Agentura začala půjčovat malým výrobním firmám

  10:12aktualizováno  10:12
- O Agentuře pro rozvoj podnikání toho podnikatelé uplynulých šest let příliš nevěděli. Pro mnohé z nich byla jen institucí sídlící někde v pražském podhradí, která poskytuje nějaké konzultační služby. Nyní je však všechno jinak. Z této instituce se stala s nadsázkou řečeno malá podnikatelská banka. Půjčuje firmám úvěry do jednoho milionu korun, od kterých většina finančních domů dává ruce pryč. Zároveň pokračuje v dotování ceny poradenských služeb,které podnikatelům poskytují Regionální informační centra.
Úvěry jsou na čtyři roky za šest procent
V rámci projektu nazvaném Malé půjčky získala zhruba stovka drobných podnikatelů během uplynulých tří měsíců úvěry v celkové hodnotě devadesát milionů korun. Šanci dostat částku nepřesahující jeden milion korun na čtyři roky a ročním úrokem šest procent mají výrobní firmy do padesáti zaměstnanců.

Peníze musí použít účelově zejména na nákup strojů, částečně i na pořízení know-how a materiálu. "Půjčka není určena firmám ze sektoru služeb, tedy například z pohostinství a cestovního ruchu. V případě obuvníka opraváře bot, je to na hraně. Pokud bude obuv i vyrábět, šanci získat půjčku má," říká ředitel agentury pro rozvoj podnikání Luboš Vávra.
Peníze rovněž nejsou pro začínající podnikatele žadatel už za sebou musí mít alespoň dva roky činnosti. Nyní má agentura dostat další peníze, které pak bude moci nabídnout dalším podnikatelům. "Čekáme na vyjádření delegace Evropské komise.

Odtud by mělo přijít dalších devadesát milionů korun, na počátku příštího roku počítáme ještě s dalším devadesáti miliony ze státního rozpočtu," uvádí Luboš Vávra. Agentura navíc funguje v podstatě jako takzvaný revolvingový neboli obrátkový fond. To znamená, peníze vrácené podnikateli budou získávat noví zájemci. "Během dvou let chceme vytvořit fond, který by disponoval asi půlmiliardou korun," dodává Vávra.

Žádosti vyřizují regionální centra
Kde a jak má podnikatel o úvěr žádat? Může se obrátit na jedno z Regionálních informačních center, která s Agenturou pro rozvoj podnikání spolupracují. Dnes jich je po celé republice jedenadvacet. Při první návštěvě zde bezplatně posoudí, zda má vůbec smysl o půjčku žádat, poradí, jak příslušný formulář vyplnit a co je k němu třeba doložit.

Při druhé návštěvě předá podnikatel centru všechny požadované dokumenty. Zástupce centra poté firmu navštíví a přihlášku vyhodnotí. Pokud je projekt podle něho životaschopný, pošle ji pražské agentuře.

Zde ji posoudí pětičlenná komise složená ze zástupců Hospodářské komory, Českomoravské záruční a rozvojové banky a Agentury pro rozvoj podnikání. Pokud je žádost schválena, má podnikatel během krátké doby finanční prostředky k dispozici.

První konzultace je zdarma
Agentura pro rozvoj podnikání rovněž poskytuje příspěvky k cenám za poradenské služby, které podnikatelům nabízejí Regionální informační centra. Tyto instituce jsou samostatné podnikatelské subjekty, mnohdy spolupracující i s okresní hospodářskou komorou.

Podnikatelé u nich mohou žádat například rady typu, jak zpracovat žádost o úvěr pro banku, jak se orientovat na trhu či legislativní a daňové otázky. První zhruba tříhodinovou konzultaci v hodnotě dvanáct set korun má podnikatel zdarma. Na další služby přispívá třiceti až šedesáti procenty z ceny, kterou si účtuje odborník regionálního informačního centra. Podnikatel však nemusí vyřizovat žádné žádosti, platí již cenu sníženou o příspěvek.
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Ekonomika poroste o 3 procenta. Investujte, radí firmám Hospodářská komora

Ilustrační snímek

Růst české ekonomiky letos dosáhne tří procent, pokud nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli brexitu nebo obchodním...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem zůstane zatím stovka

Odstraňování svodidel v problémovém úseku dálnice mezi Humpolcem a Větrným...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde se zpozdila rekonstrukce, zatím zůstane pro auta rychlost snížená...

Rádio Penny hraje hudbu, aby lidé víc nakupovali. Tajně i pro zaměstnance

Tým rádia Penny tvoří celkem 10 lidí. Ti se kvůli práci přestěhovali z Česka do...

Přesně před třemi lety, 18. února 2016, začalo vysílat Rádio Penny live. Svého času šlo o jedinou českou stanici, která...

Najdete na iDNES.cz