Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

LEDEN

17.1. Šéf McDonald´s Charlie Bell podlehl rakovině
Americký řetězec oslavil 50 let od vzniku (více zde). Rok byl ve znamení zdravého stylu. McDonald's prodává sportovní vybavení (více zde). Informuje o nutričních hodnotách hamburgerů (více zde)
31.1. Z českého trhu odešel řetězec Aral
Síť 70 benzinek na podzim převzala rakouská OMV za 5 miliard Kč (více zde). Zájem měla i největší česká síť Benzina ze skupiny PKN. PKN ale s rozšířením počítá (více zde).

ÚNOR

1.2. Soud poslal na pět let do vězení Iva Svobodu
Jeden z polistopadových ministrů vyslechl pětiletý trest za tunel mělnické Liberty. Stejně soud potrestal i Barboru Snopkovou. Firmu vytunelovali a přivedli ke krachu za jediný rok.
1.2. Filmová DVD poprvé porazila videokazety
Videokazety tak zvolna, ale jistě vyklízejí scénu. Nejprodávanějším diskem se stal Pán prstenů: Návrat krále s výrazným náskokem před třetím dílem Harryho Pottera a Shrekem 2.
2.2. Unie poprvé oficiálně připouští, že nemá šanci dohnat USA
EU se měla do roku 2010 stát nejvýkonnější ekonomikou světa. Vývoj ale zklamal (více zde). V největší evropské ekonomice - Německu - bylo bez práce nejvíc lidí od války (více zde).
9.2. Nejmocnější manažerka světa, Carly Fiorina odešla z vedení Hewlet Packard
Nesplnila očekávání, vyčítala se jí fúze s Compaqem. Nahradil ji Mark Hurd (více zde). Spekulovalo se, že povede Světovou banku. Funkci ale získal P. Wolfowitz. (více zde)
28.2. V Kolíně spouští výrobu TPCA
Česko se stává automobilovou velmocí. V dubnu hlásí Škoda Auto rozšíření závodu v Kvasinách (více zde). V říjnu se objevily spekulace o záměru Hyundai investovat na Ostravsku (více zde).

BŘEZEN

3.3. Britská královna pasovala Billa Gatese na rytíře
Stal se Komturem Řádu britského impéria. V roce 2005 oslavil nejbohatší muž světa, filantrop a programátor padesátiny (více zde).
4.3. Argentinský státní bankrot se stal minulostí
Většina věřitelů přijala nabídku Argentiny na výměnu starých dluhopisů za nové. S výměnou souhlasilo 76 procent držitelů dluhopisů
15.3. Operátora Oskar koupil britský Vodafone
Britská firma začal připravovat přejmenování firmy. Od léta používá obě značky zároveň (více zde).Chystá i personální změny. Šéfka Karla Stephansová skončí v únoru (více zde).
21.3. EU upustila od striktního dodržování Paktu stability
Pravidla, podle kterých nesmí schodek rozpočtu překročit 3% HDP porušovaly i největší evropské ekonomiky. EU jim hrozila pokutou, nakonec ale zmírnila regule.
30.3. ODS prosadila utajení manažerských platů.
Zákon platil pouhý měsíc. Před tím, než jej opozice stačila smést se stolu ale platy odtajnila Škoda Auto (více zde).

DUBEN

6.4. Vláda prodala Český Telecom španělské Telefónice
Ta vzápětí obměnila takřka celé vedení, včetně generálního ředitele (více zde). Španělé uvažují i o změně jména Telecomu  a dceřiného Eurotelu. (více zde).
15.4. Zkrachovala britská automobilka MG Rover
O práci přišlo na šest tisíc lidí přímo v automobilce, další tisíce u subdodavatelů. Firmu poté zakoupila čínská Nanjing (více zde).
20.4. Kabinet dokončil další privatizační rest, prodal Unipetrol
Firmu získala polská PKN Orlen. Prodej ale vzápětí odstartoval kauzu, do které jsou zapleteny největší politické špičky (více zde)
27.4. Největší letadlo světa Airbus A380 poprvé vzlétlo
Vrcholí konkurenční boj Airbusu a amerického Boeingu. Ten ukázal stroj nejdelším doletem (více zde). Do sporů se nakonec pustily i mocnosti obou výrobců. Rozsoudí je WTO (více zde).

KVĚTEN

3.5. Z vedení Českých drah odešel Kousal, nahradil ho Bazala
Rok 2005 byl znovu ve znamení opakovaných hrozeb stávkou ze strany odborářů (více zde), dobře se nevyvíjelo ani hospodaření (více zde). Začalo ale jezdit pendolino. (více zde).
3. 5. ČSSD prosadila zavedení registračních pokladen.
Prošla i povinnost vydávat paragon ke všem nákupům nad 50 Kč (více zde). ČSSD, jež stvrzenky protlačila, je ale po 2 týdnech kvůli tlaku veřejnosti zrušila (více zde).
12.5. Německá ekonomika rostla nejvíc za 4 roky
Pokulhávající ekonomika se začala probouzet. Nová kancléřka Merkelová v listopadu prohlásila, že Německo bude mezi 3 nejrychleji rostoucími v Evropě. (více zde).
13.5. Paul A. Samuelson slavil 90. narozeniny
Nositel Nobelovy ceny se proslavil zejména tisícistránkovou knihou, jež shrnuje základy ekonomie. Za to je uznáván víc než za své objevy.
31. 5. Soud poslal na 9 let do vězení Michaila Chodorkovského
Vinil ho z daňových úniků. Později mu trest snížil o rok (více zde). Kdysi nejbohatší muž Ruska tvrdí, že jde o pomstu Kremlu za jeho politické ambice. Trest si odsedí na Sibiři (více zde).

ČERVEN

1. 6. V čele Světové banky stanul architekt irácké války Paul Wolfowitz
Za svou prioritu vy problémy Afriky, potlačení korupce a posílení vlivu chudých zemí na rozhodování v organizaci (více zde)
2.6. Škoda Auto potvrdila, že se chystá na výrobu Yetiho
Studii terénního vozu poprvé představila v únoru na autosalonu v Ženevě (více zde). Později přišla i s verzí kabrioletu (více zde)
21.6. Ministr dopravy odvolal šéfa České správy letišť
Důvodem byly nesrovnalosti v účetnictví. V říjnu police obvinila dva bývalé členy managementu letiště. Kačur mezi nimi nebyl (více zde).

ČERVENEC

13.7. Vítkovice Steel získal ruský Evraz
Poslední hutní firmu v zemi prodal stát holding magnáta Abramova za 7,05 miliardy. Firma navíc slíbila 800 milionů na rozvoj Ostravska.
13.7. Čtvrt století za Worldcom
Padl trest za největší krach v dějinách USA. Za finanční machinace si bývalý šéf Bernard Ebbers odnesl 25 let za mřížemi. Tresty letos vyslechli i další exšéfové (více zde).

SRPEN

5.8. Korupční aféra v koncernu Volkswagen
Kvůli úplatkům odešlo z vedení VW i dceřiné Škody Auto několik manažerů. Byl mezi nimi i reformátor německého trhu práce Peter Hartz. Utrácelo se i v pražském nevěstinci (více zde)
29.8. Ropa stojí nejvíc v historii
Cena černého zlata nikdy nebyla tak vysoko. Barel se prodával za 70,80 dolaru. Reagují i letecké společnosti, které zvyšují palivové příplatky (více zde). Nyní je cena zhruba o pětinu níže (více zde).

ZÁŘÍ

2. 9. Během jediného víkendu zdražil benzin o koruny
Pumpaři skokově podražili kvůli drahé ropě. Ceny zůstaly vysoko, i když černé zlato zlevnilo a benzinky rekordně vydělaly (více zde). Ceny klesly až po varování ministra Sobotky (více zde).
30. 9. Polovinu TV Prima koupila švédská MTG
Televize Prima letos několikrát zabodovala hlavně díky seriálu Rodinná pouta a reality show VyVolení. Ve sledovanosti doháněla i televizi Nova (více zde)
30.9. Supermarket Carrefour oznámil odchod z ČR
Jeho obchody přebírá britské Tesco. Celkem v tomto roce odešly z trhu další dva řetězce. Kromě německé Edeky (více zde) Česko opustil i rakouský Julius Meinl (více zde).

ŘÍJEN

6. 10. Na Bahamách byl zatčen Viktor Kožený
Úřady ho zatkly na žádost FBI úplatkářství při privatizaci v Ázerbájdžánu. Zůstává ve vazbě. Propuštění na kauci soud zamítl (více zde). O vydání do USA zatím nerozhodl.
10.10 Nobelovu cenu za ekonomii získali Aumann a Schelling
Izraelec Robert Aumann a Američan Thomas Schelling si vysloužili uznání za analýzu konfliktu. Hledali odpověď na otázku, proč některé skupiny spolupracují a jiné zmítají boje či války.

LISTOPAD

1.11. Poslanci schválili snížení daní
Domácnostem čistý příjem stoupne o stokoruny. Prošlo i společné zdanění manželů (více zde). Už nyní ale opoziční ODS připravuje vlastní daňový zákon. Nejvíc má ulevit rodinám s dětmi (více zde).
12.11. Zemřel otec moderního managementu PeterDrucker
Právě on přišel s teorií, že pro úspěch každé firmy jsou klíčoví zaměstnanci. Vždy tvrdil, že úspěšný podnik se musí zaměřila inovace a marketink, pak si teprve dělat starosti s financemi.
21.11. Mýto na českých silnicích bude vybírat Kapsch
Jako jediný splnil  podmínky řízení, ostatní tři byly vyloučeny. Firmy tvrdí, že neprávem (více zde). Případ přerostl do politické roviny, KSČM žádala odvolání ministra dopravy (více zde).
24. 11. Alan Greenspan opouští Fed
Ve funkci, která je považována za druhou nejdůležitější hned po prezidentovi, setrval 18 let. Nahradí ho Bushův poradce Ben Bernanke (více zde).
 
28.11. Letiště Ruzyně se zařadilo mezi evropskou dvacítku
Ruzyní prošla 10 000 000. pasažérka v jediném roce. To se letišti dosud nikdy nepodařilo. Deset milionů cestujících za jediný rok ho posouvá do vyšší kategorie letišť, přiblížilo se světové stovce.
28.11. Slovensko vstoupilo do sytému ERM-2
Udělalo významný krok nutný pro přijetí eura. Slováci si už také odsouhlasili podobu euromincí (více zde). Češi vyčkají do roku 2007 (více zde). Laxní přístup ČR kritizoval i Brusel. (více zde)

PROSINEC

 2. 12. Koruna je vůči euru nejsilnější v historii
Česká měna překonala tři roky starý rekord už v listopadu na 28,86 Kč za euro. Pak rekord ještě oo dva haléře posunula (více zde). Podle analytiků byla nadhodnocená.
11.12. Na české tratě vyjel rychlovlak Pendolino
Češi se dočkali soupravy s futuristickým vzhledem, která dokáže jet až 230 km/h. V ČR tady má povoleno "jen" 160. Zatím vlaky nesmí do ciziny. Nedostaly totiž příslušná razítka (více zde).
17.12. Poplatková válka s bankami končí
Téměř celý rok odrážely banky kritiku veřejnosti i úřadů (více zde). Po nátlaku zrušily poplatek za vedení účtu, celkově ale ustoupily jen mírně. (více zde) V prosinci se dohodl mír.
21. 12. Poslanci uvolnili trh s bydlením
 Sněmovnou prošla deregulace nájmů. Vyhráno není, souhlasit musí i Senát a prezident. O posun se zasloužili i majitelé domů, kteří letos napsali tisíce žalob soudu ve Štrasburku (více zde). 
17.12. Unie se po mnoha peripetiích dokázala shodnout na rozpočtu
Rozhodnutí padlo "za 5 minut dvanáct". Boj se strhl mezi Británii a Francií. Ty trvaly na zachování výhod. Druhou frontu tvořily nové státy. Z jejich dílu chtěla předkládající Británie ubrat. (více zde)

O ČEM SE TAKÉ MLUVILO

Pro hospodářství EU nebyl rok 2005 zvlášť úspěšný. V největší evropské ekonomice bylo nejvíc nezaměstnaných od 30. let (více zde). Italští politici navrhovali zrušit euro (více zde). V 2. polovině roku se sice Evropa trochu probrala. Na USA ale zdaleka nemá (více zde).
I letos se politici pokoušeli zreformovat důchody. Ale nebyli zvlášť úspěšní. Politici uznávají, že reforma je nutná, na konkrétních změnách se už ale domluvit nedokáží. (více zde). Systém setrvačností vydrží ještě asi 20 let. Pak se ale zhroutí (více zde)
Česká ekonomika byla ve skvělé kondici. Celý rok rostla zhruba pětiprocentním tempem (více zde). To pomohlo i poklesu nezaměstnanosti. Nejvíc ale vydělala státní kasa, kam přitekly miliony navíc z daní. Vláda proto i pro rok 2006 počítá s větším utrácením (více zde)
 Nejdůležitější čísla české ekonomiky 2005
HDP - odhadovaný růst (podle MF) 4,8 %
NEZAMĚSTNANOST - (listopadový údaj 8,4 %)
INFLACE - (listopadový údaj 2,4 %)

Visingr: Klíčová ofenziva se blíží, Ukrajina má až 100 tisíc kamikaze dronů

Směnárenská kalkulačka