(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: SXC

V Česku roste spotřeba alkoholu. Více než Češi pijí jen Litevci

  • 305
V Česku spotřeba alkoholu roste, a to i u dětí. V Rusku naopak klesá. Česká republika drží společně s Francií stříbrnou medaili ve spotřebě alkoholu, více pijí už jen Litevci. Podle Národního drogového koordinátora vláda problém neřeší.

Mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se s Francií dělí Česko o druhou nejvyšší spotřebu alkoholu. První místo získali obyvatelé Litvy, kde se vypije 13,3 litru čistého alkoholu na osobu. Minulý rok vypil každý Čech průměrně 11,7 litru čistého alkoholu. 

Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila je dosavadní řešení nadměrného užívání alkoholu v Česku nedostatečné. A co data vypovídají o české společnosti?

Česká kultura je proalkoholní, tvrdí primář adiktologie

 „To, že tolik pijeme, je výraz aktuální kondice českého národa. Společnost je rozdělená a vášnivě prožívá i nepodstatné věci. Jsme nervózní a hledáme úlevu - například v alkoholu,“ řekl redakci iDNES.cz vedoucí Drogového informačního centra organizace Sananim Josef Šedivý. 

Národní drogový koordinátor Jindřich Vobořil se domnívá, že spotřebu alkoholu by mohlo snížit jeho zdražení, zvýšení spotřební daně a více peněz na prevenci. Vláda podle něj neřeší užívání alkoholu dostatečně. 

Podle Vobořila je velkým problémem také pití mladistvých a dětí. „I tvrdý alkohol u nás vnímá přes 85 procent studentů jako velmi snadno dostupný. Česko dlouhodobě vede v užívání alkoholu u dětí,“ potvrdil Jindřich Vobořil. „Když chodíme po školách, ve většině případů děti poprvé ochutnají alkohol od svých rodičů. U alkoholu je problémem jeho ritualizace. Neodmyslitelně patří k oslavám. Potom rodiče nadávají dítěti, které se v sedmé třídě po vysvědčení opije. Přitom dítě jenom opakuje to, co samo vidí doma,“ řekl Šedivý. 

Češi si nepřipouštějí, že je pití alkoholu problém

„Opakovaně se ve většině rozvinutých zemí ukázalo, že změny v dostupnosti a cenotvorbě měly výrazný efekt, a to jak v podobě snížení problémového užívání, tak i frekvence užívání. Je zkrátka rozdíl, jestli vypiji denně šest piv, nebo dvě, nebo jestli si dám pět panáků, nebo jednoho,“ komentoval Vobořil.

Ještě v roce 2013 byli Češi ve spotřebě alkoholu na osmém místě. Více pili například Němci, Rakušané nebo Rusové. Podle OECD ve většině ostatních zemí spotřeba od roku 1990 klesala, v Česku naopak rostla. 

Spotřeba se v roce 1989 pohybovala kolem 10,5 litru na osobu. Téměř na současnou úroveň se vyšplhala už v roce 1992. Maximálních 12,1 litru dosáhla země v roce 2008. V ostatních letech mírně klesala či stoupala. Slováci se podle posledních dat umístili na 15. místě s 9,9 litru alkoholu na hlavu. 

„Alkohol je naše kulturní dědictví, spotřebou alkoholu vyjadřujeme náš slovanský postoj. Češi nemají touhu začít alkohol rozumně regulovat. Vůbec si nepřipouštíme, že takový problém máme,“ míní Šedivý. 

V Rusku začali s měřením v roce 1990, kdy byla spotřeba 16,5 litru. V roce 1994 Rusko dosáhlo 23,5 čistého alkoholu na osobu. Od roku 2003 podle OECD průměrná spotřeba alkoholu v zemi klesá. Nyní každý průměrný Rus vypije 10,3 litru alkoholu. 

Profesor Špičák: Čechy ničí vražedná kombinace obezity, alkoholu a kouření

Naopak v Litvě, která je v čele statistik po Rusku od roku 2010, konzumace alkoholu roste s menšími výkyvy od roku 1994. Francouzi, se kterými se Česko dělí o druhou příčku, pijí od roku 1990 méně a méně. Tehdy měli průměrnou spotřebu 17 litrů čistého alkoholu na hlavu.

V Česku má nakročeno k závislosti 1,5 milionu lidí, což je téměř 20 procent Čechů. Více než půl milionu lidí, tedy asi pět až osm procent, pije tolik, že má alkohol vážné dopady na jejich fyzické či duševní zdraví.

Ročně umírá v důsledku konzumace alkoholu asi 6 500 lidí, alkoholismus má i nepříznivé sociální důsledky a je spojen s rizikem úrazů a dopravních nehod.