Terezínské podzemí: kdysi nejlepší obranný systém na světě, dnes atrakce

  6:00aktualizováno  6:00
Do terezínského podzemí se lze podívat jen po předchozím objednání. Z dokonalé sítě podzemních a minových chodeb pod pevností, která měří 50 kilometrů, je dnes přístupný jen kilometr. Můžete si prohlédnout obranný systém z konce 18. století, který patřil ve své době k nejlepším na světě.

Podzemí v Terezíně | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Pevnost, kterou nařídil zbudovat císař Josef II. v prostoru vesnic Kopisty a Travčice, byla postavena v letech 1780 - 1790. Návštěvník dostane do ruky zapálenou svíčku a může vyrazit.

V hlavní galerii

Hlavní podzemní chodba, místní jí říkají hlavní galerie, je součástí vnějšího osmiúhelníkového obranného valu. Odtud se rozbíhá dalších asi 20 kilometrů chodeb v husté síti směřujících před pevnost. To vše je navíc místy propojené i s nadzemními chodbami, odkud se zavodňovaly příkopy.

Podzemí v Terezíně Záměrem stavitelů bylo v případě nebezpečí zaplavit dobyvatele, kteří by se dostali do bezprostřední blízkosti města, v pěti kotlinách před hradbami - Bohušovické, Kopistské, Horní, Trávčické a Litoměřické. Kotlinami nazývají místní terénní propadliny pod Terezínem, který leží na mírném návrší.

"Když přicházející nepřítel na poslední chvíli změnil směr, nebylo těžké vodu z jedné kotliny přepustit do druhé. Zaplavit území až do výšky 1,5 metru trvalo jen dvě až tři hodiny, což obráncům bohatě stačilo. A protože se tenkrát do zbraní používal střelný prach, prakticky byli zaplavení útočníci vyřazeni z boje," popisuje u vstupu Jiří Smutný, předseda terezínského klubu vojenské historie, který chodbami provází.

Podzemí v Terezíně

Podzemí v Terezíně, výpustní stavidla

Možné je vidět kilometr

Z téměř 50 kilometrů chodeb byl zatím zpřístupněn necelý kilometr. Ostatní nejsou zajištěné, hrozí náhlé zborcení stropu nebo naopak pád podlahou do nižších pater.

"Rekonstrukce celého pevnostního systému by stála zhruba čtyři až pět miliard korun," říká Roman Kotrba z terezínské radnice. Že nyní lidé mohou alespoň do části chodeb, za to mohou paradoxně děkovat povodním v roce 2002. "Tehdy jsme na nutné opravy a vyvezení nánosů bahna získali evropské peníze. Od té doby nic," říká Kotrba.

Museli měřit 160 cm

Ze zarostlého obranného příkopu před Terezínem u silnice z Litoměřic vstupujeme po dřevěném prkně do zmíněné hlavní galerie. Je tu chladno, ale ne tma díky řadě střílen. Strop není vůbec vysoký, ovšem chodby vedoucí před hradby jsou mnohem užší a nižší.

"Odvážlivci mohou do této chodby. Nikam neodbočovat, na křižovatkách dvakrát doleva a vrátíte se sem. Kdo nepřijde do pěti minut, na toho nečekáme," říká pobaveně Smutný. Člověku se do té tmy a navíc v podřepu zrovna nechce. Jednou vlevo, podruhé, cesta připadá nekonečná. Nakonec se v dálce objevuje světlo. Co to je ale proti vojákům, kteří zde trávili celé dny.

Podzemí v Terezíně Podzemí v Terezíně Podzemí v Terezíně

"Sem byli speciálně vybíráni dělostřelci, kteří měřili maximálně metr šedesát," říká Smutný. Přesto i oni do některých chodeb museli lézt po čtyřech.

Z hlavní galerie do předpolí vybíhá v pravidelných rozestupech opravdu řada chodeb. Některé směřují k povrchu, další do podzemí. Nejdelší, 26 metrů, jsou takzvané odposlouchávací. "Na jejím konci seděl na dřevěné lavici voják a poslouchal, jestli se neblíží nepřítel. Pokud něco zaslechl, okamžitě běžel podat zprávu," přiblížil Smutný.

Důmyslná je i síť minových chodeb. Voják na jejím konci připravil nálož, zeminou vchod zatarasil, aby výbuch nepoškodil další část pevnosti a síť chodeb, teprve pak vše odpálil. "Podpovrchová mina udělala na povrchu kráter široký šest a hluboký tři metry. Nálož min druhého řádu byla dokonce dvakrát výkonnější," popsal Smutný.

Síť těchto chodeb byla tak hustá, že obránci byli schopni vyhodit do vzduchu celé území před hradbami. Naštěstí to nebylo potřeba, Terezín nebyl dobyt.

Podzemí v Terezíně

Jak rychle vpadnout nepříteli do zad

Ovšem i kdyby se v některém místě podařilo nepříteli dostat do hlavní chodby, neměl vyhráno. V pravidelných úsecích je totiž hlavní chodba přehrazena obrannými zdmi, chodby ve tvaru písmene U umožňovaly vojákům ohrožený úsek opustit a nepříteli vpadnout do zad.

Zajímavé je, že střílny z hlavní chodby nesměřují jen před hradby, ale většina i směrem do města. "To bylo připraveno pro případ prolomení první obranné linie. Vojáci pak nepříteli mohli střílet do zad a přes další val se už nedostal," popsal Smutný. Navíc nad každou ze střílen jsou kulaté otvory, kudy obránci shazovali granátové miny. Nad dělostřeleckým místem jdou zase ve stropě speciální komíny.

Běhat tudy v šeru nebo naprosté tmě muselo být kdysi (ale i nyní) skličující, proto bedlivě střežím svíčku, která rychle ubývá. "Pokud chodby byly plné dýmu nebo zhaslo světlo, měli vojáci na každé chodbě vyryto pojmenování úseku a číslo chodby. Takové destičky se daly přečíst hmatem," popsal Smutný. Na zdi si vojáci také psali vzkazy a řada z nich se dochovala dodnes.

Výjimečné prohlídky

Podzemí v Terezíně Pokud se do terezínského podzemí chcete vypravit, můžete se objednat na oficiálních stránkách města Terezín. Na prohlídku se může zatím objednat jen omezený počet skupin, vstupné je formou dobrovolného příspěvku na rekonstrukci hradeb.

"Doufáme, že se najde nějaký investor, protože terezínská pevnost a podzemí jsou nejen na území České republiky, ale i v celosvětovém měřítku naprostým unikátem. Jde o vrcholné dílo pevností bastionového typu, které dnes jinde neuvidíte," zdůraznil Smutný.

Pevnost Terezín

  • Pevnost byla založena v roce 1780 císařem Josefem II., stavba trvala asi 10 let. Náklady se odhadují na 11-12 milionů zlatých. Stavělo ji asi 14 tisíc lidí ze všech koutů Rakouska.
  • Celý komplex se skládal ze tří částí: hlavní pevnosti, malé pevnosti a z vojenského objektu mezi Novou a Starou Ohří.
  • Na stavbu byla zapotřebí miliarda cihel - pět továren vyrábělo každý rok dvacet milionů cihel jen pro Terezín. Celková délka pevnostního valu je 3 770 metrů. Systém podzemních chodeb je dlouhý 50 kilometrů.
  • Pevnost představovala ve světě špičkový obranný systém, nikdy se ale neprověřil v boji, nepřátelská vojska se Terezínu jednoduše vyhýbala.
  • Posádku mělo v době míru tvořit 5 655 mužů, ve válce mohla být zdvojnásobena. V případě obležení byla pevnost se 60 tisíci muži schopna vydržet až 3,5 měsíce.
  • Původní opevnění se dochovalo téměř po celém obvodu, ze čtyř vstupních bran zůstaly jen dvě.
  • Za 1. světové války sloužila Malá pevnost jako vojenské a politické vězení, zemřel zde i sarajevský atentátník Gavrilo Princip.
  • Za 2. světové války byla vězením pražského gestapa, město bylo vysídleno a nacisté zde zřídili v roce 1942 židovské ghetto.
  • Celé město je od roku 1992 památkovou rezervací

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Najděte na mapě „socialistická“ letoviska a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Chovejte se konečně slušně, vzkazuje poblázněným turistům Bali

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Sociální sítě Instagram a Facebook ničí jeden z posledních rájů na Zemi. To kvůli nim na Bali přijíždějí turisté, aby...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Další z rubriky

Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární...

Sto kilometrů pěšky osamoceným Slovenskem vás donutí rozjímat

Přechod z Dukelského průsmyku do nejvýchodnějšího bodu Slovenska. Budete tu...

Přechod mezi Dukelským průsmykem a horou Kremenec, nejvýchodnějším bodem Slovenska, je dlouhý téměř přesně sto...

Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid

Připlouváme do Českého Šternberka

Náš dnešní tip na pohodový výlet po Sázavě je určený pro vodáky všech kategorií. Sázava patří mezi naše nejhezčí řeky a...

Najdete na iDNES.cz