Budislavské skály
Na pískovcové plošině mezi Budislaví, Jarošovem, Vranicemi a Prosečí, která je pokryta lesy, objevíme poklad: voštinové pískovce! Plošina je rozdělena čtyřmi údolími (V Kvíčalnici, Voletínské údolí, údolí Vranického potoka a Karálky), která jsou situována od jihu k severu a od sebe je dělí hřbety Kozince, Chlumu a Borku. Celá klidová oblast se jmenuje Budislavské skály a zahrnuje Toulovcovy maštale, Městské maštale, Panský stůl, Kazatelnu, Dudychovu jeskyni, Betlém...
Postupně projdeme všechny lokality. Výchozími body do pískovcového království jsou na jižním okraji oblasti Budislav (nebo ještě lépe Borek, který leží jeden kilometr západně od Budislavi) a na severním cípu oblasti ves Vranice.
Městské maštale
Pokud vyrazíme na pohodlnou túru po žluté turistické značce z Budislavi, která leží na okraji pískovcové plošiny nad údolím Desné, povšimneme si na škole pamětní desky spisovatele Petra Jilemnického. Pokud vyrazíme po žluté značce až od myslivny Na borku, neunikne naší pozornosti pamětní deska spisovatelky Terezy Novákové, která zde začala své národopisné studie a inspirovala se životem zdejších lidí ve svých prvních povídkách, například v knize Úlomky žuly.
Žlutá turistická stezka nás zavede uzoučkou a magickou Liščí dírou k bizarnímu skalnímu útvaru Pod deštníkem.
Uprostřed Městských maštalí se tyčí impozantní skalní útvar – Hrad, který svému jménu skutečně dělá čest.
Skalní útvar Hrad
Foto: Pavel Zubek / www.bajkor.com
Žlutá značka nás dále vede k červené značce ve Voletínském údolí, kde na nás čeká další skalní bonbónek – Pancířová loď.
Pancířová loď
Foto: Sdružení obcí Toulovcovy maštale
Mezi Voletínským údolím a údolím Vranického potoka narazíme na Myší díry – jde o atraktivní soustavu uzoučkých roklí a rozmanitých skalních útvarů.
Voletínské údolí
Ve Voletínském údolí čekají na turistu (na červené značce) další lahůdky… Mezi hřbítky Kozince a Chlumu u Voletínského potoka najdeme skalní útvary U kostelíčka a Velrybu.
Velryba
Foto: Sdružení obcí Toulovcovy maštale
Na levém břehu, asi 500 m za skálou U kostelíčka, se můžeme osvěžit vodou ze studánky Voletinka, jejíž voda se "bíle vaří“ – vyvěrá totiž z pískovce pod značným tlakem.
Nad levým břehem objevíme ve skále houbovitého tvaru i Purkmistrovu jeskyni (nejde o pravou jeskyni – je tvořena skalními stěnami a shlukem balvanů).
V bočním údolí – V kvíčalnici, kudy teče přítok Voletinského potoka, se ukrývá Panský stůl, často také nazývaný Žižkův stůl. Je zde sedátko vytesané v pískovcovém balvanu.
Může se hoditMapa do kapsy Rokoková šlehačka Zámek je otevřen celoročně od 9 do 16 hod. kromě pondělí, mimo sezónu však po předchozí domluvě. |
Toulovcovy maštale
Budeme-li pokračovat dále po červeném turistickém značení, dorazíme do pověstného skalního bludiště Toulovcových maštalí (1 km od Vranic, 1,5 km od Boru u Skutče). Vysvětlení podivného jména najdeme v pověstech: podle nich zde měl svůj tajný úkryt loupeživý rytíř Vavřinec Toulovec z tvrze v Jarošově. (Toulovcovy maštale jsou od Městských vzdáleny jen asi 1 km.)
Pískovcové skalní bludiště Toulovcových maštalí je, na rozdíl od známějších českých pískovcových labyrintů jako např. Prachovské skály, zahloubeno do pískovcové plošiny a nevystupuje tedy nad okolní terén.
Soustava uzoučkých roklí je centrálně rozvětvena a vytváří skryté skalní městečko. Ze vchodu vstoupíme do Kuchyně, projdeme Sklepem a budeme se muset protáhnout uzoučkou chodbou Myší díry, za níž nás ohromí skalní útvar, který se nazývá Zvon.
Údolí Karálky
Pokud jsme se skalními lahůdkami namlsali, jistě si nenecháme ujít skalnaté údolí (3 km dlouhé) – Karálky. Při toku potoka objevíme ve skále nad pravým břehem Mojžíšovu studánku. Jeden kilometr před Borem u Skutče narazíme na Dudychovu jeskyni, nepravou jeskyni, kterou tvoří skalní komín s vytesanými stupni. Po půl kikometru pak narazíme na Petrovnu, nepřehlédnutelný pískovcový suk s pěkným výhledem do údolí.
Naši túru můžeme zakončit ve vesnici Vranice.
Perla na závěr: americké kaňony v Pivnici
Když se nám již poštěstilo navštívit tento zajímavý kraj, bylo by hříchem vynechat tajemné Pivnice, které bývají nazývány také Žižkovy maštale.
Východištěm k této magické lokalitě je maličká a půvabná osada Dolany, jen dva kilometry severovýchodně od Nových Hradů. Pivnice (na některých mapách Pivnická rokle) začíná půl kilometru nad osadou Dolany.
Cesta není značena, musíme postupovat proti toku potoka. Nenápadný potůček, razící si cestu mezi kameny, nás zavede do pískovcových kaňonů (křídového stáří). Pivnice je možno bez nadsázky považovat za nejdivočejší a nejkrásnější partie celé zdejší pískovcové oblasti.
Pivnice
Foto: Sdružení obcí Toulovcovy maštale
Dvě soutěsky Pivnic vznikly vymíláním vodními toky od starších čtvrtohor, při úpatí tvoří kolmé skalní stěny, jinde žleby a průrvy, v nejužších partiích jen 60 cm široké. Prostě nádhera – za slunce i deště! Zkrátka nejkrásnější americké kaňony v kolibřím českém vydání…
Skály jsou názornou učebnicí geologie – často je patrné nasedání pískovců na staré krystalické podloží, které je tvořeno žulou a rohovci. Při průstupem romantickými Pivnicemi je jistě namístě opatrnost, i když jsou zvláště exponovaná místa zprůchodněna a zabezpečena kovovými žebříky.
Jsem přesvědčený, že i "zpovykaný turista – který už všechno viděl a všechno zná“, na návštěvu Pivnické rokle hned tak nezapomene.
Text: JAROSLAV MONTE KVASNICA
Foto: Filip Chludil, Pavel Zoubek a Sdružení obcí Toulovcovy maštale