Adrenalinové sporty: dejte pozor na pojištění

aktualizováno 
Chcete si cvičně skočit padákem, proletět korytem řeky v raftovém člunu nebo se v poloze netopýra pohupovat na laně nad hladinou řeky či rybníka? Žádný problém.

Čekají vás nevšední zážitky, ale také nemalá finanční vydání. Jaká? Záleží na výběru sportu i na tom, zda si jej chcete jen vyzkoušet, nebo se mu dál věnovat. Pak je nutné počítat také s nákupem vybavení, kursovným na získání licence k jeho provozování.

Jeden tandemový skok na padákovém kluzáku přijde na pár set korun, výcvik paraglidingu se získáním základní licence na čtyři až sedm tisíc korun a nové kompletní vybavení na více než padesát tisíc korun.

Splnit si sen o Ikarovi či poznat pocity automobilového závodníka je snadné. A těch, kteří nabízejí nevšední adrenalinové zážitky, je čím dál víc. Nehovoří však už o tom, že sportování je v řadě případů na vlastní nebezpečí zájemce. Přitom adrenalinové sporty a hazard, to je téměř rovnice.

Právě proto se pojišťovny do individuálního pojištění adrenalinových sportů příliš nehrnou a běžné úrazové pojistky se na některé z těchto sportů nevztahují. Najít pojišťovnu, která uzavře pojistku na vysokohorskou turistiku, potápění či rafting, není problém, horší je to s dalšími adrenalinovými sporty.

"Seskok padákem či let balonem lze krátkodobě připojistit, ale paragliding a bungee-jumping ne," potvrzuje Dagmar Koutská z tiskového oddělení České pojišťovny. Některé ústavy jsou ochotny pojistit individuálně jen sportování v zahraničí.

"V tuzemsku individuálně tyto sporty nepojišťujeme, na to by měli myslet organizátoři, s těmi pojistku uzavřeme," vysvětluje tisková mluvčí pojišťovny Generali Martina Kurfirstová. Zároveň však upozorňuje na to, že by se lidé měli předem zajímat o to, jaké pojištění má organizátor uzavřené.

"Mělo by to být nejen úrazové pojištění, ale určitě také pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou třetí osobě." Někteří organizátoři však účastníky adrenalinových sportů pojišťují nedostatečně, jiní vůbec ne. Odpovědnosti v případě úrazu se zbavují tím, že je nechají podepsat potvrzení, že sportují na vlastní nebezpečí.

"Zejména u jednorázových aktivit, jako je bungee jumping, organizátoři podle našich zkušeností nepřebírají odpovědnost a lidé je pak podnikají většinou bez pojištění," upozorňuje tiskový mluvčí Komerční pojišťovny Zdeněk Smetana.

Ceny pojistek přitom nejsou vysoké a závisí na typu sportu i obtížnosti sportování. Za desetidenní připojištění riskantních sportovních aktivit v zahraničí zaplatí zájemce například v Evropské cestovní pojišťovně 950 korun, úrazové pojištění pro jednorázový let balonem v tuzemsku stojí u České pojišťovny 129 korun.

Důležité je předem prostudovat podrobně pojistné podmínky."Nevěřte jen slovům pracovníků za přepážkami," radí Václav Nádvorník, který v domnění, že je pojištěn na vysokohorskou turistiku odjel loni do Alp. Teprve po návratu jsem zjistil, že se pojistka nevztahovala na výstupy ve výškách nad tři tisíce metrů, mimo značené cesty a bez profesionálního vůdce."

Nejen kvůli pojištění, ale i z dalších důvodů se vyplatí zjistit předem co nejvíce informací o organizátorech adrenalinového dobrodružství. Podstatné mohou být cenové rozdíly za stejnou aktivitu, ale jen cena by o výběru organizátora rozhodovat neměla. Důležité je vědět, jaké mají zkušenosti, vybavení a instruktory.

Například při sjíždění divokých řek, organizovaném tuzemskými cestovními kancelářemi, nemusí mít na rozdíl od Rakouska průvodci zatím žádné osvědčení o tom, že rafting ovládají.

Kolik zaplatíte za adrenalinové opojení?

* hodinový let balonem od 3500 korun
* tandemový seskok padákem od 2900 korun
* bungee jumping od 600 korun
* tandemový let na závěsném kluzáku od 1000 korun
* túra na ledovci v Alpách s průvodcem od 4000 korun
* jednodenní sjetí dravé řeky v Česku od 300 korun

Autoři:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

GLOSA: Solidarita dojme i povzbudí. Pojistku by však nahrazovat neměla

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Ničivá exploze, tragická autonehoda, nečekaný požár. Tři neštěstí, která v posledním půlroce ukázala až dojemnou a...

Jedna PETka navěky. Brusel zavádí kvóty na podíl recyklátu v plastových lahvích

PET lahve nepoužívejte opakovaně, tvrdí odborníci.

Na většině lahví to napsáno není, ale stále větší počet těch, v kterých se prodávají vody či coly, už kdysi petkou...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Najdete na iDNES.cz