Výlet na Skryje a Týřov, hezký tip pro zimní tuláky

Protože počasí i na přelomu roku spíše připomíná podzim, nabízíme vám tip na pěší výlet ve středních Čechách. Vydejme se do oblasti hlubokých křivoklátských lesů v okolí malebné obce Skryje.
Vyhlídka na cestě na Týřov. V pozadí Vysoký vrch a Týřovické skály

Vyhlídka na cestě na Týřov. V pozadí Vysoký vrch a Týřovické skály | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Během krátkého výletu můžete navštívit Památník J. Barranda a Muzeum našich prababiček, prohlídnout si naleziště trilobitů, vystoupat na hrad Týřov, projít naučnou stezku Skryjský luh nebo se pokochat pohledem na vznosné tisy rostoucí divoce na stráních nad Berounkou.

Muzeum trilobitů a dochované roubenky

Východiskem našeho výletu, který lze podle chuti a počasí libovolně protáhnout nebo zkrátit, bude obec Skryje. Oblíbená procházka podél Berounky na hrad Týřov a zpět měří přibližně čtyři kilometry, ale můžeme si ji prodloužit o výlet po nové naučné stezce, tedy o další zhruba čtyři kilometry. Skryjská jezírka, hlavní atrakci oblasti, tentokrát vynecháváme, s dětmi by to bylo příliš náročné. Pokud ale máte chuť a sílu, návštěva jezírek je v zimě obzvlášť romantická, i když je třeba zvýšené opatrnosti na kluzkých kamenech.

Výlet kolem Skryjí

Nejprve si prohlédneme centrum obce, kde navštívíme Památník J. Barranda věnovaný objevům tohoto francouzského inženýra a paleontologa. Najdeme tu zejména paleontologickou a geologickou expozici nálezů prvohorní fauny z okolí Skryjí a Týřovic, vystavené jsou i horniny typické pro skryjsko-týřovické kambrium. Zajímavostí je ukázka možného vzniku zkamenělin nebo dvě vitríny s osobními přístroji J. Barranda. Jeho pomník stojí nedaleko muzea u budovy bývalé obecné školy.

V přízemí památníku si potom můžeme projít Muzeum našich prababiček, věnované životu na venkově na konci 19. a na počátku 20. století. Náves Skryjí je od roku 2005 vesnickou památkovou zónou s několika zachovalými domy a roubenkami – například dům na návsi s číslem popisným 7 patří k nejstarším dochovaným stavením Skryjí.

Kolem vzácných tisů k Týřovu

Z centra obce se vydáme po červené a modré turistické značce směrem k Berounce. Za posledním stavením se dostaneme na louku s nádherným panoramatickým výhledem na údolí Berounky pod námi. Jsme na světově nejznámějším nalezišti trilobitů, podle části obce dole u řeky označované jako Luh. Ve skryjských břidlicích tu dodnes můžeme najít četné zkameněliny prvohorních rostlin i trilobitů.

Sestoupíme až k řece, k železnému mostu přes Berounku. I ten má zajímavou historii – je to jeden ze tří dílů mostu původně určeného pro stavbu železnice na Ukrajině, postavený byl v roce 1948. Tady najdeme nejen informační tabule k nalezišti zkamenělin, ale také výchozí informace o naučné stezce Skryjský luh, kterou zde vybudovali v létě 2011. My se vydáme po žluté značce po proudu řeky na zříceninu Týřov.

Cesta nejprve mine několik domků a chat u ústí Skryjského potoka, pak vstupuje do rezervace Týřov a pokračuje lesnatým úbočím podél Berounky. V jednom místě vystoupáme asi 30 metrů nad řeku, kde správa CHKO postavila hezkou vyhlídkovou plošinu s rozhledem na panorama Berounky, Vysokého vrchu a Týřovické skály. Procházíme smíšeným lesem s nádhernými exempláři tisu červeného, které zde dorůstají výšky kolem šesti až osmi metrů. Tyto tzv. Týřovské tisy patří k nejcennějším původním porostům tisu červeného u nás.

Stezku na Týřov lemují vzrostlé tisy.

Fialový poustevník a ta krása tam dole

Skryjská jezírka

Přírodní rezervace Jezírka (Skryjská jezírka, vodopád, potok a okolí) má rozlohu téměř 60 hektarů a spadá do CHKO Křivoklát. Jezírka lákají tuláky i v zimě. Doporučujeme ale velké opatrnosti na zasněžených a kluzkých kamenech a skalách.

Dřevěná lávka ke Skryjským jezírkům (snížená kvalita snímku foceného z mobilu...

Zakrátko dojdeme k ústí Oupořského potoka a nad námi ve svahu spatříme siluetu zříceniny hradu Týřov. Tady pod hradem žil 16 let Václav Matoušek neboli "Fialový poustevník". Svérázný filozof, umělecký truhlář a naivní malíř, který se koncem 30. let minulého století ve svém stanu z chatrného plátna usadil na louce pod hradem Týřovem, měl být námětem knihy Oty Pavla. Ota Pavel bohužel knihu o Fialovém poustevníkovi nedokončil a ani autorskou výstavu jeho obrazů v Praze, jak měl v úmyslu, neuspořádal.

Obrazy Václava Matouška měly charakteristický fialový nádech – tento zdánlivě naivní prvek jeho tvorby však měl reálný základ, neboť v určité roční době okolní příroda skutečně fialovou nešetří. Můžeme si toho všimnout právě nyní v zimě, kdy fialovou barvu vyzařují například pupeny buků na strmých stráních. Hrob Václava Matouška najdete na hřbitově ve Skryjích.

Vlastní výstup ke zřícenině Týřov můžeme prožít spolu s Fialovým poustevníkem; přečtěme si ukázku z knihy Jaroslavy Pechové Zpáteční lístek do posledního ráje Oty Pavla:

Jednou v zimě nutil Matoušek pana učitele, aby s ním šel na Týřov. Drápal se do kopce v ubohém kabátu bez knoflíků, v rozedraných botách bez ponožek. Mráz mu zalezl za nehty.

Když stanul na nejvyšším bodě zříceniny, rozpřáhl ruce a zavolal: "Ta krása tam dole. Černá Berounka, modravé lesy, stříbrný potok, tajuplné nebe, to je všechno mé. Někdejší feudálové se tu zlobili s čeládkou, se svými vězni, já tu kraluji, nic mě neruší, jsem tu šťastný.

Zřícenina hradu Týřov

Skryjský luh

Z hradu se vrátíme stejnou cestou k ústí Skryjského potoka a pokud nám dosavadní čtyři kilometry nestačily, můžeme zde odbočit proti jeho proudu. V létě roku 2011 zde byla otevřena nová naučná stezka Skryjský luh. Na dvou kilometrech najdeme osm tabulí informujících nejen o rostlinách a zvířatech Křivoklátska, ale také o historii a současnosti lesnictví nebo model historického milíře k pálení dřevěného uhlí.

Trasa vede lesem podél potoka a několikrát ho kříží formou brodů – potok je však mělký a při  troše šikovnosti ho vždy bez problémů překonáte. Když budete pozorní, můžete tu spatřit vysokou zvěř nebo například mloka skvrnitého či kuňku žlutobřichou.

Stezka končí v lokalitě V Pařízkách u torza staletého buku, kde se dotýká turistické trasy ze Skryjí vedoucí od hradů Točník a Žebrák. Tady se můžeme napojit na zelenou značku, která nás po necelých dvou kilometrech přivede zpět do Skryjí.

Může se hodit

Doprava
Z Prahy autem je nejlepší jet po dálnici D5 na sjezd v Žebráku, pokračovat přes Březovou a Broumy do Skryjí. Trasu přes Bzovou a Janušky vám navigace nabídne jako nejkratší, počítejte však se špatnou silnicí se spoustou děr. Cesta z Prahy trvá přibližně 45 minut. Nejbližší železniční zastávka leží v Roztokách u Křivoklátu (asi 15 km od Skryj). Do Skryjí jezdí i některé autobusy, buď z Rakovníka, Berouna nebo Slabců, více na www.idos.cz.

Ubytování
Penzion Trilobit (bývalý hotel Šindler) ve Skryjích, tel.: 313 553 042

Stravování
Restaurace U Grillů ve Skryjích. Případně skvostná restaurace a pizzerie Genius Loci v Žebráku.

Užitečné weby
Stránka obce Skryje: www.skryje.cz
Stránka muzea ve Skyjích (otvírací doby, kontakty): www.muzeumtgm.cz/cz/skryje

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Za hlučnou party zaplatíte i statisíce. Na co si dát ve Španělsku pozor

Španělské vládě došla trpělivost s problémovými turisty. Během minulého roku zavedla řadu nových zákonů a omezení, která mají za úkol vypořádat se s problémy nadměrného turismu v nejoblíbenějších...

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

Dějiny se neustále vracejí. Lidstvo je nepoučitelné, říká Olga Menzelová

Premium

Olga Menzelová miluje cestování a cestami do dalekých krajů vzdělává i své tři děti. Blízko má hlavně k Egyptu, kam každoročně doprovází svého partnera egyptologa Miroslava Bártu na expedice. Která...

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

Revolver, mikrovlnka, sekačka na trávu. Co všechno lidstvu dává Expo

I pařížská Eiffelova věž je dědictvím světové výstavy Expo. Ta letošní zrovna začala v Japonsku. Na začátku byla před 170 lety chuť velmocí ukázat pokrok v průmyslové revoluci. Zajímavou historii...

27. dubna 2025

Na co zírá mašinfíra: Na trati do Velvar by mohly vlaky závodit s auty

Dnešní Mašinfíra nám představí deset kilometrů dlouhou trať ve středních Čechách. Část dráhy vede přímo u silnice druhé třídy jako téměř její třetí pruh. Kdyby auta a vlaky neměly svoje rychlostní...

27. dubna 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  26.4 14:46

Z Mechova přes Štěkndorf do Šakalova. Jak vznikaly přezdívky českých měst

Premium

Aniž to víte, místa vyjmenovaná v titulku jste možná někdy navštívili. Jsou to přezdívky měst vzniklé někdy ze škodolibosti, jindy z patriotismu. Ke zrodu přezdívek se vážou legendy, pověsti i vraždy.

26. dubna 2025

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

26. dubna 2025

Z totálního křápu udělali na Tchaj-wanu restaurační vlak, který nemá obdoby

Jmenuje se The Future, Budoucnost. A je nejmodernějším restauračním vlakem na tchajwanských železnicích. Slouží k pohodlí cestujících za jízdy, i podpoře cestovního ruchu. Dává totiž dohromady ty...

26. dubna 2025

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Objevujte Kutnou Horu všemi smysly. Víme, kam na dobrý oběd, kávu i drink

Kutná Hora se pyšní bohatou historií a úchvatnou architekturou. Návštěvníky láká nejen na památky, ale i na skvělé gastronomické zážitky. Po prohlídce chrámu svaté Barbory nebo návštěvě kostnice si...

25. dubna 2025

Český výletník: Paradoxy, bizáry, exotika. Co nabízí našinci Pražský hrad

Jako malému mi vyprávěli o jezdeckých schodech, po kterých jezdili rytíři do Vladislavského sálu, ukazovali mi dveře korunní komory se sedmi klíči. Po letech jsem si to přišel připomenout. Na Pražský...

25. dubna 2025

Modrý les Hallerbos je jako z pohádky. V Belgii láká tisíce zvědavců

Tisíce návštěvníků zamíří každý rok na jaře do kouzelného belgického lesa Hallerbos, který se nachází asi 30 kilometrů jižně od Bruselu. Mají totiž jen několik dní na to, aby spatřili rozlehlý...

24. dubna 2025  14:19

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

24. dubna 2025,  aktualizováno  11:53

Bavte se v Brně, nuda tam není. Tipy na výlet pro celou rodinu

Brno a nuda, to nejde dohromady. Ať už hledáte únik před deštěm, výlet do přírody, dobrodružství pod zemí nebo zážitky pro malé i velké objevitele, máme pro vás pět osvědčených tipů, kam vyrazit s...

24. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.