Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. prosince 2023 Svatoslav

Lednová inflace může být i kolem 10 procent, odhaduje Michl z ČNB

Rozstřel   16:00aktualizováno  10. ledna 11:00
Česká národní banka sérií rychlých kroků vyhnala klíčovou úrokovou sazbu až na 3,75 procenta. A další zvyšování se podle guvernéra Jiřího Rusnoka dá čekat hned na příštím zasedání, kdy by mohla padnout i čtyřprocentní hranice. Názor na boj s inflací však v ČNB není jednotný. Proti růstu sazeb je dlouhodobě člen bankovní rady Aleš Michl, který byl hostem pořadu Rozstřel na iDNES.cz.

To, že na zasedání bankovní rady 22. prosince, hlasoval Michl společně s Oldřichem Dědkem proti zvýšení sazeb, vyplynulo ze záznamu z jednání, který ČNB v pátek zveřejnila. Zbylých pět členů rady hlasovalo pro zvýšení základní úrokové sazby o jeden procentní bod na 3,75 procenta.

„Nás je v bankovní radě celkem sedm. Každý z nás je jiný. Spolu s profesorem Dědkem jsme ale oproti ostatním opatrnější. Nejsme pro tak razantní zvýšení sazeb. Já osobně bych nechal ekonomice čas a stabilitu. Nevíme, co nás dál čeká,“ uvedl centrální bankéř.

Zbylých pět bankéřů ale podle Michla chce sazby zvyšovat mnohem drastičtěji, což může být velmi nebezpečné. „Vystavujeme kurz koruny přílivu spekulativnímu kapitálu, který ale naše země spíše nechce, protože má tendenci v případě změn v ekonomice zase rychle utíkat,“ řekl Michl.

ČNB zvedá úrokové sazby rychleji než ostatní centrální banky

Pro sazby beze změny hlasovali Michl a Dědek již na zasedání v září i v listopadu. Sazby rada ČNB zvyšuje kvůli rostoucí inflaci.

Podle Aleše Michla jde v českém prostředí hlavně o nákladovou inflaci. Zdražily totiž energie, a proto by úrokové sazby nezvyšoval. „Kdyby sazby nestouply, museli bychom veřejnosti mnohem více vysvětlovat, že inflace v dalších měsících opravdu spadne. První dobrou zprávou ale v současnosti je, že klesají postupně ceny plynu, a to značí, že inflace opravdu spadne. Od poloviny tohoto roku pak bude klesat citelněji a na podzim už bude mírná,“ tvrdí Aleš Michl.

V debatě o vývoji inflace se vesměs i celá bankovní rada podle záznamu shodovala, že jejím významným zdrojem jsou nákladové tlaky globálního charakteru. Ty vedle vysokých cen komodit a energií odrážejí přetrvávající problémy v globálních výrobních řetězcích.

Většina členů bankovní rady, kromě Michla a Dědka, ale považovala za významný také příspěvek silné domácí poptávky podporované dlouhodobě přehřátým trhem práce. Naopak podle Dědka a Michla je růst inflace způsoben silnými nákladovými tlaky ze zahraničí, kterým měnová politika může vzdorovat jen s malou účinností.

Guvernérem ČNB by se mohl stát Dlouhý, Rusnokovi brzy končí mandát

„Současná výše inflace v případě České republiky je kombinací několika faktorů. Česká republika doplácí na to, že země po celém světě provádí kvantitativní uvolňování. Důvodem jsou i vysoké ceny energií nebo růst množství peněz v ekonomice kvůli rostoucímu zadlužení a stoupajícím platům,“ řekl člen bankovní rady České národní banky.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok ale podle záznamu oponoval s tím, že přestože vnější nákladové tlaky měnová politika ČNB přímo neovlivní, nemůže ani na ně nereagovat, a to vzhledem k jejich potenciálu ovlivnit cenový vývoj v České republice. 

Kde vzít na reformy a další investice? Ve hře jsou devizové rezervy ČNB

Lednová inflace podle Aleše Michla může dokonce atakovat i hranici deseti procent. Česká republika ale ve světě nebude v tomto ohledu žádnou výjimkou. „Lednová inflace bude špatná. Přesto však čekám, že do jednoho roku bude výrazně nižší než dnes,“ uvedl. 

Inflace se podle Michla Českou republikou přežene podobně jako pandemie. „My sice úrokové sazby zvýšit můžeme, ale inflaci se nevyhneme. Když se uskromníme, tak inflace vymizí, až se přes Česko přežene,“ řekl radní. 

Co čeká Česko po covidu?

Aleš Michl v rozstřelu iDNES.cz zároveň predikoval, jak to bude v Česku vypadat po pandemii. „Budeme muset více pracovat a šetřit. Měli bychom se méně dívat na Netflix a více makat. Naše mzdové požadavky musí odpovídat naší produktivitě práce, to je podstatné, jestli chceme snížit inflaci,“ uvedl centrální bankéř.

Inflace děsí Brity. Staří se bojí cen energií, mladí nešetří, zjistil průzkum

Radní České národní banky si netroufne říct, jak bude za pár měsíců vypadat kurz koruny. „Nikdo neví, jak se kurz bude v budoucnu vyvíjet. Osobně bych ale chtěl, aby česká koruna postupně posilovala. Nejde ani o riziko pro český export,“ tvrdí.

Česká národní banka za přispění Aleše Michla začala před zhruba dvěma lety alternativně měřit výkonnost ekonomiky. Nový index pracuje třeba i se spotřebou elektrické energie po očištění teplotních změn nebo s frekvencí kamionové dopravy.

„Aktuálně česká ekonomika podle našeho indexu mírně roste. Jsou tam ale i nějaké výkyvy. Ceny elektřiny a vysoká inflace jsou bohužel brzdami, které mohou českou ekonomiku negativně ovlivnit,“ okomentoval radní ČNB současný stav českého hospodářství.

ČNB by podle Michla měla více pomáhat státu

Aleš Michl má vizi, jak centrální banka může pozitivně ovlivnit české hospodářství. „Česká národní banka může podle zákona část svého zisku dát do státního rozpočtu nebo suverénního fondu. My máme u nás v ČNB velké devizové rezervy a zároveň máme skvělé lidi na jejich správu. Problémem ale je, že se spravují velmi konzervativně. Chtěl bych, díky nim centrální banka vydělala, a to až sto miliard ročně. Výnosem by se mohla financovat třeba penzijní reforma pro naše děti. Chci, aby Česká národní banka pomáhala vládě, protože centrální banka odpovídá i za finanční stabilitu,“ tvrdí.

K případné nominaci Vladimíra Dlouhého na pozici guvernéra České národní banky se vyjadřovat nechtěl. „Nechal bych to plně na prezidentovi. Nechci se do toho vůbec motat,“ dodal centrální bankéř, který nevyloučil, ale ani nepotvrdil, zda by on sám měl pozici šéfa České národní banky zájem.

Autoři: ,

Jak se změní účty za elektřinu

Podle návrhu cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zveřejněného poslední den v říjnu by měly regulované části ceny elektřiny vzrůst o 71 procent. Finální cenová rozhodnutí vydá úřad do konce listopadu. 

  • Nejčtenější

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...

Švédské revoluční baterie míří na trh. Mohly by odstranit závislost na Číně

Levnější, udržitelnější a bez závislosti na Číně. Právě taková by měla být nová bezlithiová sodíko-iontová baterie, za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kebab za 250? Největší výrobce tohoto masa v Evropě avizuje zdražování

Jeden z největších výrobců kebabového masa v Evropě oznámil, že v dohledné době významně zvýší ceny. Milovníci tohoto...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Chmelaři hlásí letos mírně nadprůměrnou úrodu, i je trápí vyšší náklady

Čeští pěstitelé chmele letos sklidili celkem 6 997 tun, to je mírně nadprůměrná sklizeň. Proti loňsku, kdy byla sklizeň...

ČEZ se stahuje z Turecka a Balkánu, cílí na obnovitelné zdroje v západní Evropě

Polostátní energetická skupina ČEZ dokončila prodej svého padesátiprocentního podílu v turecké společnosti Akcez Enerji...

Umělá inteligence zvýší komfort lidem, míní technický ředitel Schliegeru

Podcast Česko zažívá boom obnovitelných zdrojů energie. Česká společnost Schlieger pracuje na systému, který za pomoci umělé...

Energetické komunity budou moci sdílet elektřinu, zákon schválila Sněmovna

Poslanecká sněmovna schválila ve třetím, závěrečném čtení novelu energetického zákona známou jako Lex OZE II. Úprava...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...