Akcie výnosnější

aktualizováno 
Na tuzemském trhu je možné vybírat zhruba z padesátky domácích a šesti set zahraničních podílových fondů.
Na tuzemském trhu je možné vybírat zhruba z padesátky domácích a šesti set zahraničních podílových fondů. Ten svůj si mezi nimi může najít člověk, který se nebojí riskovat a doufá v neobvyklé výnosy, i ten, kdo se nechce spojit s úroky z termínovaných vkladů, ale chce své peníze uložit relativně bezpečně. Vybírat podílový fond je třeba podle několika kritérií.

Rozhodně ne jen podle momentálních výnosů!

Většinu fondů totiž ovlivňují výkyvy na kapitálových trzích. Například fond, který se zdá podle čerstvých údajů velmi úspěšný, může za několik měsíců hodně ztrácet, třeba proto, že učinil špatné investiční rozhodnutí a nakoupil klesající akcie. Příkladem jsou fondy, které věřily americkému trhu Nasdaq, na kterém prodělaly někdy i většinu peněz. A naopak, na první pohled nenápadné výsledky mohou značit stabilní a dlouhodobě výnosný fond. Proto je třeba vybírat mimo jiné podle "historie" a statistických ukazatelů o fondu.

Pozor na poplatky

Za své služby si fondy účtují poplatky. Jejich výše se značně různí. Vstupní a výstupní poplatek činí nula až deset procent, za správu peněz si řeknou od 0,7 do 2 procent.

Dobré jméno správce

Laik, který se na peněžním trhu příliš nevyzná, by měl při výběru fondu hledět i na jeho správce, tedy investiční společnost, a zvolit tu, kterou zná, například proto, že patří ke skupině velké banky. Podílové listy fondů lze nakoupit v příslušné bance, investiční společnosti či prostřednictvím makléře. Zpětný odkup provádí investiční společnosti spravující fond, a to za cenu odpovídající jejich momentální hodnotě. Pozor: sledujte proto pravidelně vývoj ceny podílového listu, jinak můžete prodělat.

Typy fondů

Fondy peněžního trhu

* malé riziko, nižší výnosy

Ukládají peníze na termínované účty v bankách, do dluhopisů či pokladničních poukázek. Hodí se pro ty, kteří vědí, že své peníze mohou postrádat šest měsíců či rok. Jsou likvidní, to znamená, že lze jejich podílové listy poměrně rychle prodat. Nejúspěšnější z deseti českých fondů ŽB Spoorkonto se za rok zhodnotil o necelých pět procent. Až na jeden, který klesl o 4,7 procenta, zbývající svým klientům připsaly výnos. Ze zahraničních se nejlépe dařilo Raiffeisen dolarovému likvidnímu, který dosáhl více než sedmiprocentního zhodnocení. Žádný neskončil se ztrátou.

Dluhopisové fondy

* poměrně malé riziko, o něco vyšší výnos než v případě fondů peněžního trhu

Správci fondů nakupují zejména státní a firemní dluhopisy. Ideální je investovat nejméně na rok, spíše na dva. Všechny tuzemské dluhopisové fondy skončily poslední rok se ziskem, nejlepší IKS Dluhopisový zhodnotil svěřené peníze o 6,7 procenta. Zahraniční byl CI Dollar Bond dokonce o téměř 22 procent. Mezi cizími fondy se ale našly i ztrátové až o 23 procent.

Smíšené fondy

* větší riziko i výnosy

Do těchto fondů je nejlepší investovat na tři roky a déle. Hodnotu podílových listů totiž ovlivňuje pohyb kapitálových trhů. Aby je majitel nemusel prodat se ztrátou, musí si počkat na správné období. Z domácích fondů si nejlépe vedl SIS Výnosový s výsledkem více než pět a půl procenta. S nejhorším tuzemským smíšeným fondem bylo možné prodělat téměř 40 procent. Zahraniční CS PF Fixed zúročil vklady o necelých 26 procent. Konkurence se ale pohybovala pod hranicí čtyř procent. Nejméně úspěšný ztratil 31 procent.

Fondy fondů

* větší riziko i výnosy

Fondy nakupují podílové listy jiných fondů. Domácí IN fond fondů zaznamenal záporný výsledek více než dvacet procent. Stejně jako nejméně úspěšný za zahraničních. Největší výnos si naopak připsali podílníci KBC MF ČSOB konzervativního fondu - skoro 3,7 procenta.

Akciové fondy

* velké riziko i výnosy

Fondy investují především do tuzemských a zahraničních akcií. Odborníci do nich doporučují ukládat peníze nejméně na pět let. V uplynulých dvanácti měsících se jim vzhledem k propadu kapitálových trhů příliš nedařilo. Ani jeden z tuzemských podílníkům peníze nezhodnotil, výsledek nejlepšího z nich Citicorp OPF akcií je minus 14 procent. Nejhůř dopadl Akro Svět, který všechno vsadil na americké cenné papíry a prodělal, nyní se s ním neobchoduje. Mezi zahraničními se dobře vedlo HSBC GIF Chinese Equity s výnosem 31,6 procenta.


Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Vydělávají na státu. Nikdo ale neví, kdo za firmami stojí

Ilustrační snímek

Finanční detektivy trápí, kdo skutečně stojí za firmami, které vyvádějí nelegálně získané peníze do daňových rájů....

Místo na skládku do třídírny. Česko se chystá zatočit s odpady

Třídit plasty a papír není žádná procházka růžovou zahradou

Během příštích patnácti let se má zásadně změnit osud odpadů z domácností. Do jaké míry, závisí na tom, jak důsledně...

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Najdete na iDNES.cz