Podnikatel z Žirovnice zásobuje DAF i Mitsubishi. Na víkend mobil nebere

  0:02aktualizováno  0:02
Žirovnického podnikatele Stanislava Tománka asi nejlépe vystihuje přídomek Ferda Mravenec – práce všeho druhu. Jeho rodinný strojírenský podnik HTP totiž dokáže vyrobit v dané oblasti téměř všechno. Od nejmenších součástek do náklaďáku až po složité přístroje a komponenty používané v medicíně.

S šedesáti zaměstnanci dokáže Tománkova firma z Žirovnice dodávat do Evropy, ale i USA přes čtyři tisíce různých komponentů. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Také proto nemá o zákazníky, kteří jsou hlavně ze světa nouzi a může si dokonce vybírat.

Příběh roku

Stanislav Tománek se účastní soutěže Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů iDNES.cz a MF DNES za nejlepší podnikatelský příběh. Pomozte zvolit vítěze v anketě zde.

Devětapadesátiletý strojní inženýr začínal budovat kariéru nedlouho po dokončení studií začátkem 80. let v pelhřimovském Agrostroji jako šéf přípravy výroby. V polovině 90. let se pak osamostatnil a s několika zaměstnanci začal podnikat ve strojním průmyslu jako obchodník.

Po neblahých zkušenostech s platební morálkou některých svých českých zákazníků, rozjel vlastní výrobu a založil v domovské Žirovnici firmu Detail.

"Název vystihoval naši filozofii. Umět vyrobit i ty nejjednodušší díly – detaily a postupně se vypracovat k složitějším," vysvětluje úspěšný podnikatel.

Tománek kvůli expanzi firmy v roce 2007 koupil v Žirovnici rozlehlý areál bývalé textilky, který roky chátral. V něm vybudoval a stále rozšiřuje výrobní závod, který dnes dodává komponenty třeba pro nákladní vozy DAF, vysokozdvižné vozíky Mitsubishi a Roca, stavební stroje Caterpillar a Hitachi nebo součásti medicínských přístrojů pro několik tuzemských firem využívané například k měření pacientů nebo na elektrošoky.

Fotogalerie

S 60 zaměstnanci dokáže firma dodávat do Evropy, ale i USA přes čtyři tisíce různých komponentů, její průměrný roční obrat se pohybuje okolo 150 milionů korun.

"Hromadná výroba už se v Evropě nedělá. Ta se přesunula na východ. Poptávka je ale po menších sériích, na které je potřeba kvalifikovaná pracovní síla. Kdokoliv vyrábí velké výrobky, potřebuje do nich i jednoduché díly," vysvětluje svou filozofii Tománek.

Se synem v kanceláři

Kromě neuvěřitelného výrobního rozpětí je jeho firma zajímavá i tím, že jde o téměř čistě rodinný podnik. Ve firmě totiž pracuje většina Tománkovy rodiny. V jedné místnosti rozdělené skleněnými průhledy totiž pracuje jeho manželka, bratr, syn Jan, který s ním sdílí společnou kancelář, jeho přítelkyně, synovec a další příbuzní napříč generacemi.

"Výjimkou je snad pouze dcera, která se vdala v USA a živí se jako překladatelka," doplňuje podnikatel, který vidí ve spolupráci s příbuznými hlavně výhody.

"Když někdo z rodiny něco pokazí, tak nemám problém mu vynadat. On to pochopí a jede se dál. Je na ně velký tlak, aby pracovali mnohem víc, než ve velké firmě, každý včetně mě má několik funkcí. Firemní kulturu se snažíme stavět na jiné bázi než velké firmy. Také se nám daří vybírat lidi tak, aby zapadli do kolektivu a měli kolektivní myšlení. Ani když bylo nejhůř za krize v roce 2009, jsme nikoho nepropustili," dodává žirovnický podnikatel, který v roce 2007 Získal ocenění Podnikatel kraje Vysočina.

Zároveň podotýká, že nejen prací živ je člověk. "Pracuji od rána do večera, ale na oběd jdu bez mobilu a o víkendu ho ani domů nenosím. Věnuji se rodině a sportu," dodává vášnivý vytrvalostní běžec, který má v oblibě společné rodinné dovolené.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Sklo je v módě, sklárny nestíhají vyrábět obaly na nápoje a potraviny

Sklárna O-I Czech Republic v Dubí

Potravináři a nápojáři soutěží o volné kapacity na výrobu obalového skla. Kvůli vysokému zájmu v posledních letech...

Policisté si na 2 500 nových aut počkají. Antimonopolní úřad zrušil tendr

Ilustrační foto

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběrové řízení na osobní i policejní auta pro ministerstvo vnitra...

Prodat MUS byla priorita. Kupující nebyl nedůvěryhodný, zaznělo u soudu

Obviněný Jiří Diviš (vlevo) míjí exministra financí Pavla Mertlíka cestou do...

Přímý prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti vnímala vláda Miloše Zemana jako ekonomicky nejvýhodnější,...

Najdete na iDNES.cz