Slovenský ráj na Vysočině

aktualizováno 
Ačkoli to zatím venku nevypadá, jaro se blíží. Připravili jsme pro vás tip na výlet do jednoho z nejhezčích míst na Vysočině - do Trenckovy rokle. Právě tady se totiž kdysi ukrýval se svými naloupenými poklady baron de Trenck, nejslavnější vězeň brněnského Špilberku. Romantika této lokality, která připomíná Slovenský ráj, vás okouzlí.

Rváč a svůdce žen

Baron de Trenck byl osobností, která se do habsburských a potažmo i českých dějin zapsala spíše negativně. Neohrožený rváč, neúnavný karbaník, výstřední pijan a hýřivý svůdce žen proslul v rakouském vojsku poloviny 18. století jako vrchní velitel sboru pandurů – vojenské jednotky krutých vyvrhelů a dobrodruhů, pro něž nebylo nic svaté.

V hrobce brněnských kapucínů nedaleko hlavního vlakového nádraží, kde je baron Trenck pochován, se dozvíte mnoho perliček z jeho dobrodružného života. Mimo jiné právě také to, že se ukrýval i s naloupenými poklady kdesi na Vysočině... Tímto místem má být pozoruhodná Trenckova rokle západně od Tišnova.

'Slovenský ráj' na Vysočině

Trenckovu rokli najdete v údolí říčky Loučky. Ta se mezi obcemi Habří a Skryje zařezala do velmi tvrdých vyvřelých a přeměněných hornin a vytvořila jedno z nejromantičtějších a nejdivočejších údolí na Českomoravské vrchovině.

Červeně značená trasa z Habří po proudu Loučky patří k tomu nejkrásnějšímu, co může Vysočina turistovi nabídnout. V délce zhruba 6 km až po ústí Trenkovy rokle vede střídavě rovinatou nivou kolem vody, pak hned zase traverzuje strmé svahy a shora obchází kolmá skaliska, spadající do řeky.

Zpočátku vozová cesta se postupně mění v chodník, který získává na mnoha místech charakter těžce schůdné "kozí stezky". Vzrušující exponované úseky a divokost nespoutané přírody střídá poklidná romantika nivních luk s budovami starých mlýnů, výletními chatami a splavy.Říčka Loučka u Habří

Perlou údolí Loučky je Trenckova rokle – nefalšovaný minikaňon vytvořený na krátkém levostranném přítoku do hlavního údolí. Srovnání se Slovenským rájem se právě v tomto místě vnucuje nejsilněji a to konkrétně v kombinaci Prielom Hornádu – Kláštorská roklina.

Podle lidové pověsti se právě tady ukrýval i s poklady legendární baron Trenck, o němž pojednává v poněkud naturalistickém podání tabulka na stromě vedle rozcestníku.

Do samotné rokle značka nevede, bývá ovšem zvykem si do ní alespoň krátce odskočit. A rozhodně to stojí za to! Nechybí kaskády, vodopády, fixní lano ani trampský srub v poloze připomínající orlí hnízdo.

Jarní romantika

Nejlepší dobou pro návštěvu údolí Loučky s Trenckovou roklí je brzké jaro, kdy v řece teče hodně vody a vodopády v rokli odkrývají své nejpodmanivější kouzlo.

Pozoruhodné a jinde nevídané jsou právě v tomto období také obrovské nánosy ledových ker na březích řeky, které v zastíněném údolí přetrvávají nezvykle dlouho a místy komplikují nejenom přístup k rekreačním chatám, ale i přechod po turistické trase.

Může se hodit

NAVŠTIVTE V OKOLÍ:

Zámek Mitrov – zámek z roku 1779, jehož současná novogotická podoba pochází z let 1890–91. V současné době domov důchodců. Dominanta okolního kraje.

Hrad Mitrov – zřícenina středověkého hradu na ostrohu, obtékaném ze tří stran říčkou Loučkou. Zachovaly se pouze skromné, leč romantické zbytky.

Podmitrov – oblíbené rekreační středisko v údolí Loučky. Možnost občerstvení.

Víckov – skromné zbytky středověkého hradu na vysokém kopci nad říčkou Loučkou. Krásný výhled do hlubokého údolí.

Dolní Loučky – betonový železniční viadukt dokončený v roce 1953 o délce 282 m, výšce 46 m a rozpětí hlavního oblouku 110 m. Technická památka.

 

JAK SE DOSTAT DO TRENCKOVY ROKLE

Oblast je hlavně o víkendech silně odříznutá od světa. Autobusy jezdí poskrovnu, nebo vůbec, a vlastní automobil je spíše na obtíž, jelikož se k němu nelze vrátit jinak, než po stejné cestě. Jistotu představují železniční tratě Tišnov – Nové Město na Moravě a Tišnov – Křižanov, které údolí Loučky z obou stran obepínají. Bohužel však z poměrně velké vzdálenosti, takže je třeba počítat s hodně dlouhým pěším pochodem o celkové délce kolem 25 – 30 km.

Varianty
1) Autem nebo autobusem do vsi Drahonín, odtud pěšky po neznačené cestě shora přímo do rokle, 2 km.

2) Vlakem do zastávky Věžná (trať č. 251), odtud pěšky po modré do Habří a po červené k ústí rokle, 12 km.

3) Vlakem do zastávky Dolní Loučky (trať 250), odtud pěšky po červené k ústí rokle, 14 km.

 

Říčka Loučka u Habří

Údolí Loučky u Trenckovy rokle

Zamrznutý vodopád v Trenckově rokli

Zbytky paláce na hradě Víckově

Autoři:
  • Nejčtenější

Tajemství Sovích hor. Tady nacisti údajně vyráběli létající talíře

Hory na sever od Náchoda jsou už dlouho v hledáčku vojenských expertů z řady zemí. Ale cesta sem je hodně zajímavá i...

Megalomanská Dubaj roste budoucnosti navzdory. Identitu však stále hledá

Dubaj je město jednadvacátého století. Během několika desetiletí se z malé osady v poušti stala hypermoderní...

VIDEO: Tak to bylo těsné. Loď Braemar zdolala Korintský průplav

Je to doposud největší a nejdelší loď, která touto uměle vytvořenou úžinou proplula. A moc prostoru přitom neměla....

Nejtěžší trek světa pokračuje. Snowman nás vede do liduprázdného Himálaje

Mezi vyznavači trekkingu má Snowman trek legendární pověst nejtěžší světové túry. Na téměř měsíc dlouhé trase...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Tisíciletou vodu zkrotí nový přeliv. Úpravy Orlíku budou stát 1,5 miliardy

Před týdnem šest, nyní už sedm metrů vody chybí do loňské úrovně hladiny v orlické vodní nádrži. Od roku 2015, kdy...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Slavný četník má muzeum. Představuje Louise de Funese jako herce i člověka

V jihofrancouzském městě Saint-Raphaël bylo ve středu otevřeno muzeum věnované slavnému komikovi Louisi de Funesovi. V...

Skromní a nezdolní. Fascinující život lidí ve vietnamských horách

Na seznámení s tímto koutem Asie jsem si vyhradil celý měsíc, z toho dva týdny jsem hodlal strávit ve společnosti...

Dárek od Stalina zbouráme. Ikonický mrakodrap ve Varšavě bojuje o přežití

I když jeho historii zdobí řada superlativů, po léta druhá nejvyšší stavba Evropy dnes nemá na růžích ustláno. Přestože...

Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu...

Najdete na iDNES.cz