Blízké, a přesto neznámé Sasko. Země, kterou stojí za to objevovat

  8:19aktualizováno  8:19
Koho omrzí výlety po nejbližším okolí, může být překvapen, co na něj čeká jen kousek za česko-německými hranicemi. Z nabídky si vybere každý, ať už ho zajímá automobilové muzeum nebo prohlídka krápníkové jeskyně.

Göltzschtalbrücke je největším cihlovým mostem na světě. Stojí mezi městy Mylau a Netzschkau, má čtyři patra a klene se nad řekou Göltzsch v délce 574 metrů. | foto: archiv Euregia Egrensis

Redakce MF DNES vybrala několik pozoruhodných míst jako tip na výlet.

1.Výpravy pro obdivovatele železnice a její historie

Výlety po Sasku ocení ti, kteří se zajímají o železnice. Ve městě Schwarzenberg mohou navštívit Železniční muzeum, kde uvidí stále funkční točnu a depo s parními i naftovými lokomotivami. Místní historická vozidla se ještě pořád používají během zvláštních jízd.

Jedinečný je model krušnohorské železnice v obci Thermalbad Wiesenbad nedaleko města Annaberg Buchholz. Na ploše 770 čtverečních metrů zachycuje stav železnice v roce 1980. Kromě třiceti jezdících vláčků tu uvidíte také dobové budovy, mosty nebo okolní krajinu. Dalším zajímavým tipem je úzkokolejná železniční trať Fichtelberg. Na trase mezi městem Cranzahl a lázněmi Oberwiesenthal, která měří přes 17 kilometrů, se svezete ve speciálním bufetovém voze. Cesta trvá asi hodinu a překonáte při ní převýšení 238 metrů.

2.Město krajky, to je Plavno

Naprosto ojedinělé je Muzeum krajky v saském Plavně, které je jediné svého druhu v celém Německu. Plavno je často označováno za město krajky, což platí i dnes. Místní muzeum se nachází v budově staré radnice a představuje historický vývoj krajkářského průmyslu až do současnosti. Otevřeno mají každý den kromě neděle. Pokud vám muzeum nebude stačit, vydejte se také do předváděcích dílen, kde na tradičních strojích přímo před zraky návštěvníků vznikají nové krajkové ubrusy a podobné výrobky.

3.Skanzen umožní návrat do 19. století

Přenést se zpět do minulosti je možné ve skanzenu Landwüst u Markneukirchenu nedaleko od Lubů. Historicky přesné kulisy tu ukazují, jak žili a pracovali místní sedláci v období od počátku 19. století až do první poloviny 20. století. Kromě skanzenu můžete v Markneukirchenu navštívit také Muzeum hudebních nástrojů, které svým návštěvníkům nabízí k vidění více než tisíc exponátů. Kromě sbírky tradičních instrumentů z celého světa je tu k vidění i několik kuriozit, například největší funkční akordeon na světě.

4.Krápníková jeskyně vám vyrazí dech

Kvůli prohlídce krápníkové jeskyně nemusíte jezdit až do Koněprus. V saském Syrau nedaleko Plavna se nachází prý jedna z nejkrásnějších jeskyní v celém Německu, která nese název Dračí. Podzemní prostory se stalaktity a stalagmity jsou otevřeny denně, v letním období prohlídky doprovází laserová show.

Dračí jeskyně není jediným místem, kde se dá v Sasku dostat do podzemí. Na hornickou historii Krušnohoří tu odkazují doly otevřené pro veřejnost. Mezi ně patří kamencový důl Věčný život v Plavně nebo důl Tannenbergsthal.

5.Největší cihlový most světa

Göltzschtalbrücke je největším cihlovým mostem na světě. Stojí mezi městy Mylau a Netzschkau nad řekou Göltzsch a je stále funkční. Postavili ho z šestadvaceti milionů cihel v letech 1846 – 1851 při budování sasko-bavorské železnice na trase z Norimberku přes Hof až do Lipska.

6.Muzeum láká hosty do vesmíru

V nenápadné vesnici Morgenrö the Rautenkranz provozují Německé muzeum kosmonautiky. Právě tady se totiž narodil první německý kosmonaut Sigmund Jähn. Expozice se snaží široké veřejnosti přiblížit, jaký užitek má lidstvo z průzkumů vesmíru.

7.Nejmodernější skokanský můstek Evropy

Nejmodernější skokanský můstek Evropy je ve Vogtland Areně v Klingenthalu.

Nejmodernější skokanský můstek Evropy je ve Vogtland Areně v Klingenthalu.

Ve Vogtland Areně v Klingenthalu funguje od roku 2006 nejmodernější obří skokanský můstek v Evropě. Sportovci ho využívají k tréninkům, konají se zde závody, zároveň je ale přístupný i turistům. Přímo ke skokanskému můstku je vyveze moderní kolejová lanovka. Celá aréna pojme až 33 tisíc diváků a je otevřena celoročně.

8.Cvikov jako město muzeí

V Automobilovém muzeu Augusta Horcha ve Cvikově můžete obdivovat více než stoletou automobilovou historii města. Muzeum se jmenuje podle německého konstruktéra Augusta Horcha, který stál za zrodem firem Horch a Audi.

Kromě vývoje těchto dvou společností se návštěvníci seznámí i s historií trabantů, které se v místní automobilce později vyráběly. Neuvidí tu ale jen vystavená auta, ale také třeba typickou čerpací stanici z třicátých let minulého století nebo kancelář Augusta Horcha.

Ve Cvikově je toho ale k vidění mnohem více. Pro milovníky klasické hudby může být lákadlem návštěva rodného domu skladatele Roberta Schumanna, kde uchovávají i sbírku jeho originálních rukopisů.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

VIDEO: Stejná trasa, kolo vs. elektrokolo. Rozdíl je v desítkách kilometrů

O kolik kilometrů více se dá najet při jednom výletu na elektrokole v porovnání...

Elektrokola lidé často využívají pro usnadnění jízdy v kopcích a horách. Skvěle přitom mohou pomáhat i na rovných...

Dopravní lodě devastují ovzduší, vypouští mnohem více oxidů síry než auta

Do podzimu bude Symphony of the Seas jezdit v Evropě – na týdenní plavby bude...

Srovnávání emisí osobních aut a velkých lodí se pravidelně vrací do veřejné debaty. Nejnovější studie zjistila, že...

Perla Nilu kolabuje, tvrdí bývalý egyptský ministr. Odborníci nesouhlasí

Ilustrační snímek

Bývalý egyptský ministr investic Yehia Hamed na začátku června napsal pro server Foreign Policy článek, ve kterém...

Bojujeme i za vás, vzkazuje do Česka indián, který chrání deštný prales

Zdaleka největší hrozbou pro lidstvo je to, že úplně rezignovalo na duchovní...

Manari Ushigua je náčelníkem amazonského kmene, kterému v džungli devastované těžbou ropy hrozí vymření. Zhyne-li...

Teď už budete rozumět cedulím po celém světě. Jen na ně namíříte foťák

Takhle by v ideálním případě měl vypadat výsledek práce softwaru pro „vizuální...

Inovovanou službu Googlu ocení každý cestovatel. Okamžitý vizuální překlad je nyní chytřejší a hlavně umí přímo...

Další z rubriky

Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární...

Lotyšská Praha se chlubí legendou o prvenství vánočního stromu

Riga se chlubí prvním vánočním stromečkem vztyčeným před radnicí. Podle legendy...

Hlavní město Lotyšska svým historickým centrem zapsaným v UNESCO připomíná Prahu a v poslední době se o něm mluví...

Sto kilometrů pěšky osamoceným Slovenskem vás donutí rozjímat

Přechod z Dukelského průsmyku do nejvýchodnějšího bodu Slovenska. Budete tu...

Přechod mezi Dukelským průsmykem a horou Kremenec, nejvýchodnějším bodem Slovenska, je dlouhý téměř přesně sto...

Najdete na iDNES.cz