Kryštofovo Údolí vzniklo začátkem 16. století jako vesnice horníků a uhlířů. Po ukončení těžby v dolech se místní obyvatelé většinou přeorientovali na zpracovávání dřeva z okolních lesů. Vedle každodenní práce se jejich oblíbeným koníčkem stalo vyřezávání betlémů.
Sousedé se navzájem trumfovali, kdo vyrobí nejhezčí, největší, nejzajímavější a nejpohyblivější jesličky. Díky furiantským soutěžím nabývaly betlémy na rozměrech. Rozloha některých dosahovala až 35 čtverečních metrů a figury rostly do nadživotních velikostí. V domácnostech začaly překážet, a tak se zrodil nápad vystavovat je společně.
Dnešní návštěvníci si nejrůznější lidové betlémy mohou prohlédnout ve staré škole a v hospodě U Žáků od 10 - 17 hodin. Prohlídky mimo otevírací dobu lze domluvit na telefonním čísle 482 720 333.
Martin Chaloupka zapaluje louče u Jírova betlému v Kryštofově údolí.
Betlém své místo opustí až po Třech králích.
Chalupy a hostince
Stylových hostinců s ubytováním má Kryštofovo Údolí rozhodně více než jiné srovnatelně velké vesnice.
Vznikaly v roubených chalupách a hrázděných domcích postupně s rozvojem cestovního ruchu a přílivem turistů. Mnohé chalupy jsou jako ukázky lidové architektury chráněnými národními památkami.
Architektonický ráz vesnice se od začátku minulého století téměř nezměnil. Jedna hrázděná hospoda, která bohužel asi před třiceti lety vyhořela, byla spojována s dějem Smetanovy opery Hubička, k níž napsala libreto Eliška Krásnohorská na motivy povídky Karoliny Světlé, spisovatelky z Podještědí. Turisty zajímá také skutečnost, že zde v šedesátých letech Miloš Forman točil film Hoří, má panenko!
Pravděpodobně nejcennější památkou Kryštofova Údolí je dřevěný barokní kostel sv. Kryštofa, patrona poutníků a lidí, kteří se na cestách ocitnou v nouzi. Jde o roubenou stavbu, obloženou břidlicí, v severních Čechách ojedinělou.
Kostelík, trochu připomínající velkou dřevěnou chalupu, postavila parta tesařů během jednoho roku (1684). Výzdoba interiéru pak trvala déle. Lidoví umělci si dávali záležet na výjevech ze života Ježíše Krista v podobě maleb a soch. Rustikální malby pokrývají deskové obložení stěn i kazetový strop.
Viadukt v Kryštofově Údolí
Cesta do údolí
Z Liberce se do Kryštofova Údolí můžete vydat pěšky lesní cestou z Horní Suché (asi 3,5 km) nebo pohodlně vlakem. Nádraží je na kopci, odkud se naskýtá úžasný pohled do údolí na chaloupky roztroušené kolem říčky Rokytky.
Cestou z vlaku projdete hřbitovními branami kolem kostelíku, fary, márnice a dřevěné zvonice po schodech dolů ke klenutému baroknímu mostku se sochou sv. Jana Nepomuckého a jste uprostřed vesnice.
V budově bývalé fary je dnes keramická dílna Jaroslava Lady a jeho syna Petra. Na farské zahradě několikrát do roka šlehají plameny z hrnčířské pece s mohutným komínem. Ladovi turistům nabízejí kvalitní užitkovou keramiku a zároveň fungují jako průvodci barokním komplexem.
Památky najdeme i na okraji Kryštofova Údolí. Snad nejkrásnější je výklenková kaplička se sochou Piety ze 17. století v dolní části obce. Při žluté značce vedoucí podél železniční tratě stojí Červený kříž, při zelené značce na opačné straně údolí horská kaplička svatého Kryštofa.
Bez povšimnutí bychom neměli minout dva kamenné viadukty, které svými mohutnými oblouky překlenují údolí a jsou technickou památkou z přelomu století.
Betlém v Kryštofově údolí Autorem obřího betlému v Kryštofově údolí je jeden z nejznámějších českých malířů, nedávno zesnulý maloskalský výtvarník Josef Jíra. Betlém zdobí postavy v nadživotní velikosti, večer jej navíc osvětlují reflektory. "Figury měří nejméně dva metry, ty největší mají dokonce dva metry třicet," prozradil Martin Chaloupka, který se o betlém stará. Sousoší vytvořil Jíra roku 1999. Na Liberecku existuje ještě jedno podobné - na Boučkově statku na Malé Skále. "To je ale menší, navíc náš betlém vystavujeme venku naproti krásnému baroknímu kostelu. Kromě toho, když jej v podvečer osvětlujeme, vypadá ještě lépe," pokračoval Chaloupka. "Postavit a znovu rozebrat takový kolos není vůbec jednoduché. Na šířku měří šestnáct metrů." Jde o triptych, který začíná vražděním neviňátek. Uprostřed stojí klasické jesličky a vše končí útěkem do Egypta. Nejvyšší postavy měří přes dva metry; nechybí ani Josef a Marie, tři králové, pastevci a ovce. |
|
ADVENT. Atmosféru romantických Vánoc navozuje v Kryštofově Údolí dřevěný betlém Josefa Jíry. |
Martin Chaloupka zapálil v sobotu navečer louče u Jírova betlému v Kryštofově údolí. Betlém své místo opustí až po Třech králích. (26.11.2005) |
Martin Chaloupka zapálil v sobotu navečer louče u Jírova betlému v Kryštofově údolí. Betlém své místo opustí až po Třech králích. (26.11.2005) |
Jírův betlém v Kryštofově Údolí |
Viadukt v Kryštofově údolí |
Kryštofovo Údolí |