Vrchol Sněžníku se často ukrývá v mracích.

Vrchol Sněžníku se často ukrývá v mracích. | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Králický Sněžník: deset důvodů proč sem jet v zimě

  • 0
Králický Sněžník není moc rozlehlá lokalita, ale stojí za to ji navštívit. V přírodním parku na vás čekají krásné výlety na běžkách i pěšky, stezka v oblacích, spousta sjezdovek i jedna z nejdelších bobových drah u nás.

1. Stezka v oblacích

Stezka v oblacích stojí nedaleko horní stanice lanovky Sněžník, v nadmořské...

Je to naprosto ojedinělá stavba. Stojí v nadmořské výšce 1 116 metrů (nedaleko chaty Slaměnka) a je vysoká 55 metrů. Krásný výhled, informacemi nabité tabule, odpočinková „hnízda“. Na stezku se můžete vydat rovnou z lyží - půjčí vám tam adaptéry.

A dolů se můžete svézt stometrovým toboganem!

2. Jízda rolbou

Není to sice nejlevnější zážitek (tisícovka za osobu), ale stojí za to. Kde si jinak vyzkoušet jízdu na nejmodernější rolbě Pisten Bully 600 s výkonem až 400 koní a šestiválcovým motorem od Mercedesu?

Na jedenáctitunové sněžné krásce se vyráží denně v šest večer od chaty Marcelka.

3. Výstup bílou plání

Lyžařská stopa pod Franciskou

Stoupat na hřebeny začněte na parkovišti v severní části obce. Pokračujte kolem vrchu Slamník přes Podbělku a Sušinu. Ze Stříbrnického sedla vede závěrečný výšlap kolem Františkovy chaty, sochy slůněte a pramene Moravy až přímo na vrchol Králického Sněžníku.

Z příhraniční červené turistické trasy, pokračující na Malý Sněžník a Klepáč, vás to svede zase těsně nad výchozí parkoviště. Běžkaři, budete nadšení! Více na www.ceskozemepribehu.cz.

4. Tajemný vrchol

Omrzlé slůně na Králickém Sněžníku

Nejvyšší hora masivu je tajemná už jenom tím, že se přesně neví, kolik měří. Někde se uvádí 1 423, 1 424, někde 1 425 m n. m. Zvláštní kouzlo mu dodává i soška slůněte, která se stala jeho symbolem. V roce 1932 ji nechal na Králickém Sněžníku postavit německý umělecký spolek Jescher, který se pod vrcholem scházel ke společné tvorbě a debatám. Návrh vytvořila Amei Hallagerová, manželka vůdčí osobnosti uskupení.

A proč zrovna slon? Někdo prý pronesl, že když kýchá slon, zní to podobně jako název spolku: „Ješr!“ Důležitá věc: pohlazení jeho chobotu prý přináší štěstí.

5. Bobová dráha

Měří 1 120 metrů, takže dolnomoravská dráha U Slona je jedna z nejdelších bobovek u nás. Adrenalin zajistí třeba terénní zlomy ve výšce až šest metrů i 360stupňové otočky. Děti mají jednu jízdu jen za padesát korun.

6. Dolní Morava

Ideální místo pro zimní rodinný víkend na horách? Dolní Morava, kde je mimo jiné i velká sáňkařská dráha dlouhá 2,5 km! Více o tom, jak si užít výlet nejen se sáňkami, se dočtete v zítřejším vydání magazínu Víkend. Tatínci v něm dostanou dobrý tip na pivo, maminky na kvalitní wellness.

7. Hora Matky Boží v Králíkách

Výhled z rozhledny Val, v pozadí klášter Hora Matky Boží

Klášter se tu začal stavět už na konci 17. století a brzy šlo o velmi navštěvované poutní místo. I když si v zimě katolíky uctívaný Milostný obraz Panny Marie nebo vzácné schodiště (kopie toho jeruzalémského, po kterém kráčel Kristus k Pilátovi) neprohlédnete, ochutnejte magickou atmosféru alespoň zvenčí.

8. Pro lyžaře

Červeno-modrá sjezdovka U slona odspoda

V Dolní Moravě jsou jedinečné podmínky: nový zasněžovací systém, sjezdovky široké až 80 metrů nebo funline trasa s klopenými zatáčkami a myší dírou. V dětském skiparku Amálka si na moderní dětské poměry děti v klidu natrénují bezpečnou jízdu na vleku.

9. Adventure Nights

Každou sobotu od 20 hodin se u lyžařského vleku Kamila konají noční show, program bývá různý, někdy je součástí freestylová exhibice, jindy žonglování s ohněm, laserové efekty i tančící rolby.

10. Pohanka s řepou a kozím sýrem

Magazín RODINA DNES

Rodina MF DNES

V pátečním magazínu MF DNES Rodina tentokrát najdete pozvánku 10 nej důvodů, proč navštívit Mladoboleslavsko a velké téma o matkách, které batolatům vaří bez lepku, aniž by k tomu byl důvod. Je to pro jejich děti opravdu dobré, nebo ne?

Specialitou místního šéfkuchaře Petra Svoreně je jelení hřbet sous-vide 55 °C. Ten si doma asi jen tak nepřipravíte. Zkusit ale můžete jeho vynikající pohanku.

Suroviny

  • pohanka
  • červená řepa
  • oříškový olej
  • kozí sýr
  • řeřicha
  • sůl

Postup

  • Pohanku uvaříme v zeleninovém vývaru al dente (na skus). Řepu očistíme a dáme vařit. Uvařenou řepu dáme stranou.
  • Vývar z řepy a část řepy rozmixujeme v mixéru. Pohanku a mixovaný vývar upravíme metodou rizoto (na pánvi spojíme), přidáme ještě oříškový olej a umícháme do krémové konzistence.
  • Na závěr doplníme nakrájenou zbylou řepou, šlehaným kozím sýrem a řeřichou.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz