Král 3D tiskáren Průša je v Guinessově knize. Rozehrál orchestr tiskáren

  • 99
Jedna z nejúspěšnějších českých technologických firem současnosti Prusa Research se zapsala do Guinessovy knihy rekordů. Podařilo se jí to v pátek dopoledne, když ve své fabrice v Holešovicích rozběhla naráz 1096 tiskáren.

Pražská firma Josefa Průši je světovým lídrem ve výrobě 3D tiskáren pro domácnosti. Exportuje do 160 zemí světa a díky obrovskému úspěchu tržby firmy v posledních letech narostly o tisíce procent.

O světový rekord v trochu jiné disciplíně usilovala v pátek od 11 hodin, když si dala za úkol rozběhnout v jednu chvíli 1096 tiskáren. Komisaři počin vyhodnotili jako úspěch a firma se tak zapíše do knihy rekordů. 

K úspěchu musela trumfnout kalifornskou společnost Airwolf 3D, která v roce 2014 rozběhla najednou 159 svých tiskáren. Český vyzyvatel měl pět minut na zapnutí mnohem většího počtu strojů, a proto do klání zapojil kolem třiceti lidí. Ve výrobní hale bylo horko i proto, že akci přihlížely další zhruba dvě desítky nezávislých svědků, kteří mají čin posvětit.

Podmínkou úspěchu bylo, že tiskárny musely úspěšně dotisknout. V tomto případě hexagonový vzor, ze kterého společnost složí mozaiku u vchodu do firmy. Samotný tisk trval asi patnáct minut. Úspěšně dotisklo 99,64 procent tiskáren, což na zapsání stačí.

„O překonání světového rekordu v počtu souběžně tisknoucích 3D tiskáren se společnost Prusa Research pokusila krátce poté, co oznámila překonání hranice 130 000 prodaných 3D tiskáren a dosažení 10procentního podílu na celosvětovém trhu,“ uvedl PR manažer Martin Bach.

Firma tvrdí, že neoficiálně už rekord pokořila před několika lety, protože nové součástky pro své 3D tiskárny ve své továrně nonstop vyrábí zhruba na 550 svých tiskárnách. „Tento způsob výroby má oproti jiným metodám velkou výhodu ve velmi rychlém zavádění úprav a změn, se kterými přichází vývojářský tým. Zákazníci tak vždy dostanou nejlepší možnou verzi tiskárny,“ dodal Bach.

Josef Průša v roce 2016 vyhrál titul začínajícího podnikatele roku 2016 v soutěži Ernst & Young.

K úspěchu se vypracoval trochu náhodou. „Někdy si člověk jen tak hraje, hraje, protože ho to baví a najednou z toho nějaký ten nápad vykrystalizuje. Já si taky na začátku neřekl ‚budeš nejlepší výrobce 3D tiskáren na světě‘, ale dlouho jsem si s těma tiskárnama hrál, až z toho vznikl business,“ vysvětlil podnikatel v červnu v pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Král 3D tiskáren Josef Průša v reportáži ze srpna 2016:

3. srpna 2016