Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Babiš se plete, říkají firmy. Zaměstnavatelé na maturitu stále přihlíží

  20:41
Maturita je potřeba. Zaměstnavatelé i experti z personální oblasti naprosto nesouhlasí se slovy premiéra Andreje Babiše. Ten v neděli ve svém pořadu Čau lidi uvedl, že nahrazení tradiční maturitní zkoušky úřední formou by mohla pomoci středoškolákům se zvládnutím napětí a stresu během pandemie. Podle personalistů i firem je však maturitní zkouška stále klíčovým ukazatelem, zda jsou absolventi schopni se uplatnit na trhu práce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S premiérovým vyjádřením nesouhlasí například Svaz průmyslu a dopravy ČR. Podle svazu totiž není pravda, že zaměstnavatelé maturitu nevyžadují a podle viceprezidentky svazu Mileny Jabůrkové by někteří dokonce mohli úřední maturitu považovat za méně hodnotnou než její klasickou formu.

Hledáte zaměstnance s maturitou? Vyberte si ze 120 tisícové databáze uchazečů na portálu jobDNES.cz

„Složitost současné situace chápeme, ale zavedení úřední maturity nepodporujeme, protože by mohla diskriminovat letošní držitele maturity oproti maturantům z jiných ročníků,“ uvedla Jabůrková pro ČTK. 

Podle ní je totiž maturita pro zaměstnavatele ověřením dosažených znalostí, protože váha známek i kvalita výuky v jednotlivých školách se liší. V případě nejasností s letošní maturitou by podle svazu mohly firmy dávat absolventům mzdy jako lidem se základním vzděláním.

Stejně se k tomu staví i personalisté. „Důležitost maturity není jen v kontrole učiva, ale i prokázání schopnosti studenta připravit se na ni a úspěšně ji zvládnout a to po stránce plánování, vytrvalé práce, zvládání stresu. U oborů, kde student dále nebude studovat, je to i nezbytná kontrola dosažených znalostí, “ říká Linda Picková, ředitelka divize Professionals personálně poradenské společnosti Randstad.

Tradiční maturity nejsou nutné, zaměstnavatelé je nevyžadují, tvrdí Babiš

„Největší problém ale vidím v rozbití základního kamene školního systému. Pokud se studenti nedokážou v tomto obtížném prostředí na maturitu připravit, je otázka, jak v tomto on-line a náročném čase budou schopni pracovat,” dodala pro iDNES Picková.

Podobný názor má i předseda České konference rektorů Petr Sklenička, který podporuje odmítavý postoj středních škol k úředním maturitám. „Dovedeme si představit, že maturity nebudou zcela stoprocentní a kompletní, jak jsme zvyklí, když není nouzový stav, ale určité prvky maturit musí zůstat zachovány. Na tom se shodujeme,“ uvedl.

Maturita ukazuje schopnost pracovat

Ačkoliv na výsledné známky, s jakými student odmaturuje, se příliš nekouká, úspěšně složená maturitní zkouška je pro mnohé zaměstnavatele stále velmi klíčová. „ Na maturitu se stále přihlíží a je důležitým milníkem ve vzdělávání a to ne jenom u odborných profesí. Vypovídá především o osobním postoji, motivaci a vůli člověka. Je důkazem toho, že si student dokáže odříct pohodlí a tvrdě na sobě zapracovat,” říká manažer náboru a marketingu ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

Plaga je proti úředním maturitám. Bylo by to vůči žákům nezodpovědné, tvrdí

„V době stále rychlejších technologických změn, které proměňují obsah většiny pracovních pozic, je právě schopnost se učit a něčemu novému se přizpůsobit ze všeho nejdůležitější,” dodává.

„Nedá se úplně předpokládat, že by v současné době navrhovaná podoba maturity bez klasické maturitní zkoušky, se známkami vycházejícími ze známek na vysvědčení, nějak uchazeče v očích potenciálních zaměstnavatelů diskreditovala, může to být ale určitý handicap z pohledu dalšího rozvoje absolventů,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz. 

„Maturitní zkouška je totiž určitá zkušenost, která s sebou přináší aktivní formu přípravy a stresovou zátěž,“ vysvětluje Novák. 

Klíčová je praxe a schopnosti

Některé firmy ale přiznávají, že ačkoliv je maturita důležitá, při náboru zaměstnanců na ni až tolik nekoukají. „Ano, maturita je základ. Ale samozřejmě jsou profese, ve kterých to není až tak důležité. Navíc pokud má uchazeč relevantní praxi a prokazatelné dovednosti, není to rozhodující. Vzdělání obecně spíš poukazuje na schopnost u něčeho vydržet a dokončit to, než že by zaměstnavatelé očekávali hotového člověka,“ říká HR partnerka firmy Sodexo Zuzana Krajča.

Podle ní by ani nemělo docházet k tomu, že by letošní maturanti v případě udělení úředních maturit měli být znevýhodněni. „Ta praxe a dovednosti jsou mnohem důležitější, takže si nemyslím, že by se k tomu mělo nějak zásadně přihlížet,” doplňuje.

Jsou však obory, kde je maturita naprosto zásadní. „Třeba ve státní správě si bez maturity neškrtnete. Je mnoho pozic, které jsou vhodné i pro lidi se základním vzděláním či učně, ale pokud má nějaký zaměstnavatel požadavek, že maturitu chce, rozhodně to hraje roli. Každý, kdo bude chtít zaměstnat maturanta, si jeho vysvědčení dříve či později vyžádá,” uzavírá Jitka Součková ze společnosti Grafton Recruitment.

Autoři: ,

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Aerolinky vykázaly z letadla černochy kvůli zápachu. Dopravce slibuje nápravu

21. června 2024  10:55

Tři muži černé pleti žalují leteckou společnost American Airlines kvůli rasové diskriminaci. Tvrdí,...

Švédsko se rozloučilo s hotovostí. Zato masivně přibylo digitální kriminality

21. června 2024

Mezi evropské lídry bezhotovostních transakcí se dlouhá léta řadí Švédsko. K trendu však...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Západní zboží dál míří do Ruska. I díky Nizozemci, který na tom zbohatl

22. června 2024

Společnost Nike přestala prodávat své sportovní oblečení v Rusku už krátce po zahájení invaze na...

Potraviny jako před krizí. Kuřecí za stovku, cibule i za patnáct, říká web

18. června 2024

Ceny některých potravin proti stejnému období minulého roku výrazně zlevnily. U některých...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

My ve vašem a vy u nás. Popularita výměny domovů roste, lidé ušetří tisíce

22. června 2024

V době raketově rostoucích cen za ubytování v hotelech zažívá nebývalý boom výměna domů. Její...

Keňa plánuje první jadernou elektrárnu. Uspěchané i nezákonné, míní odpůrci

23. června 2024

Keňa se v posledních letech stává čím dál více oblíbenou destinací pro trávení letní dovolené....

Srbský odklon od Ruska? Ukrajině přes prostředníky dodalo munici za miliardy

23. června 2024

Srbsko tiše navyšuje množství munice, kterou prodává na Západ, což vede k posílení obrany Ukrajiny,...

OBRAZEM: Jak se měnil Máj v čase. Rekonstrukce probíhala od podlahy

23. června 2024

V červnu 2022 se na dva roky uzavřel obchodní dům Máj na pražské Národní třídě. Ihned poté začala...

Zážitek je víc než peníze. Cestovky začínají poskytovat záruku na počasí

23. června 2024

Premium Stále více hráčů v cestovním ruchu se snaží zákazníkům garantovat vhodné počasí a příznivé podmínky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...