Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

  • 105
Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se ozývá „Pamelo“, „miláčku“ či „Andulo“. Zaměstnanci tak oslovují imaginární operátorku, která jim dává pokyny, co mají zrovna udělat. Albert totiž využívá k práci automatizovaný hlasový systém. Produktivita práce díky tomu stoupla o 10 procent.

„Nasaďte si sluchátka. Mikrofon si dejte tak, abyste ho měl od pusy na vzdálenost palce,“ řekl vedoucí operativy Marek Medveď reportérovi Matěji Smlsalovi. Ten si přijel do skladu vyzkoušet, jak se s technologií voice picking pracuje.

Takzvaní pickeři, tedy skladníci, mají za opaskem upevněný terminál. Na ten jsou bezdrátově připojená sluchátka s mikrofonem, díky čemuž picker komunikuje s operátorkou. Na druhé straně však nesedí živá bytost. Pickeři komunikují se serverovou aplikací.

Imaginární operátorce, která rozdává úkoly, říkají skladníci různě. „Paní se nijak nejmenuje. My jí říkáme Pamela,“ líčí Medveď. I proto, že jméno není sjednocené, ji někteří oslovují „Andulo“, jiní „miláčku“. Systém na jméno ovšem neslyší, reaguje na naprogramované pokyny.

Po přihlášení pickera do systému se ze sluchátek ozve: „Chcete začít?“ Jakmile člověk odpoví „okey“, dostane od ní první pokyn.

Pokud někomu nevyhovuje výška hlasu či rychlost, kterou mluví, může ji upravit. Stačí říct třeba „hlouběji“ a Pamelin hlas zhrubne. Lze ale hlas dotáhnout až do takové výšky, že Pamela piští. „Už je nesnesitelná, co?“ dívá se vedoucí soucitně na reportéra. Vysoký pištivý hlas opravdu nejde vydržet.

Celý systém je založený na komunikaci. Pamela například řekne číslo regálu, odkud má picker zboží nabrat. Jakmile k němu přijde, potvrdí přečtením dvouciferného kódu, že je na správném místě. Následně se ze sluchátek ozve: „Jedna kartonů.“ To žena oznámí, kolik má člověk daného zboží vzít. „Skloňovat neumí,“ vysvětluje Medveď.

Jakmile má skladník zboží na paletě, potvrdí, že tam dal správný počet kartonů. „Jedna,“ říká reportér. „59 1 B,“ uvádí už Pamela další číslo regálu, kam má picker jet.

Volné ruce

„Největším benefitem jsou volné ruce. Dříve museli lidé pořád držet terminál, nyní ho mají za pasem a opravdu vše je řízeno hlasem. A velký benefit je i snížení chybovosti,“ popisuje. „O 10 procent je vyšší produktivita zaměstnanců pickerů,“ dodává ředitel distribučního centra Jan Mádr.

Na starý terminál zaučovali nové zaměstnance tři dny. S Pamelou jsou během dvou hodin hotoví.

„Ale taky umí lidi rozčílit. Nejvíc, když neodpovídá. Říkáme jí, že spí. Každopádně ji stačí probudit povelem ‚opakuj‘ nebo ‚obnovit systém‘. A navíc někdy sama od sebe změní hlas. Může být protivná, může mluvit rychle, nebo naopak pomalu. Umí ty lidi trošku naštvat,“ přiznává vedoucí operativy.

Voice picking zkoušeli v Albertu zavést už před osmi lety. Nakonec to nevyšlo. „Každý uživatel musel namluvit velkou řadu slov. Ta technologie byla samozřejmě daleko náchylnější na rozeznávání hlasu a hlasových povelů. A to byl jeden z důvodů, proč jsme od toho tenkrát ustoupili,“ vzpomíná ředitel Jan Mádr.

Dnes ale funguje na jiném principu. „Technologie je podobná té z běžných navigací v telefonu. Hlas už není čistě robotický. A navíc, když mluvíte příkazy do telefonu a telefon vám rozumí, tak stejně jednoduše se instaluje i tato aplikace. Takže už není nutno nic nahrávat,“ dodává Mádr.