Zaměstnanci OKD vycházejí po ranní směně z budovy dolu Paskov u Staříče na...

Zaměstnanci OKD vycházejí po ranní směně z budovy dolu Paskov u Staříče na Frýdecko-Místecku. (2. května 2016) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nabídneme za OKD 80 milionů, shodla se vláda. Američané hrozí arbitráží

  • 70
Krachující Ostravsko-karvinské doly (OKD) zřejmě skutečně získá stát. Vláda se na středečním jednání dohodla, že skrze firmu Prisko za ně nabídne 80 milionů korun.. Na převzetí firmy by se měl podílet také státní podnik Diamo. Americká firma Alcenta přitom podle týdeníku Euro tvrdí, že nabídla víc. Česku hrozí arbitráží.

O preferování prodeje státnímu Prisku ve středu večer v průběhu jednání vlády informoval premiér Bohuslav Sobotka. „Vláda rozhodla o dalším postupu v řešení situace v OKD. Státní společnost Prisko podá nabídku na odkup akcií,“ uvedl na Twitteru v průběhu jednání vlády.

05.dubna 2017 v 23:04, příspěvek archivován: 05.dubna 2017 v 23:16

Stát chce pomoci zajistit další činnost důlních závodů OKD, umožňující jejich postupný, řízený a sociálně přijatelný útlum.

OKD tak zřejmě skutečně koupí za 80 milionů společnost Prisko spadající pod resort ministra financí Andreje Babiše, o uzavření dolů se ale postará pod taktovkou ministerstva průmyslu státní firma Diamo. Alespoň s tak zněl společný návrh na řešení situace černouhelné firmy, který vláda řešila.

OKD je od loňska v úpadku. Věřitelé podniku schválili reorganizaci. Pro její úspěch je nezbytné, aby do firmy vstoupil strategický investor. Vedení OKD ho několik měsíců hledalo, avšak minulý měsíc napsalo společnosti Prisko, že nedostalo žádnou nabídku, která by úspěšnou reorganizaci umožňovala.

Nabídli jsme víc, píše Sobotkovi firma

Euro přitom ve středu uvedlo, že americká firma Alcenta nabídla v rámci konsorcia 1. března za odkup OKD nejméně 540 milionů korun. Citovalo z dopisu premiéru Sobotkovi, kde zástupci zmíněné společnost namítají, že taková „kupní cena je výrazně vyšší, než kterou mohla společnost OKD a její věřitelé za daných okolností očekávat“.

„Pokud by snad výsledkem výběrového řízení měla být skutečnost, že OKD bude prodáno státnímu subjektu, který se výběrového řízení vůbec neúčastní, a to za horších podmínek, než nabízí náš klient, pak náš klient nebude mít jinou možnost než zvážit další prostředky obrany svých oprávněných zájmů, a to i prostřednictvím mezinárodní arbitráže,“ stojí dle Eura dále v dopise.

Premiér po jednání vlády upozornil, že se rozhodlo jen o podání nabídky a že samotný proces insolvence neřídí. „Vláda nerozhodovala o insolvenčním řízení, ale jen o tom, že stát podá nabídku. Zda bude nabídka přijata, rozhodnou orgány definované v insolvenčním zákonu. Není tedy žádný důvod, abychom ten dopis jako vláda komentovali. Stát má právo podat nabídku, ale o ní nebude rozhodovat vláda,“ uvedl.

Mezi dvěma finálními nabídkami byly podle informací ČTK a Hospodářských novin nabídky od společnosti EP Industries, jejímž většinovým vlastníkem je podnikatel Daniel Křetínský, a od zahraničního hedgeového fondu. Kromě zajištění dalšího provozu dolů se nový vlastník musí postarat i o jejich postupný útlum. Podle odhadů by přišel na víc než osm miliard korun.

Žádná z firem, které podaly své nabídky, neuvedly, kolik chtěly za OKD zaplatit, ani nabídky oficiálně nekomentovaly. Mluvčí Energetického a průmyslového holdingu Daniel Častvaj ve středu nechtěl zájem EPIndustries nijak komentovat. Podle informací ČTK firma nabídku na koupi OKD podala, Častvaj to však oficiálně nepotvrdil.

OKD informace nekomentuje, Diamo už pracuje

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že firma proces hledání investora nebude komentovat. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že o nabídce nic neví.

Státní podnik Diamo přitom ve středu informoval, že už zřídil pro propuštěné horníky z Dolu Paskov pracoviště na vyřizování příspěvků. Od třetího dubna tak mohou propuštění zaměstnanci společnosti OKD žádat o státní příspěvek ke zmírnění sociálních dopadů spojených s restrukturalizací a útlumem těžby přímo na Dole Paskov. Pobočku sociálního centra státního podniku Diamo tak může navštívit až 900 žadatelů.

Výše příspěvku je rozdělena podle převažující činnosti propuštěných zaměstnanců. V případě práce pod zemí bude činit 8 000 korun, v případě práce na povrchu 7 000 korun měsíčně. Příspěvek se vyplácí podle počtu odpracovaných let. Nejrizikovější skupina může dostávat příspěvek až 60 měsíců, další skupiny od 3 do 36 měsíců. Od vyhlášení insolvence v květnu roku 2016 sociální centrum zaregistrovalo víc než 440 žádostí o příspěvek a vyplatilo bývalým zaměstnancům 7,3 milionu korun.

,