Akcie v roce 2010: hrozí pád z výšky

  16:59aktualizováno  16:59
Při pohledu na burzy se ani nechce věřit, že by světová ekonomika měla mít letos nějaké problémy. Výkon akcií spíše připomíná nabubřelé předkrizové roky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Hodnota firem obchodovaných na burzách po celém světě letos vzrostla o téměř třináct bilionů dolarů, což znamená, že se cena jejich akcií zvýšila v průměru o čtyřicet procent.

Londýnská burza se tento týden jako první z velkých trhů dostala na předkrizové hodnoty, když její index FTSE překonal zisk z doby, kterou měl těsně před pádem investiční banky Lehman Brothers.

Newyorský index S&P 500 zase letos přidal téměř 65 procent a všeobecný boom se vyhýbal snad jen japonskému trhu.

Co bude s cenami akcií příští rok? Je čas do rozparáděného vlaku naskočit pro ty, kteří to ještě nestihli, nebo je naopak za pět minut dvanáct před jeho bolestivým vykolejením?

"Z akcií už jsem vystoupil,“ prozradil před Vánocemi MF DNES jeden z nejvýše postavených šéfů obří tuzemské banky, jenž zároveň rozhoduje o investicích druhých.

Vystihl tak náladu mezi většinou profesionálních investorů i analytiků. Ti mají pocit, že letošní raketový růst nemá zdravé základy a optimismus investorů zdaleka předběhl skutečný vývoj ekonomiky.

Pokud oživení nepřijde, akcie růst nevydrží

To, že se akciové trhy vždy snaží předpovídat budoucí vývoj ve firmách a ekonomikách a chovají se přitom optimisticky, je normální. Teď se však zdá, že to investoři vzhledem ke křehké stabilizaci světa a jeho nejistému růstu přehnali.

"Pokud skutečné oživení nepřijde v řádu několika málo měsíců, tak už akcie nikdo nebude chtít držet nahoře,“ předvídá Pavel Drahotský ze Citibank.

Také podle něj dosavadní růst nestojí na zdravých základech, na trzích chybí hotovost a hlavně skutečné pozitivní výsledky.

Kapitálové trhy táhly nahoru hlavně banky, které o sobě s oblibou prohlašují, že už jsou z nejhoršího venku, a potichu začínají vracet státní půjčky, jež jim zachránily krk.

"Trhy dostaly od centrálních bank a vlád zelenou k růstu,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Mike Lenhoff, který pomáhá spravovat portfolio 36 miliard dolarů ve firmě Brewin Dolphin Securities.

Ve skutečnosti se toho však v bankách mnoho nezměnilo a ekonomové upozorňují, že v nich stále dřímá nebezpečí. "Ozdravení finančních trhů neproběhlo a to je pro cestu z krize problém," varuje Jan Švejnar.

Přijde další propad? Nikdo si není jistý

Druhým tahounem akciového boomu se později v letošním roce staly hlavně cenné papíry firem z těžkého průmyslu, jako je těžba surovin či výroba základních materiálů. Ocenění došla hlavně měď, platina, ale i diamanty.

To už jasně symbolizuje rostoucí přesvědčení investorů, že krize odeznívá, příští rok bude lépe a bude se tedy více spotřebovávat, což roztočí kola průmyslu.

Nikdo si tím ovšem není jistý a stále existuje nebezpečí vývoje ve tvaru písmene W, podle něhož by po krátkém růstu mohl příští rok přijít ještě další propad. A na ten by dnes napumpované akciové trhy reagovaly rychlým vyfouknutím.

"V prvních měsících příštího roku ještě očekáváme pokračování rostoucího trendu, pak ale významně poroste pravděpodobnost výrazného poklesu trhu,“ myslí si Milan Vaníček, šéf analytického oddělení firmy Atlantik FT.

Důvodem je podle něj právě nejistota ohledně zotavení ekonomik a nebezpečí nečekaných událostí (pro jejich pojmenování se používá termín černá labuť), které růst mohou zkomplikovat. Letos takto znervóznily trhy například nečekané problémy Dubaje se splácením dluhů z realitního megalomanství.

Z tohoto pohledu je stejně nejistý vývoj na pražské burze jako naWall Street. V Praze situaci navíc komplikuje oproti loňsku relativněmálo peněz, s nimiž se obchoduje.

Kvůli malému objemu obchodů pak může i jeden větší investor rozkolísat celý trh nahoru či dolů, pokud nakupuje nebo prodává.

Událostí příštího roku by v Praze každopádně mohlo být uvedení ČSOB na burzu. Podmínkou úspěšnosti transakce bude právě přetavení současné stabilizace hospodářství do skutečného růstu. Jinak akcie zamíří dolů.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

„Zdravějším“ verzím sladkých nápojů se daří, prodávají se čím dál víc

Ilustrační snímek

Většina vypitých limonád je sladkých, prodeje jejich nízkokalorických verzí ale rostou mnohem rychleji. Trendem jsou i...

Zájem Čechů půjčit státu klesl. Na trh přijdou protiinflační dluhopisy

Ilustrační snímek

V pondělí začalo ministerstvo přijímat objednávky na nové, protiinflační bondy. Jejich výnos bude stanoven podle růstu...

Odpad se v Česku hromadí na skládkách, stát recyklaci nepodporuje

Skládka Celio na Mostecku, kde pomáhají vězni.

Komunální odpad je možné využít mnoha způsoby, třeba škváru ze spaloven lze použít na výstavbu silnic a z vytříděného...

Najdete na iDNES.cz