Amazon zvyšuje mzdy. Řadoví pracovníci budou vydělávat až 175 korun na hodinu

  7:45aktualizováno  7:45
Amazon plánuje od září zvednout mzdy pracovníkům svého logistického centra v Dobrovízi u Prahy, zaměstnanci si polepší přibližně o deset procent. Hodinová mzda bude nově začínat na 160 korunách za hodinu, informovala společnost v tiskové zprávě. Amazon i odbory vyloučily souvislost kroku s nedávnými hrozbami stávky pracovníků před Vánoci.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Společnost Amazon ve středu oznámila, že na základě každoroční revize mezd přilepší pracovníkům svého logistického centra v Dobrovízi. Zaměstnanci na vstupních úrovních budou od prvního září vydělávat 160 až 175 korun na hodinu. Záležet bude na tom, kolik mají v Amazonu odpracováno. Hrubá mzda vedoucích týmů se bude nově pohybovat v rozmezí 205 až 225 korun na hodinu.

Fotogalerie

Přidáno dostanou i sezónní pracovníci. „Naším cílem je konkurenceschopné odměňování, proto každoročně v průběhu druhého čtvrtletí srovnáváme odměny pro podobné pozice v okolí,“ uvedl šéf evropské distribuční sítě Amazonu Steven Harman. Společnost podle něj v tuzemsku pokračuje i v náboru nových lidí.

Základní hodinová mzda pracovníků skladu byla doposud 150 korun na hodinu. K jejímu poslednímu plošnému navýšení došlo přesně před rokem. Kromě základní mzdy dostávají pracovníci v Dobrovízi také desetiprocentní bonus podle docházky a efektivity centra.

Nynější navýšení přichází přibližně dva měsíce poté, co odbory Amazonu hrozily vedení společnosti stávkou v předvánočním období, kdy firma zpracovává největší množství objednávek. „Stávka souvisela s krachem kolektivního vyjednávání, kde jsme chtěli dosáhnout podpisu kolektivní smlouvy,“ řekl místopředseda odborové organizace Amazonu Milan Němec.

Součástí kolektivní smlouvy měly být i dva hlavní požadavky odborářů, garance pravidelného zvyšování mezd a 13. platu. „Trvali jsme na těchto dvou věcech, nyní totiž nemáme jistotu pravidelného zvyšování mezd. Minimálně v nejbližší době ale smlouva podepsaná nebude,“ míní Němec.

Za navýšením mezd nejsou odboráři

Jediná možnost, která se podle něj nyní nabízí, je stávka. „Budeme ji ještě konzultovat s ostatními odborovými organizacemi v Evropě, ale zatím je předčasné o ní mluvit. Bude záležet na podpoře zaměstnanců a ta, abych se přiznal, příliš velká není,“ řekl Němec.

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Mluvčí Amazonu Miroslava Jozová vyloučila, že by zářijové navyšování mezd souviselo s požadavky odborářů. „Mzdy každoročně přezkoumáváme proto, že chceme být lídry na trhu. Amazon to takto dělá na všech trzích, kde působí,“ uvedla Jozová. Podle ní navíc společnost splňuje požadavky odborů už nyní.

Souvislost mezi zvýšením mezd a hrozbou stávky odmítl i Němec. „Naší zásluhou zvýšení určitě není, přehodnocení probíhá v Americe. Na posledním setkání nám vedení oznámilo, že čeká na rozhodnutí ze Seattlu (sídlo společnosti Amazon, pozn. red.),“ řekl.

Internetový gigant Amazon působí v Dobrovízi u Prahy od roku 2013, kdy zde otevřel centrum vráceného zboží. Jeho činnost skončila loni v květnu a většina zaměstnanců přešla do nedalekého distribučního centra Amazonu, které je v provozu od roku 2015. Podle Miroslavy Jozové nyní zaměstnává tři tisíce stálých zaměstnanců a dva tisíce sezónních.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Šéf Ryanairu proti sobě poštval akcionáře. Na opcích může získat miliardy

Šéf irských aerolinek Ryanair Michael O'Leary

Investoři nízkonákladového Ryanairu jsou jak na trní. Důvodem je schválený plán na odměňování excentrického šéfa...

Luxusní byznys v Pařížské je spíše otázkou prestiže, úspěch přichází později

Pařížská ulice v Praze.

Úspěch na české ulici luxusu, Pařížské, slaví osvědčené nadnárodní módní značky jako Louis Vuitton, z českých...

Úvěr až za tři roky. Cenová mapa ukazuje, jak se v krajích šetří na byty

Klíče od domu

Pražané vydělávají více, než zbytek republiky. U nákladů na bydlení však koukají na ostatní kraje se závistí. Na byt se...

Konec ikonického loga? Česká pojišťovna se do konce roku propojí s Generali

Česká pojišťovna

Česká pojišťovna a pojišťovna Generali, propojí do konce roku své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz