Agrobanka opět u soudu. Spor o odškodnění akcionářů jde po 21 letech do finále

  5:04aktualizováno  5:04
Po devíti letech znovu ožívá kauza prodeje Agrobanky Praha. V září se u Obvodního soudu pro Prahu 2 odehraje soudní jednání, které by mohlo rozhodnout více než dvacet let starý spor mezi ČNB a drobnými akcionáři kdysi největší soukromé banky v Česku. Předmětem je přitom prodej zdravé části banky z roku 1998 - původním akcionářům totiž zůstala jen takzvaná špatná část a jejich investice tak přišla vniveč.

ilustrační snímek | foto: ČTK

Menšinoví akcionáři nyní na České národní bance (ČNB) nárokují odškodnění ve výši téměř dvě miliardy korun.

„Náhrada škody by se měla pohybovat mezi 1,2 až 1,9 miliardy korun, způsob výpočtu ale musí stanovit soud,“ říká advokátka Radka Šimková z Abbot Legal. Zastupuje Spolek menšinových akcionářů Agrobanky Praha, který sdružuje zhruba pětistovku poškozených. Ti drží asi 44 procent akcií banky (nyní v likvidaci). Požadovaná částka se podle žaloby odvíjí od znaleckého posudku na hodnotu banky.

Spor byl roky u ledu

Kromě toho nárokují drobní akcionáři také ušlý zisk. Ten vyčíslili v žalobě na celkem 54,5 miliardy korun. Vychází přitom z tržní kapitalizace GE Money Bank (nyní Moneta Money Bank) při vstupu na pražskou burzu v roce 2016 a z výše dividendy (19,7 miliardy), kterou si rok předtím nechal vyplatit vlastník GE.

Spor byl devět let u ledu, protože se muselo čekat na vyplacení likvidačního zůstatku v Agrobance. Likvidace započala v roce 1998, poslední akcionáři byli vyplaceni likvidační až letos. Dostali jen 5,45 procenta nominální hodnoty svých akcií a rozdělili si 177,5 milionu korun. Akcionáři banky se při jejím vzniku v roce 1990 stala především zemědělská družstva a zemědělské a potravinářské podniky.

Fotogalerie

Oficiální příčinou pádu Agrobanky byly potíže s likviditou, zapříčiněné zvýšením povinných minimálních rezerv. Jde o rezervu, kterou si musí u centrální banky ukládat všechny komerční banky. Kromě toho stáhly své úložky z Agrobanky tehdejší velké polostátní banky a ČNB následně uvalila na Agrobanku nucenou správu.

Ve skutečnosti ale chtěla odstřihnout od vlivu kontroverzní skupinu Motoinvest finančníka Pavla Tykače, která coby největší akcionář Agrobanku ovládala. Ta neměla pro své finanční transakce dobrou pověst a v té době za pomoci peněz z Agrobanky navíc usilovala o ovládnutí polostátní České spořitelny.

Agrobanku následně rozdělil nucený správce na dobrou a špatnou část. Tu zdravou prodal za 304 milionů korun koncernu GE, prodej doprovázela injekce téměř 20 miliard korun od ČNB a její záruka za úvěry.

O majetek tak ve výsledku přišel jak Motoinvest, tak všichni ostatní akcionáři. V roce 1998, kdy skončila nucená správa a započala likvidace „špatné“ části Agrobanky, zažalovali menšinoví akcionáři centrální banku pro nesprávný úřední postup. Poukazují na to, že nucená správa měla ze zákona banku stabilizovat a ozdravit, a nikoliv ji rozdělit a prodat.

„ČNB neshledává v zavedení nucené správy ani v následném postupu nuceného správce pochybení,“ uvedla na dotaz MF DNES tisková mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

Dosud poslední soudní jednání proběhlo v roce 2010, potom musel být spor o náhradu škody přerušen, dokud nebude dokončena likvidace Agrobanky.

Nyní však může opět pokračovat. „Doufáme, že soud nyní rozhodne o odškodnění a spravedlnosti pro akcionáře Agrobanky Praha,“ říká Šimková a upozorňuje, že řada akcionářů během čekání na rozhodnutí již zemřela.

Budou další žaloby?

Kdyby se Spolek domohl odškodnění, mohlo by to povzbudit i další akcionáře k žalobám na ČNB.

„Kvůli promlčecí lhůtě by ale zřejmě museli mít žaloby rozjeté už z minula, záleží na výkladu soudu,“ upřesňuje Jiří Kellner, předseda řídicího výboru Spolku. Sám ví minimálně o jednom takovém případu. Akcionářské firmy spojené s někdejším Motoinvestem podle Jana Chudomela, mediálního zástupce Pavla Tykače, ve věci Agrobanky již několik let žádnou aktivitu nevyvíjí.

Podle Kellnera dosud stál krach Agrobanky daňové poplatníky 38 miliard korun – ČNB při prodeji poskytla dotaci a odpustila část závazků.

V kauze Agrobanky však běží i další soudní spory – ty míří i na Monetu. Například Serbina Consulting (dříve Arca Services, která do roku 2017 patřila finančníku Pavolu Krúpovi), zpochybňuje coby menšinový akcionář Agrobanky platnost jejího odprodeje koncernu GE.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Černým stavbám se v Česku daří. Část lidí raději riskuje, než aby měli povolení

Dva domy nelegálně vyrůstají také ve Sladovnické ulici ve Vratislavicích.

Bez platného stavebního povolení vzniká v Česku každá desátá stavba. Vyplývá to z analýzy ministerstva pro místní...

Úvěr až za tři roky. Cenová mapa ukazuje, jak se v krajích šetří na byty

Klíče od domu

Pražané vydělávají více, než zbytek republiky. U nákladů na bydlení však koukají na ostatní kraje se závistí. Na byt se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

ČNB ukáže největší evropskou zlatou minci naživo i ve virtuální realitě

Druhá největší mince na světě

Česká národní banka se 21. září otevře veřejnosti. Kromě střežených míst ukáže i zlatou minci v hodnotě 100 milionů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz