Vydejte se na výlet k Lesu Království, nejkrásnější české přehradě

Nedaleko Dvora Králové se nachází v labském údolí zajímavá přehrada Les Království, jejíž hráz snad nemá v Čechách obdoby. Okolní lesy skýtají nepřeberné možnosti pěších i cyklistických výletů, vhodných jako skvělý celodenní program nebo třeba jako doplněk k návštěvě královédvorské zoo.
K přehradní hrázi a elektrárně patří několik dalších budov a věží...

K přehradní hrázi a elektrárně patří několik dalších budov a věží připomínajících majáky. | foto: David Hainall, pro iDNES.cz

Auto necháváme nedaleko autobusové zastávky v obci Mostek - Debrné. Máme naplánovaný asi 16 km dlouhý pěší okruh jako příjemné doplnění k tradiční podzimní návštěvě královodvorské zoo.

První zmínky o obci Mostek se objevují v kronikách od roku 1560. Z malé osady postupně vzniklo poměrně velké sídlo. V současné době žije v katastru obce 1 383 obyvatel a stojí zde celkem 483 domů. Rozlehlost a rozvláčnost obce si uvědomujeme hlavně při návratu z túry, kdy se nám za tmy a svitu čelovek zdá cesta téměř nekonečná.

Kolem Slučích a Buddhových kamenů

Z Debrného příkře stoupá stezka značená žlutou a zelenou turistickou značkou lesem k rozcestí Nad Derným. Odbočujeme vlevo a dál pokračujeme po pohodlné, místy široké, zpevněné lesní cestě, která stále mírně stoupá pod Srnčím kopcem (496 m) ke Slučím kamenům.

Slučí kameny na Kocléřovském hřbetu

Zajímavé pískovcové skalní útvary se nachází na Kocléřovském hřbetu ve výšce 511 m n. m. Osamocené, značně rozpukané skalky jsou vysoké až sedm metrů a jejich stáří se datuje do období svrchní křídy. Bohužel díky vzrostlým stromům není ze skal žádný výhled. Děti se honí po lese a já si říkám, kolik kilo jehličí a listí nakonec v těch kalhotách doneseme domů.

Pokračujeme dalších asi 600 m, kde se schované v lese nachází další tajemné pískovcové skalky nazvané Buddhovy kameny. Nedaleko nich vybudovali v 19. století pravděpodobně sudetští turisté Karolíninu vyhlídku.

Výstupová trasa je opatřena kovovým žebříkem, bohužel podobně jako u Slučích kamenů, ani zde není přes vzrostlou vegetaci nic vidět. Zato je zde několik lezeckých cest se starými kovovými kruhy a několik vyznačených boulderů pro lezení bez lana v malých výškách.

Usedlost v obcí Vítězná nedaleko Hájemství

Procházíme obcí Vítězná a napojujeme se na modrou turistickou značku, která nás dovede až k přehradě Les Království. První zmínka o obci pochází ze 14. století, kdy bývá připomínán vznik tvrze v nedalekém Kocléřově a tím i počátek slovanského osídlení obce kolem Hartaského potoka. Samotná obec Vítězná vznikla až v roce 1961 spojením celkem pěti osad: Hájemství, Kocléřova, Huntířova, Komárova a Záboří.

Romantický unikát

V Čechách máme nejen mnoho přírodních a kulturních, ale i technických zajímavostí. Směle můžeme přehradní hráz, která se nedávno stala národní technickou památkou, označit za jednu z nejromantičtějších v Čechách.

Přehrada byla postavena v letech 1910–1919 a svého času se jednalo o největší vodní dílo tohoto typu nejen v Rakousku–Uhersku, ale i ve střední Evropě. Hráz je vysoká přes 40 m a dlouhá více než 200 m. Vlastní přehrada je dlouhá asi 7,5 km a běžně zadržuje 1,5 milionu metrů krychlových vody. Její maximální kapacita však dosahuje 7,5 milionu metrů krychlových.

Hráz přehrady Les Království je dlouhá přes 200 metrů a vede po ní silnice.

Pod hrází stojí budova malé elektrárny v pozdně secesním slohu. Nedávno byla kompletně rekonstruovaná včetně výměny technického vybavení. Původní Křižíkovo soustrojí zde pracovalo až do roku 2005, kdy bylo vyměněno za novější a účinnější horizontální Francisovy turbíny. Současný výkon elektrárny je 2,2 MW.

Návrat potemnělým lesem

Čeká nás poslední úsek od přehrady Les Království do Debrného značený zelenou turistickou značkou. Po změně času letního času na zimní končí den mnohem dříve, a tak můžeme pozorovat krásný západ slunce a barevnou hru světel zrcadlících se na vodní hladině.

Výška hráze přehrady Les Království přesahuje 40 metrů.

Hráz byla stavěna v letech 1910–1919 a dodnes patří k nejromantičtějším technickým stavbám v Čechách.

Pohodlná široká cesta se vine podél přehrady a toku Labe pod osadou Dolní Nemojov. Na břehu blízko hráze vidíme rybáře a vychutnáváme si klidný konec dne. "Taťko, a kdy už konečně půjdeme s těma čelovkama," ptá se dcerka. Netrvá to dlouho a po šesté hodině večerní zapínáme baterky a očekávané dobrodružství spojené s chůzí potemnělým lesem může začít.

Cesta je bezpečná a zážitky dostatečně intenzivní. Přicházíme na silnici, vracíme se kousek zpět, abychom se opět zanořili do lesa a stoupali údolím Černého potoka. Vpravo od nás tušíme skupinu pískovcových skalek zvaných Martinská stěna. "Jé, tady už jsme byli," jásá synek. A má pravdu. Stojíme na turistickém rozcestí Na Debrným. Zbývá už jen sejít dolů k mostu a vrátit se k zaparkovanému autu.

Cesta z Debrného přes Slučí kameny k přehradě Les Království a zpět do Debrného se skvěle hodí pro rodinný výlet. Nepatří sice k nejkratším a na odpoledne je toho docela dost, ale zážitky jsou velmi silné.

Od přehrady je také možné se vrátit nejprve po modré a později po červené značce do Dvora Králové, případně využít i místních autobusových linek, které pravidelně zajíždí do okolních vesnic.

Přehrada Les Království

O výstavbě přehrady u Dvora Králové rozhodly úřady po ničivé povodni v roce 1897, která zasáhla údolí Labe až po Pardubice. Přehrada zpočátku nesla název Tešnovská podle samoty Tešnov, která byla povodní zasažena. Později se začaly používat i názvy Bílá Třemešná (přehrada leží na katastrálním území obce) a Les Království podle lesního komplexu Království, který lemuje jeden z jejích břehů.

Stavba proběhla v letech 1910–1920, provedla ji firma J. V. Velflík a strojní zařízení dodala firma Fanta a Jireš. Náklady na stavbu přehrady činily 4,7 milionu rakouských korun.

Od 3. září 1958 je přehrada i s elektrárnou zapsána jako nemovitá památka, od roku 1964 je vedena jako národní technická památka, od 1. července 2010 je národní kulturní památkou.

Hráz je gravitační oblouková, zděná z královédvorského pískovce. Šířka hráze v základu je 37 metrů a v koruně 7,2 m. Délka hráze v koruně je 218 metrů. Maximální výška hráze je 41,1 m, hloubka u hráze je asi 28 metrů. Nádrž je při zásobním objemu dlouhá 5,1 km a maximální zatopená plocha činí 85 hektarů (v běžném provozu 58,6 ha).

zdroj: wikipedia.org

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  18.9 9:49

Uvázli na letišti. Nenechali nás odletět, nechápeme to, říká cestovatel

Co se vám také může přihodit na letišti? Například vám nedovolí odletět. Jen tak. Bezdůvodně. Zdá se to absurdní. Přesně takovou situaci však zažil Michal Pácalt se svými kamarády Martinem Dědkem a...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pomozte přírodě na islandský způsob, shoďte mládě papuchalka z útesu

Pomoc přírodě má mnoho podob. Jeden se může uběhat při přenášení malých žab přes silnici, zatímco druhý vysazuje stromy. A na Islandu? Tam je ochranářská praxe docela svérázná. Šokující. Mláďatům...

12. září 2024

Tajemné Rudohoří. Z historie zaniklých vsí Krušných hor stále mrazí

Oproti jiným českým a moravským horám mají ty Krušné velkou výhodu – nebudete v nich narážet na davy turistů. Na co ovšem určitě narazíte, jsou místa v krajině, která svědčí o tom, že se tam kdysi...

19. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vlastně fungují? Podívejte se do útrob nejdůležitějších přehrad v Česku

Česko se může pochlubit propracovanou sítí přehrad, které zadržují vodu, vyrábí elektrickou energii a chrání nás před povodněmi. Jak vlastně fungují? Kdo je projektoval a s čím vším jejich tvůrci...

13. září 2024  14:25

Spánkový turismus. Neuvěříte, co některé hotely udělají pro váš odpočinek

Je jen málo témat, které se týká bez výjimky všech. Řeč je o spánku, kterého se většině populace v dnešní zrychlené době zoufale nedostává. Dosyta a kvalitně se vyspat se stává luxusem, který si může...

20. září 2024

Na Everestu je zajímavá hranice mezi egem a racionalitou, říká horolezkyně

Premium

V roce 2017 zvládla jeden z nejtěžších treků světa – Pacifickou hřebenovku. Ušla tenkrát 4 286 km, a to navzdory tomu, že trpěla chronickým onemocněním trávicího traktu známým jako Crohnova choroba....

19. září 2024

Tajemné Rudohoří. Z historie zaniklých vsí Krušných hor stále mrazí

Oproti jiným českým a moravským horám mají ty Krušné velkou výhodu – nebudete v nich narážet na davy turistů. Na co ovšem určitě narazíte, jsou místa v krajině, která svědčí o tom, že se tam kdysi...

19. září 2024

Jen kopec, nebo pravěká pyramida? Po hobitích lidech Jáva opět fascinuje

Premium

Od spolupracovníka MF DNES v Asii Kopec na indonéské Jávě láká. Někteří vědci tvrdí, že jde o pyramidu o více než dvacet tisíc let starší než ty egyptské. Jiní se tomu smějí.

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

To monstrum znal jen ze hry. Nyní tank s největším kanonem v historii ožil

Původní myšlenka vznikla při hraní populární videohry World of Tanks, kde patří mezi nejvražednější volby. Stíhač tanků...