Zalesněná krajina mezi Srbskem a Svatým Janem má rozhodně své kouzlo, najdete tu vysoké vápencové skály, hluboké strže a zajímavou vápnomilnou květenu. Během výletu můžete navštívit hornický skanzen, svézt se parním vláčkem nebo se zastavit u geologické expozice pod širým nebem.
Většina okruhu vede po deset kilometrů dlouhé značené naučné stezce „Karlštejn“ a část trasy půjdeme po trase jedné z nejstarších značených turistických cest v Čechách, vyznačené v roce 1889 a pojmenované na počest Vojty Náprstka.
Ze Srbska k Bubovickým vodopádům
Obec Srbsko leží jen pár kilometrů od Karlštejna proti proudu Berounky. Jako ideální začátek výletu bude vyhovovat zejména těm, kteří chtějí přijet na výlet vlakem.
Výlet do Svatého Jana |
Od vlakové zastávky přejdeme po lávce řeku a na malé návsi se napojíme na žlutou turistickou značku, která směřuje ke Kubrychtově boudě. Srbsko leží na levém břehu Berounky a je známé výraznými vápencovými skalami a horolezeckými terény. Prokličkujeme kolem domů a po chvilce se napojíme na vozovou cestu, po které dojdeme na rozcestí u Kubrychtovy boudy. Odtud až do Svatého Jana půjdeme po červené značce.
Kubrychtova bouda, neboli Kubrichťárna, bývala legendární trampská hospoda a noclehárna, dnes slouží jako terénní stanice CHKO. Od Kubrichťárny pokračuje pěšina o poznání divočejší krajinou, kroutí se lesem proti proudu Bubovického potoka a zakrátko vyústí u Bubovických vodopádů.
Bubovické vodopády patří k nejznámějším a nejhezčím na Karlštejnsku, tvoří je kaskáda několika stupňů sevřená v úzké skalnaté rokli. Nečekejte ale Niagaru – nejvyšší stupeň má sotva dva metry a může se vám dokonce stát, že potok bude dočasně vyschlý. Zato tu můžete obdivovat malebné vápencové skalky porostlé mechem a řasami, ze kterých zurčí pramínky vody.
Hornický skanzen a parní železnice
Nyní nás čeká delší úsek po lesních pěšinách směrem ke Svatému Janu pod Skalou. Jelikož stále jdeme po naučné stezce, tu a tam se můžeme zastavit u naučných tabulí a něco se dozvědět o zdejší přírodě.
Kdo nespěchá, může na rozcestí se zelenou značkou odbočit doprava a vystoupat k rozsáhlým lomům u Bubovic. Tady najdete malou geologickou expozici, můžete se svézt rekonstruovanou úzkorozchodnou železnicí s parní lokomotivou a prohlédnout si muzeum těžby a dopravy vápence Solvayovy lomy.
Odtud už je to jenom kousek cesty k nádherné vyhlídce nad Svatým Janem. Skalnatá vyhlídka ční vysoko nad údolím Kačáku (potoka Loděnice) a nabízí panoramatický výhled na obec Svatý Jan i na okolní krajinu. Těžko budete v širokém okruhu hledat hezčí a romantičtější místo, než je právě toto!
Z Svatého Jana zpět do Srbska
Z vyhlídky opatrně sejdeme strmým svahem kolem barokní kaple Svatého Kříže do obce. Teprve nyní, při pohledu vzhůru na kolmé skalní stěny, doceníme úžasnou polohu tohoto místa, ležícího v srdci přírodní rezervace Karlštejn.
Za prohlídku v obci rozhodně stojí dominantní budova – kostel Narození sv. Jana Křtitele, který je propojený se skalním kostelem neboli jeskyní svatého Ivana. V ní najdete hrob poustevníka Ivana, kterému se prý v 10. století pod svatojánskou skálou zjevil sv. Jan Křtitel.
Jsme nyní v nejvzdálenějším bodě trasy, nazpět do Srbska nás čeká cesta po žluté značce přes obec Hostim. Zatímco první půlka výletu byla zajímavá a poměrně kopcovitá, nyní půjdeme skoro pořád podél potoka Loděnice, zvaného též Kačák, a v úplném závěru po břehu Berounky pod impozantními skalami.
Může se hoditDélka trasy: 14 km Náročnost: popisovaná trasa vede po značených cestách, většinou po lesních pěšinách a cestách. Doprava: do výchozího bodu, obce Srbsko, se dostanete vlakem z Prahy. Pokud využijete osobní vůz, můžete začít v Srbsku nebo ve Svatém Janu, kde je placené parkoviště. Stravování: Svatý Jan Pod Skalou, Hostim, Srbsko. |