Podnikatel z Žirovnice zásobuje DAF i Mitsubishi. Na víkend mobil nebere

  0:02aktualizováno  0:02
Žirovnického podnikatele Stanislava Tománka asi nejlépe vystihuje přídomek Ferda Mravenec – práce všeho druhu. Jeho rodinný strojírenský podnik HTP totiž dokáže vyrobit v dané oblasti téměř všechno. Od nejmenších součástek do náklaďáku až po složité přístroje a komponenty používané v medicíně.

S šedesáti zaměstnanci dokáže Tománkova firma z Žirovnice dodávat do Evropy, ale i USA přes čtyři tisíce různých komponentů. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Také proto nemá o zákazníky, kteří jsou hlavně ze světa nouzi a může si dokonce vybírat.

Příběh roku

Stanislav Tománek se účastní soutěže Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů iDNES.cz a MF DNES za nejlepší podnikatelský příběh. Pomozte zvolit vítěze v anketě zde.

Devětapadesátiletý strojní inženýr začínal budovat kariéru nedlouho po dokončení studií začátkem 80. let v pelhřimovském Agrostroji jako šéf přípravy výroby. V polovině 90. let se pak osamostatnil a s několika zaměstnanci začal podnikat ve strojním průmyslu jako obchodník.

Po neblahých zkušenostech s platební morálkou některých svých českých zákazníků, rozjel vlastní výrobu a založil v domovské Žirovnici firmu Detail.

"Název vystihoval naši filozofii. Umět vyrobit i ty nejjednodušší díly – detaily a postupně se vypracovat k složitějším," vysvětluje úspěšný podnikatel.

Tománek kvůli expanzi firmy v roce 2007 koupil v Žirovnici rozlehlý areál bývalé textilky, který roky chátral. V něm vybudoval a stále rozšiřuje výrobní závod, který dnes dodává komponenty třeba pro nákladní vozy DAF, vysokozdvižné vozíky Mitsubishi a Roca, stavební stroje Caterpillar a Hitachi nebo součásti medicínských přístrojů pro několik tuzemských firem využívané například k měření pacientů nebo na elektrošoky.

Fotogalerie

S 60 zaměstnanci dokáže firma dodávat do Evropy, ale i USA přes čtyři tisíce různých komponentů, její průměrný roční obrat se pohybuje okolo 150 milionů korun.

"Hromadná výroba už se v Evropě nedělá. Ta se přesunula na východ. Poptávka je ale po menších sériích, na které je potřeba kvalifikovaná pracovní síla. Kdokoliv vyrábí velké výrobky, potřebuje do nich i jednoduché díly," vysvětluje svou filozofii Tománek.

Se synem v kanceláři

Kromě neuvěřitelného výrobního rozpětí je jeho firma zajímavá i tím, že jde o téměř čistě rodinný podnik. Ve firmě totiž pracuje většina Tománkovy rodiny. V jedné místnosti rozdělené skleněnými průhledy totiž pracuje jeho manželka, bratr, syn Jan, který s ním sdílí společnou kancelář, jeho přítelkyně, synovec a další příbuzní napříč generacemi.

"Výjimkou je snad pouze dcera, která se vdala v USA a živí se jako překladatelka," doplňuje podnikatel, který vidí ve spolupráci s příbuznými hlavně výhody.

"Když někdo z rodiny něco pokazí, tak nemám problém mu vynadat. On to pochopí a jede se dál. Je na ně velký tlak, aby pracovali mnohem víc, než ve velké firmě, každý včetně mě má několik funkcí. Firemní kulturu se snažíme stavět na jiné bázi než velké firmy. Také se nám daří vybírat lidi tak, aby zapadli do kolektivu a měli kolektivní myšlení. Ani když bylo nejhůř za krize v roce 2009, jsme nikoho nepropustili," dodává žirovnický podnikatel, který v roce 2007 Získal ocenění Podnikatel kraje Vysočina.

Zároveň podotýká, že nejen prací živ je člověk. "Pracuji od rána do večera, ale na oběd jdu bez mobilu a o víkendu ho ani domů nenosím. Věnuji se rodině a sportu," dodává vášnivý vytrvalostní běžec, který má v oblibě společné rodinné dovolené.

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Tatra vybaví českou armádu. Dodá nákladní auta za půl miliardy korun

Tatra Tactic 4x4

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks dodá české armádě v příštích letech 71 nákladních vozidel. Hodnota těchto zakázek...

Zemědělci jsou s digitalizací dál než průmysl, tvrdí průzkum

Autonomní stroj Robotti poprvé v Česku. Stroj zvládne obdělat deset hektarů...

Zemědělci jsou v digitalizaci dál než průmysl, tvrdí nový průzkum Asociace malých a středních podniků, který se zabýval...

Agrobanka opět u soudu. Spor o odškodnění akcionářů jde po 21 letech do finále

Centrála Agrobanky v Hybernské ulici v Praze

Po devíti letech znovu ožívá kauza prodeje Agrobanky Praha. V září se u Obvodního soudu pro Prahu 2 odehraje soudní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz