U hradu Bítov vznikají sochy z mořského písku, bude i Rudolf II.

  5:27aktualizováno  5:27
Cestou na hrad Bítov, který najdete zhruba devět kilometrů od Vranova nad Dyjí, se můžete pokochat jedinečnou podívanou nazvanou Písečný svět. Na asi třicetimetrovém plácku se skví sbírka soch z mořského písku, ve které nechybí například římská fontána, slon s mrchožravým čápem, Budha nebo tanečnice z Tibetu.

U hradu Bítov mohou turisté obdivovat netradiční pískové sochy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Plácek s písečnými sochami se nachází kousek za restaurací Rumburak. Na výrobě soch z písku se podílí pětice umělců, přitom hned tři jsou ze Žďáru nad Sázavou. A to známý sochař Michal Olšiak, jeho bratr Ondřej a Kryštof Karen. K realizaci netradiční výstavy se spotřebuje 250 tun mořského písku pocházejícího z druhohor.

Projekt má představovat několik kontinentů, a to Afriku, Jižní Ameriku, Evropu, Asii a Itálii.

Afriku reprezentují místní zvířata, Jižní Ameriku mayský kalendář a mayské pyramidy, Evropu období renesance, Itálii benátská gondola s mužem a ženou na palubě a Asii Budha a tanečnice z Tibetu včetně desky s písmem.

Fotogalerie

Přibýt by v nejbližší době mělo dílo znázorňující Česko v době renesance a to konkrétně Rudolf II., pod kterým bude vidět Praha.

Písek dusali tři dny, pomáhal i bagr

Během vytváření děl, kterých tu najdete celkem sedm, nebyla nouze o vypjaté momenty. A to když se obkládalo Olšiakovo honosné dílo nazvané Afrika, které zobrazuje slona, krokodýla, nosorožce a čápa. Na vytvoření formy díla museli pracovat hned tři lidé a bagr.

"Já jsem to měl pod palcem, jak to bude vypadat, pomáhali mi s tím dva kluci. Dělali jsme to asi čtrnáct dní. Ono se to nezdá, ale dusá se to tři dny. Socha měří čtyři metry, takže je veliká," popsal Michal Olšiak.

Podle Olšiaka jsou takhle velké sochy vždy problém. "Vy je můžete dělat do kolma, aby se toho písku nemuselo použít tolik, ale jak je kužel hodně vysoký, tak to má tendenci se rozpadat. Takže musíte pracovat velmi opatrně," pravil.

"Má nejvíc pater a je největší, tak se to při obkládání rozjíždělo. Hrana to neudržela a tíhou se to tlačilo dolů. Ale nakonec jsme to zvládli," doplnil třiadvacetiletý Kryštof Karen. Spolu s nimi pomáhal při "formování" další sochař Jan Škubal z Hořic.

Sochy vydrží asi dva měsíce

Další potíží, která sochaře potkala, když začali vytvářet první sochy, byl déšť. Déle trvající pršení sochy z písku nevydrží.

"Něco sice odpadlo, ale to jsme zase spravili, takže to dopadlo dobře," řekl Olšiak.

Výdrž děl předpovídají sochaři asi dva měsíce. Že to není déle je prý nemrzí. "Mně by mrzelo, kdyby to spadlo po týdnu, ale pokud se tak stane po dvou měsících, budu rád. A příští rok se zase udělá něco jiného," usmál se autor Afriky.

A jak napadlo hlavního iniciátora, Michala Olšiaka, umístit sochy z písku právě k Bítovu?

"Zkoušel jsem to u hradu Pernštejn, ale tam mě nakonec žádné místo nezaujalo. Tady je dobré, že spousta lidí jde na hrad," vysvětlil. Kousek od Restaurace Rumburak pak jsou k vidění Olšiakovy dva velcí betonoví krkavci. "I proto mě tohle místo napadlo," dodal Olšiak.

Vstupenka na netradiční výstavu vychází na 50 korun, děti do pěti let mají podívanou zdarma.

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Nejvyšší kóta Devíti skal

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy...

Divoké meandry i nejmenší náměstí. Hezký výlet k soutoku Odry a Olše

Soutok Odry a Olzy (vpravo)

Výlet plný drobných ale nečekaných objevů vás zavede k nejnižšímu místu Slezska na soutoku Odry a Olše. Cestou spatříte...

Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid

Připlouváme do Českého Šternberka

Náš dnešní tip na pohodový výlet po Sázavě je určený pro vodáky všech kategorií. Sázava patří mezi naše nejhezčí řeky a...

Najdete na iDNES.cz