Agent 0007 vypovídá aneb kdo dělá pro ČEZ

  10:01aktualizováno  10:01
Únos, utajení svědci, policejní agenti s krycím číslem 0007. Parodie na bondovku? Nikoliv. To je realita kolem firmy CEEI, která staví pro polostátní ČEZ za 1,55 miliardy korun strategický mezisklad vyhořelého paliva z Jaderné elektrárny Temelín.

Jaderná elektrárna Temelín | foto:  Dan Materna, MAFRA

Případem, o němž už v září informovala MF DNES, se v pátek a včera poprvé zabýval Krajský soud v Brně, jednání bude pokračovat v únoru.

Martin PeterPřed soudem stojí bývalý jednatel CEEI Martin Peter (na fotografii), a to za přípravu únosu a vydírání svého kolegy, současného jednatele firmy Jiřího Kováře.

Důvodem je spor o peníze, které firmě plynou z její jediné zakázky – právě meziskladu radioaktivního paliva pro ČEZ. Ten je klíčový pro další chod Jaderné elektrárny Temelín. Pokud by nebyl hotov do příštího roku, nebylo by kam odvážet palivo a Temelín by se musel odstavit. To by mělo následky v elektrické síti země a znamenalo by to i obrovské finanční škody pro ČEZ.

Šéf CEEI Jiří KovářNynější šéf CEEI Kovář, aktivní golfista, 1. místopředseda oblastní rady ODS v Hodoníně a bývalý šéf kabinetu Václava Klause, včera u soudu vypovídal pouze z místnosti pro utajené svědky. Podle lékařského posudku by totiž osobní kontakt s bývalým kolegou Peterem mohl být takový stres, že by se to podepsalo na Kovářově zdraví.

Peter chystal Kovářův únos

Peter měl podle obžaloby loni na jaře organizovat Kovářův únos a fyzické týrání Kováře proto, aby z něj dostal přes 30 milionů korun. Ty mu podle Petera dlužila firma CEEI, z které byl předtím prý neoprávněně odstraněn. Peter tvrdí, že je přes lichtenštejnskou firmu jejím polovičním vlastníkem.

"Já i Kovář jsme majitelé," prohlásil před soudem. Kovář to odmítá a tvrdí, že neví, komu firma patří. Akcionáře podle něj zastupuje správní rada, což jsou dva lidé – Němec Höffer a Lichtenštejnec Markus Büchel.

Ten byl mimochodem před 17 lety asi dva měsíce premiérem Lichtenštejnska a nyní je už řadu let konzulem Ruské federace ve Vaduzu. - čtěte Jaderný mezisklad v Temelíně "staví" ruský konzul

Výměna paliva v Temelíně

Pro vyhořelé palivo z Temelína zatím mezisklad nestojí.

Peter nicméně upozornil na to, že pokud by existovali jiní majitelé než on a Kovář, pak nechápe, že by se o takto rozsáhlou zakázku osobně nezajímali a nikdy se neukázali.

"Že by údajní majitelé nechtěli být informováni o ceně, průběhu jednání, jak bude velký rozpočet, nedělají porady, nepíší maily, dopisy, nejezdí na kontroly, nezajímá je, kdy a jakou smlouvu podepisuji s ČEZ," podivil se Peter.

Kovář trvá na svém a soudu řekl, že Peter musel z CEEI odejít, protože firmu vlastníkům tuneloval a nadělal v ní škodu za více než 100 milionů korun.

Premiér zakázku pro ČEZ prověřoval

Proč právě takováto neprůhledná firma s jednateli zapletenými později do únosů získala od ČEZ strategickou zakázku, zajímalo i premiéra Jana Fischera. - čtěte Premiér prověří mezisklad u Temelína

Na nic protiprávního však zatím vláda nepřišla a také ČEZ tvrdí, že CEEI prostě řádně vyhrála tendr na mezisklad, a proto s ní pokračuje. Problém je, že CEEI vyhrála tendr s projektem, podle nějž se nakonec nestaví. Ukázalo se totiž, že by se nestihla včas vyřídit potřebná povolení.

Firma se tedy dohodla, že jí ČEZ dá svůj už připravený projekt od firmy Energoprojekt i s částí vyřízených povolení. Cena zakázky však zůstala astronomických 1,5 miliardy. Peter řekl, že chtěl po Kovářovi, aby dali ČEZ výraznou slevu, ten to ale údajně odmítl.

"V tu dobu došlo k obrovskému konfliktu. Kovář řekl, že se domluví beze mě v ČEZ na dalším postupu a že nevidí důvod, abych ve firmě setrvával, když dělám potíže," popsal Peter.

Agenti v akci

Když byl z firmy odejit a nedostal od CEEI peníze, seznámil se prý v Brně na party s jistým Tomášem Šmídem, který mu nabídl vymožení jeho pohledávek. Ten se pak prý nevědomky chtěl o tuto práci podělit s policejními agenty. Jeden z nich, s krycím označením PO 0007, včera řekl, že Peter ho na Kováře zaúkoloval slovy:

"Zlomte mu obě ruce, aby si už nezahrál golf a aby byl alespoň měsíc v nemocnici." Agenti po několika schůzkách Peterovi přinesli kufřík s "vymoženými" šesti miliony, nasadili mu pouta a odvezli do vazby.

Peter, jemuž hrozí až 10 let vězení, k tomu řekl, že neví, jestli setkání se Šmídem byla náhoda, nebo provokace. "Je pravda, že jsem pronesl výroky o lámání rukou. Bylo to emotivní," usoudil.

Jeden z agentů u soudu také uvedl, že Peter je přesvědčil, že má Kovář dost peněz. "Řekl, že mu (Kovářovi) na účet společnosti, kterou ovládá, měla přijít platba 200 milionů korun. Snad část peněz za tu stavbu ČEZ, nevím, možná záloha," popsal. O jaké šlo peníze, není jasné.

  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Dotace pro zemědělce ovlivní změna klimatu i brexit, říká náměstek

Brexit připraví v příštích sedmi letech české zemědělství o 14 miliard korun. Alespoň tak vypadá návrh společné...

Premium

Americké pivní soutěže jsou lepší než ty české, říká vrchní sládek Budvaru

Vrchní sládek Budějovického Budvaru Adam Brož vyzdvihuje spolupráci s malými pivovary. Ale základem podle něj zůstane...

Ministerstvo vyčíslilo cenu za slevy na jízdném, za rok stály 5,6 miliardy

Státní slevy v dopravě pro studenty a důchodce stály za rok fungování přes 5,6 miliardy korun. Je to o něco méně, než...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz