Pořadníky jsou plné. Boom domovů pro seniory s Alzheimerem přesto končí

  5:00aktualizováno  5:00
Boom domovů pro seniory specializovaných na osoby s demencí končí, přicházejí těžší časy. Ne že by pacientů s Alzheimerovou chorobou ubývalo, ale problémy jsou s financováním a chybějí personální kapacity.

Domov pro seniory v Jablonci nad Nisou vznikl v jedné z budov bývalé Bižuterie. Zaměřuje se na lidi s demencemi (29.9.2015). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Některá soukromá zařízení dokonce musela zavřít. Skončila třeba Rezidence Tereza v Dubí provozovaná čtyři roky Terezinými lázněmi Dubí. „Náš domov seniorů byl vyřazen úřadem Ústeckého kraje z okruhu zařízení, kterým budou v dalších letech poskytovány státní dotace na provoz,“ uvádí na webu bývalá ředitelka Lucie Jelínková. Jiné dotace se sehnat nepodařilo a finanční dary na provoz nestačily.

VIDEO: Péče o pacienta s Alzheimerem vyjde až na 45 tisíc. Co to obnáší?

Podobně dopadlo Centrum spokojeného stáří pro lidi s demencí, které provozovaly Léčebné lázně Bohdaneč. Skončilo už po půl roce, protože nemělo pro pacienty dostatek kvalifikovaného personálu. Na jednoho seniora s demencí je totiž potřeba jeden pečovatel.

Počet domovů se zvláštním režimem, tedy pro klienty s demencí, stoupl za posledních pět let ze 189 na 317, z toho zhruba osmdesát z nich je soukromých. Loni však nárůst výrazně zpomalil. Specializovaných domovů přibylo jen třináct, z toho osm soukromých.

„Zařízení, která skončí, bude přibývat. Představa lehkého zbohatnutí na stáří se střetává s realitou,“ předpovídá Jaroslava Jůzová, spolumajitelka společnosti Alzheimercentrum, která je s devíti domovy největším hráčem na roztříštěném trhu. Příští rok plánuje otevřít další v Plzni a Ostravě a rozšířit dům ve Zlíně.

Šance pro soukromá zařízení

Většinu zařízení pro seniory s demencí provozuje stát, kraj nebo obec. Neuspokojených žádostí je podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb stále 10 až 15 tisíc. Šance se tak naskýtá soukromníkům. Ti si ale musí pečlivě spočítat, z čeho péči zaplatí. Od klientů totiž mohou dle úhradové vyhlášky vybírat přímo maximálně 11 560 korun za ubytování a stravu.

Další financování záleží na jejich schopnostech. Pokud se jim podaří přesvědčit kraj, aby dům zařadil do krajské sítě, mohou se ucházet o dotace na sociální služby přerozdělované krajem ze státního rozpočtu.

To je přitom obtížné, protože balík peněz příliš neroste a stávající členové sítě (většinou veřejná zařízení) by se tak museli dělit s nově vzniklými domovy. Alzheimercentrum kvůli tomu dokonce podalo na kraj správní žalobu. „Ne proto, že jsme nedostali dotaci, ta není nároková. Ale proto, že naše zařízení pro lidi s demencí v Písku, které funguje už 20 let, dosud nebylo zařazeno do krajské sítě,“ říká Jůzová.

Ani zařízení zřizovaná státem, obcemi nebo kraji si často s penězi nevystačí. Dostávají pak podle potřeby peníze na provoz z rozpočtu jejich zřizovatele, případně jim obec vypomáhá s nájmem a investicemi.

„Pokud zařízení není dotované, je nevyhnutelné, aby část nákladů hradily rodiny klientů,“ říká Lubomír Vais, šéf soukromé společnosti GrandPark, která provozuje tři domovy pro seniory s demencí a čtvrtý připravuje. Náklady na pobyt seniora odhaduje na 30 až 35 tisíc korun měsíčně.

Dosud se jakákoliv úhrada nad zákonem povolenou částku řešila v domovech bez dotace formou dobrovolných darů nebo úhradou účtovanou za poskytování nadstandardní služby. „Je to sice dobrovolné, ale v některých soukromých domovech to hradí skoro všichni klienti,“ tvrdí Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Skrytě tak přijímají především ty, kdo jsou ochotni platit.

Přesto je zájem tak velký, že musí kvůli plné obsazenosti ve velkých městech jako Praha a Brno zavádět pořadníky na přijetí. „Poptávka v Praze převyšuje nabídku,“ říká Helena Bednářová, ředitelka společnosti Centrin CZ se třemi zařízeními.

Ohledně placení v soukromých domovech by nicméně brzy měla být situace jasnější. Poslanecký pozměňovací návrh k novele zákona o sociálních službách jim totiž umožní stanovit cenu za péči.

„Je nelogické, aby dva subjekty poskytovaly stejnou službu, měly nastavenou maximální úhradu a jeden dostával dotace a druhý ne,“ kvituje to Jiří Dušek, ředitel společnosti Anavita, která provozuje šest specializovaných zařízení pro seniory a plánuje čtyři další domovy.

Peněz na péči o seniory s demencí by mělo do budoucna být více. Ministerstvo práce a sociálních věcí a resort zdravotnictví však dosud nebyly schopny připravit návrh systému financování služeb na sociálně zdravotním pomezí.

Terapeut muž je v Alzheimercentru na roztrhání:

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Do Česka se z Polska dovezlo 16 tun masa se salmonelou. Mířilo i do Alberta

Kuřecí maso

Z Polska se do České republiky od poloviny dubna dovezlo celkem 16 tun masa se zjištěnou salmonelou. Na všech dvanáct...

Komiks Čtyřlístek dostane k padesátinám od České pošty nové poštovní známky

Česká pošta představuje při příležitosti 50. výročí komiksu Čtyřlístek nové...

Fifince, Myšpulínovi, Bobíkovi a Pinďovi bude padesát let. K výročí kresleného komiksu od výtvarníka Jaroslava Němečka...

Zdražování paliv pokračuje, cena benzinu od února stoupla o tři koruny

Ilustrační snímek

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět stouply. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil do středy o 11...

Najdete na iDNES.cz