Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

Vydejte se na výlet k Lesu Království, nejkrásnější české přehradě

Nedaleko Dvora Králové se nachází v labském údolí zajímavá přehrada Les Království, jejíž hráz snad nemá v Čechách obdoby. Okolní lesy skýtají nepřeberné možnosti pěších i cyklistických výletů, vhodných jako skvělý celodenní program nebo třeba jako doplněk k návštěvě královédvorské zoo.
K přehradní hrázi a elektrárně patří několik dalších budov a věží...

K přehradní hrázi a elektrárně patří několik dalších budov a věží připomínajících majáky. | foto: David Hainall, pro iDNES.cz

Auto necháváme nedaleko autobusové zastávky v obci Mostek - Debrné. Máme naplánovaný asi 16 km dlouhý pěší okruh jako příjemné doplnění k tradiční podzimní návštěvě královodvorské zoo.

První zmínky o obci Mostek se objevují v kronikách od roku 1560. Z malé osady postupně vzniklo poměrně velké sídlo. V současné době žije v katastru obce 1 383 obyvatel a stojí zde celkem 483 domů. Rozlehlost a rozvláčnost obce si uvědomujeme hlavně při návratu z túry, kdy se nám za tmy a svitu čelovek zdá cesta téměř nekonečná.

Kolem Slučích a Buddhových kamenů

Z Debrného příkře stoupá stezka značená žlutou a zelenou turistickou značkou lesem k rozcestí Nad Derným. Odbočujeme vlevo a dál pokračujeme po pohodlné, místy široké, zpevněné lesní cestě, která stále mírně stoupá pod Srnčím kopcem (496 m) ke Slučím kamenům.

Slučí kameny na Kocléřovském hřbetu

Zajímavé pískovcové skalní útvary se nachází na Kocléřovském hřbetu ve výšce 511 m n. m. Osamocené, značně rozpukané skalky jsou vysoké až sedm metrů a jejich stáří se datuje do období svrchní křídy. Bohužel díky vzrostlým stromům není ze skal žádný výhled. Děti se honí po lese a já si říkám, kolik kilo jehličí a listí nakonec v těch kalhotách doneseme domů.

Pokračujeme dalších asi 600 m, kde se schované v lese nachází další tajemné pískovcové skalky nazvané Buddhovy kameny. Nedaleko nich vybudovali v 19. století pravděpodobně sudetští turisté Karolíninu vyhlídku.

Výstupová trasa je opatřena kovovým žebříkem, bohužel podobně jako u Slučích kamenů, ani zde není přes vzrostlou vegetaci nic vidět. Zato je zde několik lezeckých cest se starými kovovými kruhy a několik vyznačených boulderů pro lezení bez lana v malých výškách.

Usedlost v obcí Vítězná nedaleko Hájemství

Procházíme obcí Vítězná a napojujeme se na modrou turistickou značku, která nás dovede až k přehradě Les Království. První zmínka o obci pochází ze 14. století, kdy bývá připomínán vznik tvrze v nedalekém Kocléřově a tím i počátek slovanského osídlení obce kolem Hartaského potoka. Samotná obec Vítězná vznikla až v roce 1961 spojením celkem pěti osad: Hájemství, Kocléřova, Huntířova, Komárova a Záboří.

Romantický unikát

V Čechách máme nejen mnoho přírodních a kulturních, ale i technických zajímavostí. Směle můžeme přehradní hráz, která se nedávno stala národní technickou památkou, označit za jednu z nejromantičtějších v Čechách.

Přehrada byla postavena v letech 1910–1919 a svého času se jednalo o největší vodní dílo tohoto typu nejen v Rakousku–Uhersku, ale i ve střední Evropě. Hráz je vysoká přes 40 m a dlouhá více než 200 m. Vlastní přehrada je dlouhá asi 7,5 km a běžně zadržuje 1,5 milionu metrů krychlových vody. Její maximální kapacita však dosahuje 7,5 milionu metrů krychlových.

Hráz přehrady Les Království je dlouhá přes 200 metrů a vede po ní silnice.

Pod hrází stojí budova malé elektrárny v pozdně secesním slohu. Nedávno byla kompletně rekonstruovaná včetně výměny technického vybavení. Původní Křižíkovo soustrojí zde pracovalo až do roku 2005, kdy bylo vyměněno za novější a účinnější horizontální Francisovy turbíny. Současný výkon elektrárny je 2,2 MW.

Návrat potemnělým lesem

Čeká nás poslední úsek od přehrady Les Království do Debrného značený zelenou turistickou značkou. Po změně času letního času na zimní končí den mnohem dříve, a tak můžeme pozorovat krásný západ slunce a barevnou hru světel zrcadlících se na vodní hladině.

Výška hráze přehrady Les Království přesahuje 40 metrů.

Hráz byla stavěna v letech 1910–1919 a dodnes patří k nejromantičtějším technickým stavbám v Čechách.

Pohodlná široká cesta se vine podél přehrady a toku Labe pod osadou Dolní Nemojov. Na břehu blízko hráze vidíme rybáře a vychutnáváme si klidný konec dne. "Taťko, a kdy už konečně půjdeme s těma čelovkama," ptá se dcerka. Netrvá to dlouho a po šesté hodině večerní zapínáme baterky a očekávané dobrodružství spojené s chůzí potemnělým lesem může začít.

Cesta je bezpečná a zážitky dostatečně intenzivní. Přicházíme na silnici, vracíme se kousek zpět, abychom se opět zanořili do lesa a stoupali údolím Černého potoka. Vpravo od nás tušíme skupinu pískovcových skalek zvaných Martinská stěna. "Jé, tady už jsme byli," jásá synek. A má pravdu. Stojíme na turistickém rozcestí Na Debrným. Zbývá už jen sejít dolů k mostu a vrátit se k zaparkovanému autu.

Cesta z Debrného přes Slučí kameny k přehradě Les Království a zpět do Debrného se skvěle hodí pro rodinný výlet. Nepatří sice k nejkratším a na odpoledne je toho docela dost, ale zážitky jsou velmi silné.

Od přehrady je také možné se vrátit nejprve po modré a později po červené značce do Dvora Králové, případně využít i místních autobusových linek, které pravidelně zajíždí do okolních vesnic.

Přehrada Les Království

O výstavbě přehrady u Dvora Králové rozhodly úřady po ničivé povodni v roce 1897, která zasáhla údolí Labe až po Pardubice. Přehrada zpočátku nesla název Tešnovská podle samoty Tešnov, která byla povodní zasažena. Později se začaly používat i názvy Bílá Třemešná (přehrada leží na katastrálním území obce) a Les Království podle lesního komplexu Království, který lemuje jeden z jejích břehů.

Stavba proběhla v letech 1910–1920, provedla ji firma J. V. Velflík a strojní zařízení dodala firma Fanta a Jireš. Náklady na stavbu přehrady činily 4,7 milionu rakouských korun.

Od 3. září 1958 je přehrada i s elektrárnou zapsána jako nemovitá památka, od roku 1964 je vedena jako národní technická památka, od 1. července 2010 je národní kulturní památkou.

Hráz je gravitační oblouková, zděná z královédvorského pískovce. Šířka hráze v základu je 37 metrů a v koruně 7,2 m. Délka hráze v koruně je 218 metrů. Maximální výška hráze je 41,1 m, hloubka u hráze je asi 28 metrů. Nádrž je při zásobním objemu dlouhá 5,1 km a maximální zatopená plocha činí 85 hektarů (v běžném provozu 58,6 ha).

zdroj: wikipedia.org

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Čeští egyptologové znovu našli hrobku muže, který změnil běh egyptských dějin

Na dohled od slavné Džoserovy stupňovité pyramidy v Sakkáře stojí hrobka, která patřila jednomu z nejvyšších hodnostářů...

KVÍZ: Poznáte turistické památky a atrakce jen podle obrysů?

Patří mezi nejnavštěvovanější místa této planety a podle fotografií je pozná snad každý. Dokážete však populární...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nebeské jámy, pekelné díry. Podívejte se na největší jeskynní propady světa

Některé z propadů nejsou pro místní novinkou už tisíce let. Byla to místa, kde se uctívali bohové a kde byly vězněné...

Když zvířata napadnou turisty. Klokani bojují o cukr, vydry kousají surfaře

Kontakt s přírodou na dovolené může nabývat nejrůznějších podob a ne vždy musí jít o příjemná setkání. Z chorvatské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZANIKLÉ TRATĚ: O Slavíčském tunelu kolují fantastické legendy

Sedmdesátý druhý díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede na nejstarší parostrojní trať u nás, Severní dráhu císaře...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Za chatami, na které se lanovkou nedostanete. K jedné ani nevede elektřina

Premium Čtvrtý díl prázdninového seriálu vede do samotného srdce Beskyd na chatu Ostrý, kam je třeba vyjít jedině „po svých“....

Dobrodružství v Nízkých Tatrách. Třídenní přechod jsme zakončili v lázních

Premium Zakončit třídenní přechod Nízkých Tater dvoudenním pobytem v lázních se nám jevilo jako ideální program kratší...

Ráj na dosah. Salcburské trasy lemují salaše zasazené v dechberoucí přírodě

Advertorial Víte, že Salcbursko můžete doslova vnímat všemi smysly? Salcbursko voní čistou přírodou. Kontrast alpských hřebenů a...

Den v sedle kola a zasloužený odpočinek u jezera s výhledem na štíty Alp. I takové je Salcbursko

Advertorial Neposedíte? Potom si v létě dopřejte dovolenou přesně tak, jak to máte rádi – aktivně. V Rakousku se najde pestrý...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...