Za barevnými rozhledy do Hrubého Jeseníku. Výstup Velkou kotlinou

aktualizováno 
Babí léto a nejpestřejší barvy krajiny si můžete vychutnat v Hrubém Jeseníku. Zveme vás do našeho druhého nejvyššího pohoří, na nenáročný výstup, který vás obohatí o úchvatné pohledy a přitom fyzicky neodrovná.

Hrubý Jeseník - Pohled na nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku, Praděd | foto: Jan DoubravnickýiDNES.cz

Mírným tempem do hor

Výlet začíná v Malé Morávce, odkud další směr bude výhradně určovat modře značená stezka. Nejprve nás dovede do Karlova, známého centra zimních sportů. Většinu zdejších osvěžoven značka obchází a zřejmě záměrně se vyhýbá i rušnějšímu centru osady. Teprve v závěru míjí lidovou hospůdku, poslední štaci, kde je možné se občerstvit. Poznáme ji podle dřevěné plastiky vodníka nad říčním korytem.

Nastává táhlé putování dlouhým údolím Moravice. Se zásobou pitné vody není nutné si dělat starosti, v údolí vyvěrá pramen, u kterého je zbudován i odpočinkový přístřešek. S každým krokem je cítit, že se blížíme k horám. Ale až do posledního okamžiku nejsou vidět. Jako by toužily trochu potrápit nedočkavce a poté nečekaně udeřit. Tady tkví jedno z kouzel trasy modré značky.

Výlet do Hrubého Jeseníku. Vodník u hospůdky v Karlově vábí pocestné na pivo

Vodník u hospůdky v Karlově vábí pocestné na pivo

Výlet do Hrubého Jeseníku. Při cestě údolím Moravice si lze odpočinout u studánky

Při cestě údolím Moravice si lze odpočinout u studánky

Drahocenná zahrada Jeseníků

Ve chvíli, kdy se cesta stane poněkud fádní, se konečně dostaví dlouho očekávané překvapení. Smrkový les zčistajasna ustoupí a návštěvník se ocitne na dně Velké kotliny, impozantního karu vymodelovaného dávným ledovcem. Přímo před tváří příkrých svahů, v místě dopadu zimních lavin. Díky nim je také povrch kotle hluboko pod hranicí lesa zbavený stromů.

Z obnažených skalisek stékají praménky vody, které tu dokonce vytvořily i malý vodopád. Právě dostatek vody v kombinaci se specifickými přírodními podmínkami způsobil botanickou různorodost Velké kotliny. Na ploše jednoho čtverečního kilometru zde roste takřka pětistovka druhů vyšších rostlin. Od teplomilných po arktické.

Díky tomu se Velká kotlina stala nejbohatší botanickou lokalitou Česka a dnes tvoří součást Národní přírodní rezervace Praděd. Pohyb mimo značenou cestu je proto zakázán.

Výlet do Hrubého Jeseníku. Impozantní srázy Velké kotliny

Impozantní srázy Velké kotliny

Přestože se cenné poklady přírody už ukládají k spánku, pohled z vyhlídkového stanoviště každého omráčí. Strmé srázy, zakončené rovnou linkou návrší Vysoké hole, s koncem vegetačního období dostaly zlatavý nádech, nad nimi pronikavě září ostře modrá obloha. Ve srovnání s touto scenérií blednou i kýčovité obrázky alpských krajinek.

Dál se úzká pěšina příkře klikatí vzhůru. Po levé straně se rozprostřely horské smrčiny, zkoušené drsným klimatem, zprava prosluněné holé stráně. Krátký oddech v tomto úseku umožňuje druhá vyhlídka se studánkou.

Hrubý JeseníkHrubý Jeseník

K tajemným Petrovým kamenům

S lehkostí, jakou kotlina příchozího vtáhla, ho i odevzdá partiím nad hranicí lesa. Únava z překonání několika stovek výškových metrů není vůbec cítit. Následně pěšina pozvolna stoupá alpínskými lukami, často protkanými porosty kosodřeviny. Mezi suchou travou se tyčí osamělé zakrslé jeřáby, obsypané jasně červenými bobulemi.

Za rozcestím nad Ovčárnou, kde se modrá spojuje se žlutou, vykoukne zpoza zátočiny silueta Petrových kamenů. Bájných skalisek opředených mýty o čarodějnicích, které se sem z širého okolí slétávaly, aby tu provozovaly své temné reje.

Hrubý Jeseník

Petrovy kameny

Na druhé straně pohled ohraničil nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku - Praděd. Zde se už bohužel nelze těšit z klidného putování, o slunném víkendu patří oblast Ovčárny, Petrových kamenů i Praděda k oblíbeným výletním cílům. Ustoupit lze pěšky údolím Bílé Opavy do Karlovy Studánky, pitoreskních jesenických lázní.

Může se hodit

Trasa: Cesta po modré značce je v úseku Malá Morávka – Karlov – Velká Kotlina – Ovčárna dlouhá přibližně 10 km a dosahuje převýšení necelých 700 m. Souběžně s ní vede naučná stezka Velkou kotlinou. Při pokračování údolím Bílé Opavy do Karlovy Studánky je třeba přidat ještě asi 6 km.

Ovčárnu spojuje s Karlovou studánkou autobusová linka, o víkendech často posílená o více spojů při dodržení jízdního řádu.

Celá oblast je poměrně slušně pokryta veřejnou autobusovou dopravou, přizpůsobenou turistickému ruchu.

Všechna ze zmíněných středisek také disponují velkým množstvím ubytovacích kapacit s přiměřenými cenami (např. hotel Sauna v Karlově - čisté pokoje a přívětivý personál).

Dálkové autobusové linky sem směřují z Olomouce.

Užitečný web: www.ejeseniky.com

Zdroj: Mapy © PLANstudio

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Barcelona vyhlásila boj proti turistům. Město ničí Airbnb i výletní lodě

Výletní lodě v Barceloně

Primátorka Barcelony Ada Colauová oznámila, že v rámci boje proti davům turistů, kteří okupují město, omezí počet...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Další z rubriky

Svatý Jan: krásný kultovní výlet kousek od Prahy

Srbsko leží na levém břehu Berounky a je známé výraznými vápencovými skalami a...

Zveme vás na hezký a nenáročný jarní výlet kousek od Prahy. Přestože se podíváme na Karlštejnsko, návštěvu jednoho z...

Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Ostrov Flores

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž...

Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Chvalkovický větrný mlýn

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu...

Najdete na iDNES.cz