Šumavou kolem největšího jezera k nejvyššímu hradu

  10:59aktualizováno  10:59
Hledáte-li ideální krajinu, kde se snoubí kopce, lesy, voda a k tomu tu najdete i zajímavé památky, potom se vydejte na Lipensko. Ačkoliv Lipno patří mezi umělé nádrže, jeho dnešní podoba a zasazení do okolní krajiny vytváří spíše dojem přirozeného jezera.

Frymburk z pravého břehu Lipna | foto: Jan HocekiDNES.cz


Mapa © PLANstudio s.r.o. 

Ono tomu koneckonců tak v dávné minulosti i bylo – oblast Horní Vltavy byla v době třetihorní jezerem, a teprve když mezi Čertovou stěnou a horou Luč prolomily přívaly vody zvětralou přírodní hráz, dávné jezero zaniklo.

K prozkoumání obou břehů Lipna i okolních kopců je ideální kolo. Vydejte se s námi na jednodenní vyjížďku, kdy dvakrát přeplujeme tuto největší přehradu na přívozu a vyšplháme k nejvyššímu hradu České republiky.

Malebný Frymburk

Jako výchozí a zároveň i cílový bod naší kruhové trasy můžeme zvolit malebné městečko Frymburk ležící na samém břehu Lipenské přehrady. Dnešní městys založili ve 13. století Rožmberkové při obchodní stezce z Rakouska do Čech.

Přes Vltavu se tu kdysi klenul most spojující Frymburk s Frýdavou, po napuštění lipenské přehrady most zmizel a z celého městečka zbylo jen náměstí. Přesto zde nalezneme ještě řadu zajímavých památek – například gotický kostel sv. Bartoloměje, pranýř se zvonkem z roku 1651, morový sloup z roku 1735 nebo čtvercovou kašnu s pětilistou růží z roku 1676.

Frymburkem prochází značená cyklostezka č. 33, tzv. "Lipenská Magistrála", která od Nové Pece přechází v Šumavskou silniční cyklotrasu "Christiana Battaglii" vedoucí Národním parkem Šumava a spojující Železnou Rudu na severozápadě s Novou Pecí na jihovýchodě. 

Na "naši" cyklotrasu se můžeme napojit například u přístaviště přívozu hned pod kostelem. Tady také výlet ukončíme, a tak můžeme poblíž zaparkovat auto.

Pohled na Frymburk

Sklářská huť, leknínový rybník a vápencové lomy

Vyrazíme proti proudu Vltavy a po pěkné vyasfaltované stezce pojedeme podél frymburského nábřeží, mineme přístaviště parníků a za hotelem Frymburk se zanoříme do lesa. Na konci zátoky u Vřesné opustíme les i rovinatý úsek – odtud nás čeká příjemně zvlněná otevřená krajina s výhledy na pohraniční hřeben.

Po cyklostezkách nebo vedlejších silnicích projedeme osadami Posudov, Hrdoňov a Kovářov, až přijedeme k hlavní silnici u Milné. Nemusíte se ale lekat silného provozu, sotva po 300 metrech totiž tuto lipenskou autostrádu zase opustíme.

Když už jsme v Milné, můžeme zde navštívit sklářskou huť rodinného typu, která byla založena v roce 1999 a navazuje na tradiční výrobu zdejších sklářů. Můžete tu obdivovat práci mistra skláře nebo si vyfouknout vlastní výrobek či zakoupit ručně vyrobené vázy, mísy, různé dekorace apod.

Z Milné vystoupáme na Liščí vrch, odkud po příjemné lesní cestě sjedeme k Pláničskému rybníku. Tento lesní rybník tvoří rezervaci s výskytem kriticky ohroženého stulíku malého a leknínu bělostného.

Další rezervace se nachází jen pár kilometrů odtud - cyklotrasa  nás zavede k Muckovským vápencovým lomům, které jsou unikátní ukázkou podzemní těžby vápence. Vytěžené prostory tu tvoří impozantní a mimořádně působivé scenérie. Hned u hranic rezervace najdeme malý přístřešek se stolkem, kde můžeme zaparkovat kola a vydat se na průzkum lomů.

Pohled na Lipno a Smrčinu z Vítkova kamene

Pohled na Lipno a Smrčinu z Vítkova kamene

Prvním parníkem na druhý břeh

Nyní nás čeká mírný sjezd do Černé v Pošumaví, odkud pokračujeme po trase 1022 do Dolní Vltavice.

Obec Černá v Pošumaví, ležící na břehu Lipenské přehrady, je svou polohou jakýmsi středem celé lipenské oblasti. Vedle Frymburka je to další přirozený začátek i konec popisované trasy. Výhodou je navíc nedaleká železniční stanice se spojením do Českého Krumlova nebo Volar.

Jelikož se blížíme polovině ujeté trasy, je čas hledat místo k obědu. Dobrou alternativu představuje právě přístav v Dolní Vltavici – najdeme tu několik restaurací a čekání na přívoz si můžeme zkrátit u kávy, nebo pokud máme s sebou děti, tak na novém místním hřišti.

Cyklistické zastavení u Černé
Cyklistické zastavení u Černé


Přívoz v Dolní Vltavici jezdí v létě každou celou hodinu. Desetiminutová plavba přes Lipno nepostrádá svoji romantiku, přestože se cyklisté musejí na malý prám naskládat i s auty. Jakmile se ocitneme na druhém břehu Lipna, jako by na nás dýchla jiná atmosféra. Kdysi nepřístupný pravý břeh jezera si i po téměř dvaceti letech uchoval ráz neporušenosti a klidu.

Panorama z Vítkova kamene

Na nejvyšší hrad Česka 

Na rozcestí u Kyselova se dáme doleva a pokračujeme po proudu Lipna směrem na Frýdavu. Po přejetí Rakovské zátoky se na rozcestí můžeme vydat směrem na Svatý Tomáš. Kratší a snazší alternativou je pokračovat po tzv. "pravobřežce" do Frýdavy na přívoz.

Náročnější trasa nás vyvede o dobrých 300 výškových metrů nad hladinu Lipna, do obce Svatý Tomáš. Zřícenina gotického hradu Vítkův Kámen se tyčí vysoko nad obcí i okolní krajinou ve výšce 1053 m n. m. Tato výška jej činí nejvýše položeným hradem v Čechách.

Vítkův Kámen založil v polovině 13. století rod Vítkovců jako pohraniční pevnost. Bylo zde také správní středisko nových vesnic zakládaných z obou stran hranice. Po druhé světové válce, kdy oblast nebyla veřejnosti přístupná, sloužil hrad pohraniční stráži.

Kostel ve Svatém Tomáši a hrad Vítkův kámen
Kostel ve Svatém Tomáši

Za hezkého počasí bychom si rozhodně neměli nechat ujít výstup na hradní věž, ze které se otevírá jeden z nejhezčích pohledů na lipenskou přehradu. Pokud se potřebujeme posilnit, i tady najdeme zázemí v podobě stánků či kvalitní restaurace a horského hotelu umístěného v nově zrekonstruované bývalé schwarzenberské Lesovně z roku 1872.

Věž hradu Vítkův kámen

Pět kilometrů dlouhý sjezd na přívoz Frýdava po Tomášské cestě bude zaslouženou odměnou za celodenní námahu.

Může se hodit

Délka trasy: 32 km
Charakter trasy: cca 90% asfalt, zbytek kvalitní lesní cesty. Vhodné pro trekkingové kolo i pro výlet s dětmi na přívěsném vozíku. V případě vynechání výjezdu na Svatý Tomáš není trasa příliš náročná svým výškovým profilem.

Přívozy
Jízdní řád a ceník přívozu Horní Vltavice – Kyselov
www.cyklotrasy-sumava.cz/jizdni-rad.htm

Jízdní řád a ceník přívozu Frymburk - Frýdava
www.volny.cz/prevozfrymburk

Ubytování
V okolí Lipna najdete bezpočet hotelů i apartmánů všech kategorií. 

Další aktivity

Rychle se rozrůstající Lipno nad Vltavou (leží cca 6 km mimo trasu) nabízí bezpočet možností pro děti i dospělé: bobová dráha, půjčovna loděk, golfové hřiště, jízda na čtyřkolkách, atd.

V případě chladného nebo deštivého dne můžete navštívit nově otevřený Aquapark ve Frymburku – více na www.hotelfrymburk.cz 

Užitečné weby

www.tasta.cz – sklářská Huť Milná
www.lipnoservis.cz – půjčovna kol i přívěsných vozíků
www.lipensko.cz – informační portál regionu Lipno

www.hocek.cz - web autora

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

VIDEO: Stejná trasa, kolo vs. elektrokolo. Rozdíl je v desítkách kilometrů

O kolik kilometrů více se dá najet při jednom výletu na elektrokole v porovnání...

Elektrokola lidé často využívají pro usnadnění jízdy v kopcích a horách. Skvěle přitom mohou pomáhat i na rovných...

Dopravní lodě devastují ovzduší, vypouští mnohem více oxidů síry než auta

Do podzimu bude Symphony of the Seas jezdit v Evropě – na týdenní plavby bude...

Srovnávání emisí osobních aut a velkých lodí se pravidelně vrací do veřejné debaty. Nejnovější studie zjistila, že...

Perla Nilu kolabuje, tvrdí bývalý egyptský ministr. Odborníci nesouhlasí

Ilustrační snímek

Bývalý egyptský ministr investic Yehia Hamed na začátku června napsal pro server Foreign Policy článek, ve kterém...

Bojujeme i za vás, vzkazuje do Česka indián, který chrání deštný prales

Zdaleka největší hrozbou pro lidstvo je to, že úplně rezignovalo na duchovní...

Manari Ushigua je náčelníkem amazonského kmene, kterému v džungli devastované těžbou ropy hrozí vymření. Zhyne-li...

Teď už budete rozumět cedulím po celém světě. Jen na ně namíříte foťák

Takhle by v ideálním případě měl vypadat výsledek práce softwaru pro „vizuální...

Inovovanou službu Googlu ocení každý cestovatel. Okamžitý vizuální překlad je nyní chytřejší a hlavně umí přímo...

Další z rubriky

Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Nejvyšší kóta Devíti skal

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy...

Divoké meandry i nejmenší náměstí. Hezký výlet k soutoku Odry a Olše

Soutok Odry a Olzy (vpravo)

Výlet plný drobných ale nečekaných objevů vás zavede k nejnižšímu místu Slezska na soutoku Odry a Olše. Cestou spatříte...

Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid

Připlouváme do Českého Šternberka

Náš dnešní tip na pohodový výlet po Sázavě je určený pro vodáky všech kategorií. Sázava patří mezi naše nejhezčí řeky a...

Najdete na iDNES.cz