Obchoďák v sousedství O2 Areny mění majitele. Harfu kupuje Wood&Co.

  17:10aktualizováno  17:10
Developer Lighthouse Group prodal své nákupní a kancelářské centrum Galerie Harfa, které v těsném sousedství víceúčelové haly O2 Arena otevřel před necelými šesti lety. Novým majitelem se stal původem český fond Wood&Co. Lighthouse Group bude nadále správcem centra.

Nákupní Galerie Harfa. | foto: ČTK

Galerie Harfa se řadí mezi větší pražská obchodní a administrativních centra. Komplex se skládá z obchodního centra s více než 160 pronajímatelnými plochami pro obchody či služby na třech podlažích o celkové podlahové ploše 41,5 tisíc čtverečních metrů a z dvanáctipatrového Harfa Office Parku s rozlohou 20,5 tisíc metrů čtverečních.

Nový majitel si podle prohlášení slibuje růst od plánovaného stavebního rozvoje v lokalitě. Tam má nakoupené pozemky například bývalý manažer PPF Karel Pražák. Právě PPF nakonec před dvěma roky získala i O2 Arenu, o kterou se v dobách krachu Sazky ucházel mimo jiné právě i dosavadní spolumajitel Harfy a developerské firmy Ligthouse Tamir Winterstein.

„Jsme velmi rádi, že se nám podařilo realizovat tuto významnou investici na pražském trhu komerčních realit a nabídnout investorům našeho fondu možnost podílet se na této zajímavé dlouhodobé investici. Věříme, že spolupráce s Lighthouse Group přinese zvýšení atraktivity centra pro jeho nájemce a klienty i růst hodnoty pro investory našeho fondu,“ říká partner a ředitel skupiny Wood&Co. Vladimír Jaroš. Hodnotu transakce neprozradil.

Za kupujícím stojí tuzemský kapitál

Transakce zapadá do současného trendu, kdy fondy kupují české komerční nemovitosti. To je způsobeno zejména přebytkem levných peněz zapříčiněným poklesem úrokových sazeb a nedostatkem jiných investičních příležitostí.

Aktuální obchod se ale liší tím, že Wood&Co. představuje převážně české a slovenské peníze, nikoli zahraniční kapitál u větší části velkých transakcí. Firma, která fond kvalifikovaných manažerů spravuje, je mimo jiné jedním z marketmakerů pražské burzy.

V nedávné době se prodalo nebo na prodej je mnoho pražských i regionálních kancelářských či nákupních center (více o fenoménu jsme psali zde).

V počátku se takto fondy rvaly jen o ty nejlepší kousky. V rekordní transakci změnilo majitele například Palladium na náměstí Republiky, finišuje podle všeho i prodej centra Letňany. Harfa je ale příkladem toho, že se fondy zajímají i o projekty, které to v současnosti na trhu lehké nemají.

Centrum nacházející se na hranici Libně a Vysočan se musí prát s konkurenčními projekty. Mezi ty geograficky blízké patří nejen doslova sousední vysočanský Fénix, ale i větší Centrum Černý Most, OC Letňany nebo i zmíněné Palladium.

Harfa přišla o Marks & Spencer

Na první pohled se to projevuje i tím, že v Galerii Harfa se v poslední době objevilo několik prázdných výloh, které pokrývají buď reklamy na jiné obchody nebo i selfpromo na developerský projekt Marina Island, za kterým stojí dosavadní vlastník Lighthouse Group.

Důležitým nájemníkem, který v nedávné době opustil centrum, je například britský oděvní řetězec Marks & Spencer. Ve všech zmíněných konkurenčních nákupácích přitom zůstává, ve Fénixu nedávno nájemní smlouvu prodloužil.

Šéf Lighthouse Winterstein ale odmítá, že by na tom byla Harfa špatně. „Po pěti letech se v obchodních centrech standardně mění nájemci. Jediný z významných nájemců, který v tuto dobu opustil Galerii Harfa, byl právě Marks & Spencer. K dnešnímu dni máme 90procentní obsazenost,“ říká s tím, že další čtyři procenta obchodů se otevřou v následujících dvou až třech měsících, a na základě dalších rozjednaných smluv předpokládá do konce roku až 97procentní obsazenost.

Je pravda, že konkurenční výhodou Harfy je její blízkost navštěvované O2 Areny nebo atrakce, jako je dinopark na střeše, které lákají přespolní návštěvníky.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Boj se skleníkovými plyny. Česko čeká výrazné osekávání emisí

Ilustrační snímek

O ekologii teď uslyšíme víc než dosud, Česko čeká další vlna snižování emisí skleníkových plynů. Od příštího roku se...

Za výplatu 112 litrů tuzemáku. Cena alkoholu roste úměrně se mzdou

Alkohol (ilustrační foto)

I když Češi pořád pijí nadprůměrně, spotřeba alkoholu v Česku klesá. Z jedné výplaty si pořídí 112 litrů lahví rumu,...

Amazon zvyšuje mzdy. Řadoví pracovníci budou vydělávat až 175 korun na hodinu

Dobrovízské distribuční centrum Amazonu má rozlohu 95 tisíc čtverečních metrů.

Amazon plánuje od září zvednout mzdy pracovníkům svého logistického centra v Dobrovízi u Prahy, zaměstnanci si polepší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz