička ratingové agentury Standard & Poor´s Helena Hessel.

Proč může mít krize dopad i v Evropě?
Finanční krizi v Argentině považují ekonomové za největší krizi po potížích Ruska a Asie v letech 1997 a 1999. Podobné krize zpravidla vzbuzují nedůvěru ke všem rozvíjejícím se ekonomikám. Krizi tentokrát pocítilo Polsko i Maďarsko, kde kurs měn klesl o pět až deset procent. Česká republika krizi odolala.

"Politici s tím musí počítat a ve zvýšené míře dbát o správnou makroekonomickou politiku," dodala. Podobně mluví i viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. "Končí období, kdy všichni měli dojem, že se nic nemůže stát," uvedl viceguvernér.

"Bude-li krize pokračovat, může se stát, že koruna oslabí," připouští Niedermayer.

V pátek ale koruna naopak zpevnila až na 33,74 Kč za euro, což je o dvacet haléřů lepší kurs než začátkem týdne.

Vzhůru putovaly i kursy polského zlotého a maďarského forintu, jež argentinská krize v minulých dnech trápila mnohem více než korunu.

Argentina v pátek získala oddychový čas díky politické dohodě nad "balíčkem" rozpočtových škrtů, který má zabránit nezvladatelnému nárůstu argentinského státního dluhu a odvrátit stav, kdy by vláda v Buenos Aires přestala být schopna plnit své závazky vůči zahraničním věřitelům.

Uklidnění se přeneslo z Jižní Ameriky i na středoevropské trhy. Po předchozích propadech začal růst jak kurs polského zlotého, tak maďarského forintu.

Podle argentinského prezidenta Fernanda de la Ruy se jedná o jedinou alternativu k "návratu k naprosto neorganizované ekonomice", nemá-li si země dále půjčovat peníze za "likvidační úroky".

K uklidnění přispěl i pokrok v řešení krize druhého kritického místa světové ekonomiky - Turecka. Mezinárodní měnový fond a Světová banka zároveň schválily půjčku ve výši 3,2 miliard dolarů.

Ceny argentinských vládních dluhopisů, které se předtím zřítily kvůli obavám z politické nestability a státního bankrotu, včera stouply o 7,9 procenta.

Autoři: ,

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Ceny bydlení v Česku dál rostou, čtvrtým nejrychlejším tempem v EU

Bydlení (ilustrační foto)

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostl z 8,1 procenta na konci června na 8,7...

Najdete na iDNES.cz