Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Díky akci Z. Když za socialismu selhala samospráva, nastoupili dobrovolníci

  10:02
S hráběmi v ruce zkrášlovali své okolí, pracovali na poli, účastnili se úklidových a údržbových prací, stavěli školy, školky, hřiště, samoobsluhy, kina nebo kulturní domy. Akce Z a občané, kteří zadarmo pracovali pro dobro obce, představovaly idylku socialistického režimu. Účastníci však mnohdy pouze cítili potřebu se režimu „zavděčit“.

Hotel Centrum v Semilech je architektonicky výjimečnou stavbou. V roce 1972 jej navrhl architekt Pavel Švancar. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Takzvané akce Zvelebování měst a obcí občanskou svépomocí byly zavedené v roce 1955 u příležitosti desátého výročí osvobození Československa a trvaly až do roku 1989.

Jenže v reálu byly často „povinně dobrovolné“ v duchu „kdo nepracuje s námi, pracuje proti nám“. A budovy, které v jejich rámci vznikly, nebyly vždy té nejvyšší kvality.

ČSSR (ne)inovativní. V závodu se Západem vyniklo jen několik podniků

Pravdou nicméně je, že akce Z byly užitečné všude tam, kde místní správa selhávala. A že takových míst byla spousta. V Plzni díky nim vznikl například amfiteátr, na Kladensku ve Stradonicích autobusová čekárna, ve Slezské Ostravě garáže, v Mníšku pod Brdy kulturní dům.

Jak píší historici Jiří Knapík a Martin Franc v průvodci kulturním děním, akce byla doplňkem řádné státní investiční výstavby, která nestačila krýt v plném rozsahu všechny životní potřeby moderního člověka.

„Například první samoobsluha byla v Československu otevřená v ­roce 1955 a najednou nastal obrovský boom samoobsluh, které začaly nahrazovat pultový prodej. Byla po nich poptávka, ale nebyl dostatek stavebních kapacit, aby se samoobsluhy všude vystavěly. Díky akci Z však na mnoha místech vznikly,“ vysvětluje pro MF DNES historik Martin Franc.

Pro spoustu lidí byly navíc akce Z možností, jak se veřejně angažovat, aniž se zapojovali do politického života. Takzvaná „veřejná angažovanost“ mohla hrát roli při posuzování různých žádostí člověka místními úřady.

Pomoc za místo ve školce

„Se slůvkem ‚dobrovolné‘ to tedy bylo trochu sporné. Samozřejmě, kdo se nechtěl účastnit, ten nemusel, ale byla to možnost, jak si u­ místních úřadů získat dobré jméno. Když člověk ukázal, že se v rámci akce Z účastnil stavby kulturního domu, tak obec uznala, že pro ni něco udělal, a na oplátku ho také podpořila,“ vysvětluje Franc.

Není, nemáme, nevedeme. Zboží ze Západu bylo za socialismu snem

Dnes devětapadesátiletý Ladislav Tázlar v­roce 1986 pomáhal při výstavbě hotelu v Semilech, který byl propojený s kulturním domem postaveným rovněž v akci Z o sedm let dříve.

„Potřeboval jsem stavební povolení na garáž, a aby byl můj syn bez problému umístěn do školky,“ říká Tázlar, který byl tehdy řidičem nákladního automobilu národního podniku Tofa. O sobotách docházel na staveniště, kde s dalšími dobrovolníky míchal maltu a navážel cement.

Na rozdíl od zchátralého hotelu slouží kulturní dům v Semilech svým účelům dodnes. Budovy od architekta Pavla Švancera (obě navrhl v roce 1972) jsou jedněmi z­ mála dochovaných staveb u nás postavených ve stylu socialistického brutalismu.„Nebylo to tak, že bych nedostal povolení, kdybych nešel na akci Z. Ale bylo mi naznačeno, že pokud půjdu, bude to lepší,“ tvrdí Tázlar. Na přibližně 20 odpracovaných hodin na staveništi však vzpomíná rád. „Bylo to zajímavé, protože se tam člověk sešel s různými lidmi. Kromě stavbyvedoucího, který na celý projekt dohlížel, jsem se tam setkal například s lékařem, automechanikem či truhlářem,“ dodává Tázlar.

Jenom na výstavbu kulturního domu tehdy rozpočet činil netradičně vysokých 25 ­milionů korun československých. Díla v akci Z se obvykle rozpočtem pohybovala nejvýše do jednoho milionu korun.

Revoluční odborové hnutí zajistilo částku 15 milionů, zbytek poskytl textilní závod Kolora. Jak uvádí Franc, materiál byl stejně jako pracovní síly nedostatkový a opatřoval se z místních zdrojů. Jinak řečeno – co se podařilo sehnat firmám fungujícím ve městě.

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

„Práce pochopitelně vázly, chyběli odborníci, stavba stagnovala, měnil se projekt,“ uvádí Ivo Navrátil, ředitel Státního okresního archivu Semily. Na stavbě kulturního domu bylo odpracováno více než 150 tisíc brigádnických hodin, čímž údajně došlo k úspoře více než tří milionů korun.

„Výstavba kulturního zařízení byla jednou z nejrozsáhlejších staveb v akci Z v celé ČSR,“ informovalo tehdejší Rudé právo v článku o ­otevření kulturního centra. Kvůli výjimečnosti budovy se Semily dokonce snaží, aby stavba získala statut kulturní památky. Letos město odkoupilo i zmíněný hotel a plánuje rekonstrukci.

Snadno a co nejlevněji

Většina budov postavených v akci Z se nepyšní jedinečností semilské stavby. V rámci akcí Z naopak většinou vznikaly stavby vysoce standardizované a technicky co nejjednodušší. „Projekt musel být samozřejmě od profesionála, ale pro akce Z se dodávala nejlevnější typová varianta,“ dodává Franc.

Velkým problémem první poloviny 60. let byla obecně velká rozestavěnost objektů, což se dotklo i budov stavěných v akcích Z. Stát investoval do staveb, které mimo jiné z­ důvodu nedostatku pracovní síly vázly. „Zejména na venkově lidé v ­určitém období, například když nastaly žně, nemohli dělat akci Z. Objekty se pak nedařilo dlouho dotáhnout a spousta práce přišla vniveč,“ komentuje Franc.

30 let svobody: kauzy a aféry

Třicetidílný seriál vychází v MF DNES každý týden až do listopadu. Představí největší ekonomické a politické kauzy. Miliardové tunely, bankovní krachy, spiknutí kmotrů, sporné amnestie a politické podrazy, vzestupy a pády

30 let svobody kauzy a aféry

Z toho důvodu měly být stavby dokončené v běžném roce, nejpozději do dvou let. Tato hranice měla zabránit, aby se stavěly složité projekty. Přesto bylo v roce 1961 rozestavěno 1 056 staveb, přičemž třetina z nich čekala na dokončení více než čtyři roky.

Hned první rok po zavedení akce Z byla vybudována díla v hodnotě necelé miliardy československých korun. V roce 1961 číslo přesáhlo 13­ miliard, píší autoři v knize. Ten rok evidovaly místní národní výbory, do jejichž kompetence akce Z spadaly, přes miliardu odpracovaných brigádnických hodin.

Tehdy bylo postaveno 262 kilometrů silnic, 450 veřejných prostranství, 130­kulturních domů, 72 osvětových zařízení, 48 koupališť a bazénů, 320 ­dětských hřišť a 18 sportovních stadionů. Žádné statistiky dokládající, kolik budov za celou dobu akcí Z vzniklo či kolik hodin brigádníci odpracovali, však neexistují.

Pro řecký ostrůvek budou výletní lodě katastrofou

  • Nejčtenější

Polévka za 8, hotovka za 55 korun? Na Proseku denně, musíte si ale pospíšit

Při současných cenách obědů to může vypadat jako zjevení či návrat o desítky let zpět. Firma z Chomutovska rozváží hotová jídla v krabičkách, která svou cenou nepřesáhnou stokorunu. Své prodejní...

7. listopadu 2024  13:13

Síť X je mrtvá, ať žije Bluesky. Nová sociální platforma láká stovky tisíc lidí

V posledních týdnech rychle roste význam sociální sítě Bluesky. Během posledního týdne od amerických voleb platforma již přivítala více než 700 tisíc nových uživatelů. Ti se sem aktuálně hromadně...

13. listopadu 2024

Zapálil dům, kde uhořel senior. Za vraždu a pokus o další dostal mladík doživotí

Krajský soud v Hradci Králové poslal za mříže šestadvacetiletého Jakuba Tůmu, který v Hradci Králové jednu vraždu dokonal, o druhou se pokusil a třetí měl v plánu. Ten mu však překazila policie. Soud...

8. listopadu 2024  10:12,  aktualizováno  10:41

Slučování obcí by přineslo miliardy. Je to žába na prameni, říká ekonom Marek

Premium

EU si dává opakovaně nerealistické cíle a jejich neplněním pak podrývá důvěru lidí v samotný projekt evropské integrace, říká hlavní ekonom české pobočky poradenské firmy Deloitte a ekonomický...

10. listopadu 2024

Obědy zdražily na 200 korun. Češi začali vynechávat polévku i nápoj

Premium

Cena oběda v českých restauracích se už těsně přiblížila dvěma stům korun. Podle údajů společnosti Edenred vyšlo polední menu v říjnu průměrně na 192,6 koruny, což je o deset korun více než loni...

8. listopadu 2024

Lithiové přešlapování Srbů. Nový megaprojekt těžby roztrhl zemi vedví

Nadnárodní těžební společnost Rio Tinto pracuje na vybudování největšího evropského lithiového dolu v Srbsku. Projekt s geopolitickým přesahem za 2,7 miliardy dolarů (asi 62 miliard korun) by zemi...

13. listopadu 2024

My Little Pony nacválal do hračkářské síně slávy. Doprovodili ho Transformers

Po dlouhých letech se pastelově zbarvení plastoví poníci konečně dočkali uvedení do americké Národní síně slávy hraček. Rozhodlo o tom hlasování odborné poroty hračkářského muzea podpořené...

13. listopadu 2024

Bitcoin letí po triumfu Trumpa vzhůru. Úlev se nejspíš brzy dočká i v Česku

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin ve středu poprvé překonala hranici 90 000 dolarů (zhruba 2,15 milionu Kč). Předpokládá se, že Trumpova administrativa zaujme vůči kryptoměnám vstřícnější postoj,...

13. listopadu 2024  13:55,  aktualizováno  16:08

Americká cla ohrozí chod exportních unijních ekonomik včetně Česka, říká analýza

Nástup Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta může výrazně zasáhnout evropské exportně orientované ekonomiky. Vyšší cla ze strany Spojených států amerických nejvíce ovlivní Irsko, Německo a...

13. listopadu 2024  16:01

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Panelové sídliště v Rusku možná láme rekordy, ale na pohled přímo děsí

Netrvalo to ani šestnáct let a z vesnice na okraji Petrohradu se stalo šedesátitisícové město. Vyřešit akutní...

Korn vyměnil Vondráčkovou za mladší. Najal si Kateřinu Marii Fialovou

Ať už na ní člověk narazí v jakémkoliv projektu, nemůže ji přehlédnout. Sáhnul po ní i Jiří Korn, když hledal náhradu...

Megan Foxová je těhotná. Nic není ztraceno, napsala k fotce, na které je nahá

Trojnásobná matka Megan Foxová (38) je opět těhotná. Radostnou novinu oznámila herečka na Instagramu, kde zapózovala...

Muzikant Tomáš Vartecký ukázal fotky ze svatby, nevěsta oblékla černé šaty

Zatímco zpěvačka Anna K. se sňatku s muzikantem Tomášem Varteckým nedočkala ani po sedmadvaceti letech vztahu,...

Polévka za 8, hotovka za 55 korun? Na Proseku denně, musíte si ale pospíšit

Při současných cenách obědů to může vypadat jako zjevení či návrat o desítky let zpět. Firma z Chomutovska rozváží...