Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 16. září 2021 Ludmila

KVĚTEN 2006

 Policie zahájila vyšetřování smluv na pendolino
Vyšetřování lidí, kteří podepsali smlouvy Českých drah na rychlovlak Pendolino, začalo. Kriminalisté zjišťují, jestli nebyl spáchán trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku.

DUBEN 2006

 Dráhy chystají trestní oznámení kvůli pendolinu
Pendolino se dostalo na české koleje se zpožděním a ještě přišlo jen sedm souprav namísto deseti. Že při uzavíraní smluv mohlo dojít k chybě či dokonce k trestnému činu, připustily i České dráhy. Podají proto trestní oznámení.
 Pendolinem se už svezlo 150 tisíc lidí
I přes četné problémy s provozem je vlajková loď Českých drah oblíbeným spojem. Od prosince, kdy Pendolino začalo jezdit mezi Prahou a Ostravou, už se v něm svezlo 150 tisíc lidí.

BŘEZEN 2006

 Pendolino opět stálo, dráhy neřekly proč
Rychlovlak pendolino opět nedojel do svého cíle. Ranní spoj z Prahy do Ostravy "z provozních důvodů" ukončil svoji cestu už v Pečkách na Kolínsku.

ÚNOR 2006

 Pendolino se chystá na severské pláně
Pendolino zřejmě za pár let spojí ruský Petrohrad a finské Helsinky. Finské a ruské státem vlastněné dráhy chtějí mezi oběma městy zavést vysokorychlostní vlakové spojení.
 České dráhy: K vracení pendolin není důvod
Pendolina budou brázdit české koleje i nadále. Po vyhodnocení posledních informací z jejich provozu nevidí dráhy důvod k jejich vrácení výrobci.
 Sedmé pendolino dostalo techničák
Na českých tratích se brzy ocitne šest souprav. Vybavené technickým osvědčením je sice všech sedm, ale jedna stále testuje dráhu.
V obnovené premiéře dojelo pendolino včas
Obnovení provozu rychlovlaku se obešlo bez problémů. První souprava dorazila do cíle. Dráhy až do konce února účtují nižší tarif.

LEDEN 2006

Alstom opravil závadu, pendolina se vrací na koleje
Na koleje se vrátí během 3 dnů. Na dojezd pendolin včas do cílové stanice dokonce vypsala kancelář Fortuna sázky. Protože dráhy nasazují rychlovlaky postupně musela je ale zrušit.
O pendolinu se zpívá a vyprávějí vtipy
"Platnost třicetidenní zkušební verze vypršela, zadejte prosím registrační číslo," vyzývá v jednom z mnoha vtipů, které kolují po internetu, strojvůdce pendolina monitor na palubní desce rychlovlaku.
Porucha vyřadila z provozu i poslední pendolino
Kvůli poruše přestalo jezdit i poslední dosud funkční pendolino. Při cestě z Prahy do Ostravy muselo zastavit v Krasíkově mezi Českou Třebovou a Zábřehem.
Dráhy chtějí za pendolina pokutu 17 milionů
Italská firma Alstom by je měla zaplatit jako smluvní pokutu za závady na vlacích. Ve hře zůstává i varianta, že česká strana vlaky vrátí.
Alstom dostal na opravu pendolin čas do 31. ledna
Společnost Alstom dostala od Českých drah lhůtu do konce ledna. Do té doby má opravit, odzkoušet a vrátit do provozu čtyři soupravy, které vyřadila závada na elektrických systémech.
Rychlovlak, který nemůže jet tak rychle
Příběh pendolina je skoro jako od autorů Járy Cimrmana. Je to nejrychlejší vlak na českých kolejích, ale na českých kolejích nemůže jezdit tak rychle, jak umí. Podrobná historie projektu.
Vrátíme pendolino výrobci, pohrozil Šimonovský
Ministr dopravy Šimonovský pohrozil konstruktérům rychlovlaku Pendolino, že jim poruchové stroje vrátí. Čtyři z pěti nových souprav vyřadil z provozu kolaps softwaru.
Proč nejede pendolino? Protože ho neřídí člověk
Záhada na kolejích se jmenuje pendolino. Více stojí než jede a nikdo neví, čím to je. Pokusili jsme se klubko častých poruch rozmotat a zjistit, proč se novým soupravám do Ostravy nechce.
ČD se omluvily za poruchy pendolina a zlevnily
Poruchy rychlovlaku Pendolino přiměly jejich provozovatele k akci. Dráhy se prostřednictvím tiskové zprávy omluvily cestujícím za nepříjemnosti. Pak snížily jízdné mezi Prahou a Ostravou o pětinu.
Kvůli vadnému softwaru stála další dvě pendolina
Ve vlacích pendolino kolabuje software. Vlaky už se kvůli němu čtyřikrát zastavily. Naposledy závada postihla hned dvě soupravy. Dráhy už si stěžovaly u výrobce.

PROSINEC 2005

Lístek na pendolino lze koupit i na netu. Jeden
Cestující vlakem si poprvé mohou koupit jízdenku na internetu. Ale k pochopení postupu při jejich nákupu by školy měly zavést kurz, stejně jako se kdysi učilo čtení starých jízdních řádů.
Pendolino poprvé vyjelo na pravidelné lince do Ostravy
Cestující Českých drah se konečně dočkali. Na pravidelné lince Praha-Ostrava poprvé vyjel rychlovlak Pendolino.
Dráhy pokřtily vlajkovou loď pendolino
České dráhy pokřtily pendolino. Předvedly svůj nejmodernější vlak hostům a novinářům na trati z Prahy do Ostravy.
Pendolino přibrzdilo, zatím nesmí až do Vídně
Rakouské úřady otálejí s vydáním osvědčení pro rychlovlak. Dráhy počítají, že potřebné dokumenty budou na přelomu února a března 2006.

LISTOPAD 2005

Lidé v Pendolinu stáli, vlak nabral zpoždění
První jízda Pendolina z Brna do Prahy se neobešla bez drobných nepříjemností. Ani více než dvě stě míst k sezení ve druhé třídě nestačilo k uspokojení velkého zájmu o nový rychlovlak.
Dráhy nasadí dvě pendolina už příští týden
Nové vlaky Pendolino si bude moci osahat více lidí. České dráhy oznámily, že v předstihu nasadí už příští týden dvě soupravy, které už dostaly povolení k provozu s cestujícími.
 Luxusní vlak Manažer skončí, přijde pendolino
Kvůli nástupu pendolin skončil i dosud nejrychlejší spoj mezi Prahou a Ostravou - vlak Manažer. Na trati jezdil téměř devět let.
Pendolino před ostrým startem zmizí z kolejí
Pendolino končí svoje testovací jízdy mezi Prahou a Děčínem. Do spuštění pravidelného provozu mezi hlavním městem a Ostravou chybí jen pár dnů.
Dráhy vypravují první pozemní let - vlak Pendoliono
Dráhy začaly spolupracovat s Českými aerolinkami. Exkluzivní smlouva umožňuje zakoupit například letenku Pardubice - New York. Spoj do Prahy zajišťuje právě pendolino.

ŘÍJEN 2005

 Pendolino poškodili vandalové 
Prvního konfliktu s vandaly se rychlovlak dočkal ještě před svou oficiální premiérou. Dva nezletilí mladícI položili na koleje "neznámý předmět" a poničili tak soupravu. První odhady hovořily o škodě za milion.

ZÁŘÍ 2005

Dráhy oznámily ceny jízdenek na rychlovlak
Standardní jízdenka vyjde na 500 Kč. Na cestu první třídou, kde jsou k dispozici noviny či občerstvení, je třeba ještě stokorunu doplatit. Dráhy ale oznámilily, že počítají i se slevami.
Rychlovlaky kritizuje ČOI, brzdy prý nesplňují normy
Plechové kryty vzduchojemů podle kontrolorů nejsou na některých místech dost silné. Výrobce vlaků, italský Alstom, nesouhlasí. Inspekce požaduje výměnu součástek
Pendolino dokončilo testy v Německu, vrací se do ČR
Na tratích německých drah dosáhl rychlosti až 220 kilometrů v hodině. Podle prvních výsledků vlak v testech obstál. Zkoušela se účinnost brzdy při vyšších rychlostech nebo bezpečnost.

ROK 2004

Pendolino poprvé svezl cestující
Začal jezdit mezi Prahou a Děčínem, a to za běžný tarif Českých drah. Lidé museli při jízdě stát. První jízda s cestujícími se odehrála mezi Prahou a Ústím nad Labem.
Objevují se kritické hlasy kvůli odkladům spuštění rychlovlaku
V té době nebylo jisté, kdy se dekádu připravovaný vlak skutečně objeví v jízdním řádu. Ze sedmi objednaných souprav jsou v té době na českém území pouhé tři.
Pendolino vytáhl rychloměr na 237 km/h
Na českých kolejích zřejmě rekord jen tak nikdo nepřekoná. V běžném provozu se ale pendolilno tolik rozletět nemůže.

ROK 2003

Pendolino má jezdit do rakouské Vídně
Dráhy počítají, že cestu zvládne za 3,5 hodiny. S jeho nasazením se v tu dobu počítalo od prosince 2004.  Do Vídně ani nikam jinam za hranice ale rychlovlak zatím nesmí.

ROK 1999

ČKD má problémy, dráhy musejí hledat jiného výrobce
Strojírenský gigant ČKD se dostal do problémů. Dráhy musejí hledat nového dodavatele. Tím se nakonec stal Fiat Ferroviaria (později Alstom)

ROK 1995

  Příběh pendolina začíná, dráhy rozhodly o českém rychlovlaku
Tehdejší vedení v čele s Rudolfem Mládkem vypsalo výběrové řízení. V Česku se měly stavět koridory s návazností na mezinárodní síť, s potrhanými sedačkami obyčejných vlaků má být konec.