Na kole jen pro 'masochisty'
Dá se tam sice vyjet na horském kole, ale rekreačním cyklistům takové galeje nemůže nikdo soudný doporučit. Na oba vrcholy je cesta podobná. Rozbitou asfaltku po chvíli vystřídá hluboký písek, po něm přijde strmý úvoz a nakonec závěrečná cesta svahem tak prudkým, že slabší jedinci nejenže sesedají, ale berou dokonce kola na ramena.
Obujte tedy raději pevné pohorky, vezměte batoh se zásobami pití a jídla na celý den a vyražte.
Německé duby na bývalé návsi
Od rozcestí Bílý kámen se vydáme po lesní silničce po náspu bývalé lesní železnice do bývalého Strážova. Na dalším rozcestí ve tvaru písmena ypsilon se vydáme doleva a po necelém kilometru dojdeme do bývalé obce Strážov.
Stojíme na travnaté pláni mezi kopci, a že tady byla vesnice Strassdorf, poznáme jen podle ovocných stromů v zaniklých zahradách a dubů na návsi. Jsme totiž v bývalých Sudetech. Lípy na návsích rostou o něco jižněji směrem k Mladé Boleslavi.
Obec zlikvidovala Rudá armáda, která ji zabrala stejně jako desítky dalších vesnic pro vojenský prostor Ralsko.
Na severovýchodním obzoru se zdvíhají dva vysoké zalesněné kopce. Vpravo Velká a vlevo Malá Buková. Tu poznáme podle stožáru na vrcholu. Cestou necestou k němu zamíříme. Nějaké cesty sice na mapách jsou vyznačené, ale většinou zarostly nebo vznikly při těžbě dřeva nové. Zkuste se tedy strefit do sedla mezi oběma kopci a odtamtud vystoupat doleva na Malou Bukovou. Ze Strážova je to o něco více než kilometr.
Navigační světla pro Rudou armádu
Na vrcholu stojí železný sloup, na kterém měla Rudá armáda umístěná navigační světla pro letiště v nedalekých Hradčanech. Výhledy skrz les jsou velmi omezené, ale Máchovo jezero je odtud okouzlující.
Padesát metrů od stožáru stojí pískovcová skalní věž, které horolezci říkají Větrný mlýn. Výstup na ní je zdánlivě jednoduchý, ale bez lana to nezkoušejte. Návrat by byl velmi nebezpečný.
Z Malé Bukové sejděte prudkým severním svahem s mohutnými buky a bizarními skalkami k další lesní silničce, překročte ji a stočte se trochu k severozápadu. Sledujte při tom v hlubokém lese nenápadný terénní hřbet.
Dojdete k opuštěnému ovčínu Víšek (Wischkenberg) a od něho vystoupáte na stejnojmenný kopec. Jděte podél nízkých skalních útesů až k osamělému pískovcovému bloku Karlova koruna. Sem to bylo z Bukové zase o něco více než kilometr, ale kvůli bloudění se může cesta protáhnout. Dále byste se ocitli na lukách nad Hradčanskými rybníky.
Skalní věž Větrný mlýn
Severská tundra v českém lese
Od Koruny se vydáme lesem přímo dolů. Znovu překročíme stejnou silnici jako od Bukové a po pár desítkách metrů se ocitneme v bažiništích. Dají se sice obejít po levé straně, ale bylo by to škoda. Kde v Česku si můžeme projít řídký les připomínající severskou tundru?
S přibývajícími dešti dejte pozor, abyste se nepropadli do bahna, občas se musí přeskočit odvodňovací kanál. Jdeme stále na jih, až se les zahustí, a my se ocitneme na bývalém železničním náspu u Strážova, kde jsme naši túru začali.
Ušli jsme sice jen kolem pěti kilometrů, ale určitě nám to trvalo několik hodin. Pravděpodobně jsme nepotkali ani jediného člověka.
Může se hodit Jak se tam dostat Auto je nutné odstavit na hlavní silnici nebo o kilometr dál na odstavném parkovišti pod Travní roklí, protože na lesní silničku je zákaz vjezdu. Pokud jste odbočku minuli, poznáte to podle hájovny Trojzubec po levé straně silnice. Kde se vykoupat |
Skalní věž Větrný mlýn |
Opuštěný ovčín Víšek |